11.7 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberÜniversite ve Osmaneli Belediye Ortak Çalışma

Üniversite ve Osmaneli Belediye Ortak Çalışma

Üniversite ve Osmaneli Belediye Ortak Çalışma; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Özlem ÇALIŞKAN ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Dr. Öğr. Üyesi Hilal KAHVECİ Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’i ziyaret ederek birlikte yapabilecekleri projeleri değerlendirdiler.Osmaneli Belediye Başkanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen Millet Bahçesi ve içinde Gölpark projesinde Üniversitemizin verebileceği destekler masaya konuldu. Önümüzdeki hafta proje tekrar değerlendirilerek son şekli verilmeye çalışılacak.

Diğer yandan Sessiz(Yavaş) kentler kapsamında Osmaneli örneğini hayata geçirebilmek için mevcut durumun değerlendirilmesi,sonrası Belediyemiz ve Üniversitemizle oluşturulacak proje ekibiyle çalışmalar başlanılması konusunda mutabakata varıldı. Bu konuda önümüzdeki günlerde çalışmalara hız verilecek.

Sessiz kentler (Cittaslow )hareketi 1999 yılında İtalya’nın Chianti şehri eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin vizyonu doğrultusunda ortaya çıkmıştır.
Ülkemizde Seferihisar ile kendinden söz ettirmeye başlayan Sakin Şehir Hareketi aslında bir dizi Yavaş (Slow) Hareketi’nden sadece bir tanesidir.
Yavaş yemek ile başlayan bu anlayış yerel ürünlerin özellikle yiyeceklerin korunması ve bu yiyeceklerle alakalı kültürel bağlara dikkati çekmek ve devamını sağlamak için başlatılmıştır.

Bu akımın devamı ve daha kapsamlısı olarak görebileceğimiz CittaSlow (Sakin Şehir/Yavaş Şehir) hareketi ise nüfusu 50 binin altında olan kentlerin kendi kültürel, doğal ve sosyal değerlerini korumayı amaçlayan bir harekettir.
Cittaslow hareketi 1999 yılında İtalya’nın Chianti şehri eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin vizyonu doğrultusunda yaptığı çalışmalar büyük ilgi görmüştür.

İdealleri kısa zamanda Bra, Orvieto ve Positano belediye başkanları ve Slow Food başkanı Carlo Petrini tarafından benimsenmiştir.
Citta Slow/Slow City (Yavaş Şehir), 1999 yılında İtalya’nın bu dört küçük kentinin belediye başkanlarının bir araya gelmesiyle kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir.
Kelime kökeni İtalyanca “Citta (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır.

Günümüzde 28 ülkede 182 üyeye yayılan Cittaslow hareketinin amacı Slow Food felsefesini kentsel boyuta taşımaktır.
Cittaslow hareketinin kuruluş amacı ise kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesine, aynılaşmasının önüne geçilmesidir.

Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerine, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır
Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birliğin belirlediği kriterler üzerinden değerlendirilmesi ve Cittaslow felsefesine uygunluğu denetlenmektedir.

Bu hareket kapsamında Dünyadaki ilk sakin şehir İtalya’nın Toskana eyaletinin Chianti şehri olmuştur.
Ülkemizin ilk sakin şehri olan Seferihisar ise 2009 yılında küreselleşmenin kentleri aynılaştırmasına karşı çıkan Cittaslow hareketine katılmıştır. Birliğe üye olan kentler belirlenen kriterler çerçevesinde projeler geliştirip uygulamaktadır.

Örneğin peyzajda yöresel aromatik bitkilerin kullanılması, güneş enerjili sokak aydınlatma elemanları, karbon salınımının hesaplanması, kompost tesisi ve güneş enerji santrali yapımı gibi projeler Seferihisar’ın vizyoner projeleri arasında yer almaktadır.

Yavaş Şehirlerde gürültü kirliliğini ve trafiği azaltmak, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırmak, yerel üretim yapan çiftçilerle bu ürünleri satan dükkân ve lokantaları desteklemek ve yerel estetik öğeleri korumak gibi kriterler ön plana çıkmaktadır.

Yavaş Şehir Kriterleri:
Çevre politikaları
Altyapı politikaları
Kentsel yaşam kalitesi politikaları
Tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar
Misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar
Sosyal uyum
Ortaklıklar
Bu kriterleri karşılayarak Slow City (Yavaş Şehir) Belediyeler Birliğine üye olan Türkiye’den 17 yerleşim birimi bulunmaktadır.İtalya’nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda Muğla’nın Köyceğiz ve Bitlis’in Ahlat ilçeleri üyeliği kabul edildi.Böylece Türkiye’de bu kapsamdaki kent sayısıda 17 oldu.

Osmaneli İlçesininde bu kentler arasına girebilmesi için Bilecik Şeyh Edebali Üniversitemizle bugün başlatılan proje ilçemize için ayrı değer katacak.Başkan Münür Şahin bugün bu hareketi başlatan değerli Özlem Çalışkan ve Hilal Kahveci hocalarımıza teşekkür ediyoruz dedi. Üniversite ve Osmaneli Belediye Ortak Çalışma – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar