21 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik EğitimÜniversitemizde Yerli İHA Motoru Üretilecek

Üniversitemizde Yerli İHA Motoru Üretilecek

Üniversitemizde Yerli İHA Motoru Üretilecek; Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş, TOBB Mühendislik Laboratuvarı’nı ziyaret ederek Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü bünyesinde geliştirilen insansız hava aracı (İHA) motorunu inceledi. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özkan Küçük ve Dr. Öğr. Üyesi Burak Öztürk’ten proje hakkında bilgi alan Rektör Taş, projenin geliştirilme sürecinde yer alan öğrencilerle sohbet etti.

Rektör Taş’a proje hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Burak Öztürk, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yerli İHA motorunu Üniversitemizin çatısı altında üretmek için çalışma başlattıklarını, bu çalışmalar sonucunda mevcut İHA motorlarının yük taşıma kapasitelerini ve havada kalma sürelerini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Nazım İmal’ın motorun elektrik ve elektronik aksamı üzerinde çalıştığını belirten Öztürk, projede akademisyenlerin yanı sıra Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencilerinin de aktif olarak yer aldığını ve Ar-Ge sürecine doğrudan katıldıklarını söyledi.  Projeye kaynak sağlamak amacıyla KOSGEB’e başvuruda bulunduklarını belirten Öztürk, Ar-Ge sürecinde Emin-Maksan firmasından destek aldıklarını, proje tamamlandığında motoru sanayi ile işbirliği içerisinde üretmeyi planladıklarını ifade etti.   

Çalışmaları dikkatle inceleyen Rektör Taş, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ve yerli İHA motoru projesinin de bunun bir sonucu olduğunu söyledi. Yerli İHA motorunun yalnız ekonomik değil aynı zamanda stratejik bir girişim olduğunu ifade eden Rektör Taş, bu alanda çalışma yapan hocalara teşekkür etti. Öğrencilerin projede aktif olarak yer almasının da kendisini son derece mutlu ettiğini belirten Rektör Taş, başta Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özkan Küçük olmak üzere, proje koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Burak Öztürk’e ve öğrencilere teşekkür etti. Üniversitemizde Yerli İHA Motoru Üretilecek – Bilecik Dostları Haber

inceleyen Rektör Taş, Bilecik Şe Çalışmaları dikkatle inceleyen Rektör Taş, Bilecik Şe Çalışmaları dikkatle inceleyen Rektör Taş, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak ülkemizin manda stratejik bir girişim olduğunu ifade eden .

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar