10.7 C
Bilecik
24 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik EğitimVali Şentürk: ''Eğitim konusunda hepimiz sorumluluk noktasındayız''

Vali Şentürk: ”Eğitim konusunda hepimiz sorumluluk noktasındayız”

Vali Şentürk: ''Eğitim konusunda hepimiz sorumluluk noktasındayız''

Vali Şentürk Eğitim konusunda hepimiz sorumluluk noktasındayız

Vali Bilal Şentürk, Çocuklarımızı yönlendirme noktasında işin başı öğretmenlerdir. Fatih’ler, Akşemseddin’lerle var oluyor. Şeyh Edebalilerin sayesinde Osman Gaziler yetişiyor. Bugünün Şeyh Edebalileri sizlersiniz.” dedi. 

Vali Şentürk: ''Eğitim konusunda hepimiz sorumluluk noktasındayız''

Vali Şentürk, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Muhammet Göktaş, Vali Yardımcısı Rahmi Köse ve İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik ile birlikte Şeyh Edebali Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaretinde okul idaresi ve öğretmenlerle yaptığı toplantıda, başarı çıtasının yükseltilmesinde öğrenci, öğretmen ve veli ilişkisini güçlü tutacaklarını söyledi. İmkan ve kabiliyetlere uygun çalışma programları uygulayacaklarını ifade eden Vali Şentürk, ”Farkındalık oluşturarak, belirlediğimiz ‘Öğrencilerin ve çocukların dil ve iletişim becerisinin geliştirilmesi, değerler eğitimi, sorumluluk duygusunun geliştirilmesi, akademik başarının arttırılması ve bağımlılıkla mücadele’ gibi ana başlıklar altında bir yol haritası çizeceğiz. Bir okul ölçeğinde değil Bilecik’in tamamında hayata geçirebilecek bir yaklaşım benimsemeliyiz. Önce kendimizin imkan ve kabiliyetini tanıyalım, sonrasında ne yapabileceğimizi ortaya koyalım.” diye konuştu.  

”Çocuklarımızın iletişim becerisini geliştireceğiz” 

Vali Şentürk, hedeflerinin ilk sırasında çocukların kendisini karşısındaki kişiye anlatabilecek iletişim becerisini geliştirmek olduğunun altını çizdi. 

Öğrencilere, her anlamda vücut dili dahil, kendi dil bilgisini en iyi şekilde kullanabilmesi için iletişim becerisinin kazandırılması gerektiğinin vurgusunu yapan Vali Şentürk, şöyle konuştu:

”Öncelikle öğrencilerimizi tanımalıyız. Öğrencimizin zekası, çalışkanlığı, iletişim becerisi, özgüveni gibi temel karakteristik özelliklerinin fotoğrafını çekmeliyiz. Başarısını etkileyen olumlu, olumsuz unsurlar nelerdir? bilmeliyiz ve profilini çıkarmalıyız. Çocuğumuzun başarısızlığındaki hususları bilirsek, sorunu çözmüş oluruz. Çocuklarımızın başarısı üzerindeki olumsuz unsurları bertaraf etmeliyiz. Çocuklarımızı yönlendirme noktasında işin başı öğretmenlerdir. Fatih’ler, Akşemseddin’lerle var oluyor. Şeyh Edebalilerin sayesinde Osman Gaziler yetişiyor. Bugünün Şeyh Edebalileri sizlersiniz. Çocuklarımıza okuma kültürünü, hayata hazırlama ve ifade edebilme becerisini kazandırmalıyız.”  

Vali Şentürk, atasözü ve deyimlerle de, iletişim becerisini kazandırma hedefine ulaşabileceklerini örneklerle anlattı. 

Çocuklara kendilerini ifade edebilme fırsatı vermeleri gerektiğini vurgulayan Vali Şentürk, ”Edebiyat öğretmenimiz lisede okurken ”Babasının sakalına tavşan asmak nedir?” deyimini sormuştu ve çoğumuz bilememiştik. Deyimin anlamı, ”Avcılıkta babasını geçmek” demekmiş. Tahtalarımızın köşesine her gün bir atasözü veya deyim yazarsak, okuyan çocuklar o yazıya aşına olur. Haftada bir öğretmenimiz de orada yazmış olan atasözünü çıkıp sorsa, dilimizi geliştirmiş oluruz. Ahlat bunun tiyatrosunu yaptı ve bir saatlik gösteride yaklaşık 186 öğrenci oyunda yer aldı. Tiyatronun tamamı atasözü ve deyimlerden oluşuyordu. Dil kullanma becerisini geliştirmeliyiz. Çocukları konuşturmalıyız. İçine kapalı, utangaç ve çekingen olmamalarını sağlamalıyız. İletişimi iyi olan çocukların başarısız olabilme durumu olur mu?” ifadesinde bulundu.  

”Sorumluluk duygusu geliştirilmeli”

Vali Şentürk, öğretmenlerden, sorumluluk duygusu zaafını gördükleri çocuklara, sorumluluk yükleyecek şekilde görev dağılımı yapmalarını istedi. 

Sorumluluk duygusunun geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin önemli olduğunun altını çizen Vali Şentürk, şunları ifade etti:

”Doğruluk, dürüstlük ve merhamet önemli. Dolayısıyla temel değerler açısından hem dini hem de milli değerlerimizi en iyi şekilde anlatmalıyız. Şu anda yaşadığımız terörle mücadelede birliğimizi o değerlere borçluyuz ve değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu milletin bir parçası olmaktan dolayı ortak değerlerimiz var ki bunları en iyi şekilde bilmemiz gerekir. Bu bilince sahip çocuklar yetiştirmeliyiz. Ortalıkta nereye gideceği belli olmayan bireyler olmaması gerekir. Bunun sorumluluğu önce eğitimcilerde, sonrasında bizdedir.”

Öğrenci, öğretmen ve veli ilişkisini güçlü tutacaklarını, gerektiğinde kendisinin de velilerin yer aldığı veli toplantılarına katılabileceğini belirten Vali Şentürk, ”Akademik başarı önemli. Çocuklarımızın yeteneklerine, ilgilerine bakacağız. Akademik başarı için de bir hedefimiz olacak. Hangi alanda eksiğimiz varsa neler yapabiliriz?, bunları ortaya koyacağız. Çocuklarımız bizim için değerli. Taşıdığımız sorumluluk, insan sorumluluğu. Hepsini kucaklayacak bir dil ortaya koyduğumuz zaman zaten bir müddet sonra farklılıklar anlamını yitiriyor. Okullarımızda iyi bireyler yetiştireceğiz. Bilecik’te heyecan ve ortak anlayış oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Her türlü bağımlılıkla da mücadele edeceklerinin altını çizen Vali Şentürk, daha sonra öğretmenlerin görüşlerini aldı ve sınıflarda öğrencilerle buluştu. Vali Şentürk Eğitim konusunda hepimiz sorumluluk noktasındayız – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar