16.4 C
Bilecik
24 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberVali Şentürk: "Bilecik 26 milyonluk pazara sahip"

Vali Şentürk: “Bilecik 26 milyonluk pazara sahip”

Vali Şentürk: ”Bilecik 26 milyonluk pazara sahip”; Vali Bilal Şentürk, Bilecik’i eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, turizmden ekonomiye her alanda daha iyi noktaya taşımak için çaba sarf ettiklerini kaydetti. 

Vali Şentürk, Yeniköy Hayme Ana Otağı’nda tarımsal çalışmalarla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen organizasyonda, yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Tarımsal çalışmalar başta olmak üzere yürütülen projeler ile çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunarak, çalışmaların Bilecikliler tarafından sahiplenilmesini istedi.

Halka ulaşmak adına basın mensuplarına önemli görevler düştüğünü ifade eden Vali Şentürk, ”Bilecik’e ”butik” il diyoruz. Bunu ”laf” olsun diye değil, içini dolduralım istiyoruz. Bu tek başına valinin, il müdürünün veya il genel meclisinin kendi çabaları ile olacak bir iş değil. Top yekün sahiplenirsek, işler yayılır, gelişir ve kalıcı hala gelir. Bizler de hangi faaliyetimiz olursa olsun, onun bir, iki seferlik faaliyet değil, sürdürülebilir faaliyet olması görüşündeyiz. O ilin önünü açan, katma değerini, gelişimini sağlayan bir faaliyet olması arzusundayız. Bu sebeple önce bazı çalışmaların olgunlaşması ve pişmesi, kamuoyunda kabul görmesi gerekir.” dedi.     

 – ”Her köyümüzün ayrı zenginliği var”

Vali Şentürk, her türlü öneriye açık olduklarını ve hedefe götürecek katkılara açık olacak şekilde çalışmalarını yürüttüklerini anlattı.

Bilecik’in 7 ilçe ve 3 belde ile birlikte 245 köyünün ayrı bir zenginliğinin bulunduğunu ve bu zenginliklerin her karış toprağını en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini ifade eden Vali Şentürk, şöyle konuştu:

 ”Tarımsal faaliyetlerde hedeflere ulaşmak için tarım teşkilatımız çalışıyor. Bazen emekliyorlar, bazen yürüyorlar, bazen koşuyorlar ama mutlaka o hedefe ulaşma gayreti içindeler. Her türlü faaliyetimizin arkasında eğitim vardır. Çocuklara, gençlere eğitici bir mesaj verebilme gayretimiz var. Zaman zaman hafta sonları köylerimizi, dağlarımızı ve ovalarımızı dolaşıyoruz. Bu vesile ile doğal imkan ve kabiliyetlerimizi daha yakınen tanıma ve takip edebilme fırsatı buluyoruz. Her köyümüzün ayrı güzelliğinin ve zenginliğinin olduğunu biliyoruz. Ceviz projesi ile bin 709 aileye 170 bin fidan dağıtıldı. Göçten boşalan köylere dönüş için yaygın bir proje. Türkiye’de de uygulanabilir proje. Gurbete çıkanların yeniden topraklarıyla buluşmaları için önemli. İstanbul’daki hemşerimiz köyde atıl kalan arazisine ceviz dikmek suretiyle yılın belirli dönemlerinde köyüne gelecek.

Hem köyünü ziyaret edecek hem de ekonomik gelir elde edecek. Sosyal boyutu da ayrı bir kazanç olacak. 170 bin ceviz fidanının 8-10 yıllık süreçte bize getireceği yıllık 150-200 milyon liradır. Köy yollarının ağaçlandırılması köy tüzel kişiliğine ait bahçelerin meyve bahçesi olması için çalışma yaptık. 3 bin fidan diktik. Yol boylarını ağaçlandırdık. Gittik baktık çok önemli bir kısmı kurumuş, sahipsiz kalmış. Muhtarlarımızın biraz özen göstermesi gerekiyor. Kış mevsiminde de yine proje bazlı çalışmalarımıza devam edeceğiz. Her konuda İl Özel İdaremiz ve İl Genel Meclisimiz desteğini sağlıyor. Kurumların birbirini takviyesi bizim için önemli. Çünkü o zaman paraya ihtiyacımız olmuyor. İşi yapmaya gönlünüz olsun yeter ki parada bulunur imkanda bulunur.

Vali Şentürk: ''Bilecik 26 milyonluk pazara sahip''

” Gölpazarı Gıda Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşunun Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylandığı müjdesini veren Vali Şentürk, ”Kamulaştırma süreçleri olacak ve alt yapı yatırımları yapılacak. Bursa, İstanbul, Kocaeli sanayileri doldu artık yer arıyorlar. Bu yıl içerisinde ciddi anlamda OSB’lerde arsa satışı yaptık. Yatırımlar devam ediyor ve biz artık katma değeri yüksek olan sanayileri istiyoruz. Dolayısıyla ilimiz iyi bir noktaya gidiyor.” ifadesinde bulundu.    

– ”Bilecik 26 milyonluk pazara sahip” 

Vali Şentürk, organik ve belirli standartlarda üretim ortaya koymak istediklerini, Bilecik’in İstanbul’un, Bursa’nın ya da Eskişehir’in arka bahçesi olmamasını, bağının olmasını istediklerini kaydetti. 

Bilecik’in, İstanbul, Bursa ve Eskişehir gibi büyükşehirlerin sığındığı, yoğunluktan gelip dinleneceği ve her şeyin doğalını, uygun fiyatlı olanını, bozulmamışını bulabileceği yer olmasını arzu ettiklerini belirten Vali Şentürk, şunları kaydeti:
Vali Şentürk: ''Bilecik 26 milyonluk pazara sahip''

” Arkadaşlarımız bu konuda hassasiyet göteriyorlar ama kent de bu anlamda bilinçlenmeli ve yaptığı işi nitelikli yapmalı. Kaliteyi ortaya koyduğunuz zaman buraya geleceklerdir. Dolayısıyla Bilecik’in pazarıda böyle zengin pazar olsun istiyoruz. Bozüyük’den, Osmaneli’ne kadar olan ana yol güzergahı üzerinde çiftçilerimizin ürettiği ürünleri doğrudan satabilecekleri köy pazarı tarzında yol kenarlarında pazar yerleri oluşturmayı planlıyoruz. Ureticimizin ürettiği ürününü  doğrudan pazara, hakkettiği değer üzerinden satmasını istiyoruz. Biz pazara yakınız. 300 kilometrelik çevremizde 26 milyonluk pazara sahibiz. Eğer üretimimiz çok olursa bu pazar bize gelir. Her şeyden azar azar değil ama azar azar üreteceğimiz ürünler bile özgün olmalı.

İlimizde bulunan farklı ürünleri bir merkezde toplayarak, orada işleyip bir elden satışını gerçekleştirebilirmiyiz. Bölgede tıbbi aromatik bitkiler var. Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ve pazarlanması hususunda da çalışmalarımız, arayışlarımız var. Çünkü bitki çeşitliliği çok fazla. Elinden iş gelen insanların mutlaka çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim çalışmayı teşvik etmemiz gerekiyor. Üretmeyi teşvik etmemiz gerekiyor, özellikle tarımsal üretim insana ayrı bir haz ve mutluluk veren bir durum. Köydeki arazide yem bitkisi üretmine engel değil, ceviz üretimine engel değil. Tarım teşkilatımız çok güçlü, hepsine teşekkür ediyorum. Hassas ve sonuç odaklı çalışıyorlar. Ülke için ve geleceğimiz için üretmemiz lazım. Koruyarak üretmemiz lazım, koruyarak kullanmamız gerekir.”

Vali Şentürk, ayrıca ”245 köye 245 proje” kapsamında köylerin potansiyeline uygun ürünler üzerinde içi dolu somut çalışmalar yürüttüklerini anlatarak, Bilecik’i eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, turizmden ekonomiye her alanda daha iyi noktaya taşımak için çaba sarf ettiklerini kaydetti.  

– ”Tarım teşkilatımız rehberlik hizmeti yapıyor”

Vali Şentürk, Tarım ve Orman Müdürlüğü kadrosunun çiftçilere yönelik rehberlik hizmetini fazlasıyla yaptığını ifade etti.  

İçişleri Bakanlığı, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile İl Özel İdaresinin ”Cennet hurması kurutma tesisi”, ”Hayme Ana Otağı”, ”Kurufasulye hasat makinesi” ve ”Paketleme tesisi” gibi tesislerin kurulmasına destek verdiğini anlatan Vali Şentürk,”Tarım teşkilatımızın faaliyet alanı çok geniş. Fide üretiminden tohum ve gübre kullanımına kadar. İlimizdeki farklı ürünlerin daha iyi üretilebilmesi daha düşük maliyetler ile verimli üretim sağlanabilmesi adına da tarım teşkilatı rehberlik hizmetlerini fazlasıyla veriyor.” diye konuştu.  

– ”Ortak üretim sistemleri kurulabilir” 

Vali Şentürk, Danışment köyünde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün çalışmaları ve destekleriyle şirket oluşturma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. 

”5 bin dönüm arazi bir kişininmiş” gibi çalışma içerisinde olduklarını dile getiren Vali Şentürk, şu bilgileri verdi: 

”Maaliyet toplu olacağı için maliyeti düşürmek adına, optimal ölçekli bir ekonomi oluşturulacak. Orada arazi toplulaştırılması yapılacak. Kişilerin rızasıyla sınırları ortadan kaldıracağız. Bu aslında ülkemizde de bir model olabilecek bir şey. Bu işte vatandaş da karlı. Neden? Yaşlılar, traktörüm yok diyenler, maliyetler yüksek diyenler, arazim küçük traktör almama gerek yok diyenler bir araya getirilecek. Böylece tek bir çatı altında bir, iki traktör bütün tarlaları sürecek. Köylünün ne kadar arazisi, hayvanı varsa şirket içerisinde o kadar payı olacak ve toplam kazançtan payını alacak. Bu şirket kooparatifin ötesinde bir şey. Kurulacak şirket tamamen profesyonel olacak. Bildiğimiz ticari işletme gibi çalışacak. Şirket hissedarları da sermaye payına göre arazi miktarlarına göre kaç tane hayvanı varsa ona göre olacak.”

Vali Şentürk, basın mensuplarını sadece fotoğrafı çeken veya haberi yapan poziyonda görmek istemediklerini, bu misyona katkı sağlayan konumunda olmalarını istediklerini belirtti. Vali Şentürk: ”Bilecik 26 milyonluk pazara sahip” – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar