23.7 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberYaşayan Şehir Müzesinde Cumhuriyet Odası Açılışı

Yaşayan Şehir Müzesinde Cumhuriyet Odası Açılışı

Yaşayan Şehir Müzesinde Cumhuriyet Odası Açılışı; Bilecik Belediyesi tarafından Yaşayan Şehir Müzesi’nde hazırlanan Cumhuriyet  Odası’nın açılışı gerçekleştirildi.

Yaşayan Şehir Müzesinde Cumhuriyet Odasının Açılışı Yapıldı

   5 Aralık Atatürk’ün Bilecik’e gelişi ve Bilecik Mülakatı etkinliği kapsamında gerçekleştirilen açılış programına Belediye Başkanımız Semih Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, Askerlik Şubesi Başkanı Üsteğmen Ali Eratik, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Yaşar, İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Sarı, başkan danışmanları ve yardımcılarımız, il genel ve belediye meclis üyeleri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yaşayan Şehir Müzesinde Cumhuriyet Odasının Açılışı Yapıldı

   Yaşayan Şehir Müzesi Koordinatörü Arkeolog Mesut Ünver, yaptığı açılış konuşmasında, projenin gerçekleştirilmesinde emeği olan Belediye Başkanı Semih Şahin, Porland Porselen yetkilileri ve diğer katkı verenlere teşekkür ederek, Cumhuriyet Odası hakkında bilgi verdi.

BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN:

‘’YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALARLA BİLECİK’İMİZİ TÜRKİYE VE DÜNYADA TANITACAĞIZ’’

   Açılış programında bir konuşma yapan Başkan Şahin, hazırlanan Cumhuriyet Odası’na büyük önem verdiğini belirterek, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

   Konuşmasında, ‘’Yapacağımız çalışmalarla Bilecik’imizin sesini Türkiye ve dünyaya duyuracağız’’ ifadelerini kullanan Başkan Şahin, şunları söyledi:

   ‘’Kurtuluşun kenti Bilecik’te böyle bir Cumhuriyet Odası’nın olmasını çok önemsedim. Daha çok olmasını istediğim çalışmalar var ancak bununla bir başlayalım dedik. Örneğin İstasyon Mahallesinden buralara kadar yapacağımız birçok projemiz var. Bunları da gerçekleştiririz. Bu ekiple gerçekleştireceğimize inanıyorum. Sizlerin de desteğiyle Kurtuluşun kenti Bilecik’i ülkemiz ve dünyaya duyuracağız. Dediğim gibi Bilecik hem Osmanlı’nın kuruluşu ile hem de Kurtuluş savaşında önemli noktada olması sebebiyle tüm Türkiye ve dünyada tanınması gerekiyor. Tanınmıyor maalesef şu anda siz de biliyorsunuz. Yani birkaç dizi ile biraz tanıtımı oldu ama. Bu iş diziyle olacak bir şey değil. Yani dünyanın birçok köşesinden bilim insanı ve heyetin gelip gözlem ve inceleme yapmasıyla olacak bir iş. O yüzden de bizim buraya geldiklerinde onlara bir şeyler sunmamız lazım. Çok uzun vadeli değil. 5 yıl içinde bunları yapacağız.’’ İfadelerini kullandı.

‘’YILMAZ BÜYÜKERŞEN’İN ELİYLE YAPACAĞI ATATÜRK BALBUMU HEYKELİNİ DE EN KISA ZAMANDA CUMHURİYET ODASINA KAZANDIRACAĞIZ’’

   Hazırlanan Cumhuriyet Odası’na, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kendi eliyle yapacağı Atatürk balmumu heykelini de kazandıracaklarını kaydeden Başkan Şahin, ‘’Aslında burayı 5 Aralık’ta açmayı planlıyorduk. Ancak yurt dışı programım dolayısıyla burada değildim ve bu açılışa katılmayı da çok istiyordum. Onun için böyle bir program oldu. Odada iyi bir sürprizimiz olacaktı ve bunu Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımızdan alacaktık. Kendisiyle telefonla görüştüm ve bir tedavisinin olduğunu ifade etti. Böyle bir çalışmayı daha sonra yapabileceğini söyledi. Biz de çok memnun olduk. Yılmaz Hoca’mızın eliyle yaptığı bir Atatürk heykelini de Cumhuriyet Odamıza kazandıracağız’’ şeklinde konuştu.

   Başkan Şahin, daha sonra Cumhuriyet Odası’nın tefrişatında katkısı olan Porland Porselen Üretim Müdürü Sonay Doğanç’a Teşekkür plaketi vererek, Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Pamukçu’ya teşekkürlerini iletti.

   Üretim Müdürü Sonay Doğanç ise böyle anlamlı bir çalışmada yer aldıkları için duyduğu memnuniyeti belirterek, Başkan Şahin ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.

   Konuşmaların ardından Cumhuriyet Odası’nın açılışı gerçekleştirildi. Başkan Şahin ve beraberindeki heyet, daha sonra Cumhuriyet Odası’nı gezerek, Yaşayan Şehir Müzesi Koordinatörü Arkeolog Mesut Ünver’den bilgi aldı.

ATATÜRK’ÜN BİLECİK’E GELİŞİ VE BİLECİK MÜLAKATI’NIN YER ALDIĞI GAZETELER SERGİLENDİ

   Cumhuriyet Odası açılış programında ayrıca 5 Aralık Atatürk’ün Bilecik’e Gelişi ve Bilecik Mülakatı’nı sayfalarına taşıyan gazeteler sergilendi.

   Müze KoordinatörüÜnver, Bilecik Mülakatı’ndan haber veren gazeteler hakkında da katılımcılara bilgi verdi. Vatandaşlar da Cumhuriyet Odasının hazırlanmasında emeği olan Belediye Başkanımız Semih Şahin ve diğer katkı verenlere teşekkür etti. Yaşayan Şehir Müzesinde Cumhuriyet Odası Açılışı – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar