10.8 C
Bilecik
25 Ekim 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıUluslararası Mülteci Sorunu ve Hal Çareleri

Uluslararası Mülteci Sorunu ve Hal Çareleri

Uluslararası Mülteci Sorunu ve Hal Çareleri; Dünyanın evrensel insan hakları bildirgeleri ile hak-hukuk-demokrasi anlamında en ileri adım 1789 Fransız İhtilali ve sonrası anayasalardır. Başta kıta Avrupa’sı ekonomik yönden kendi gelişimini Sanayi İnkılabı ile tamamlamış ve bu ülkeler gözlerini uzak ülkelere dikmişler,böylece sanayinin gelişmesi için olmazsa olmaz bir adım olan PAZAR ortamı aramaya başlarlar.

Bu gün 3. dünya ülkeleri dediğimiz geri kalmış ülkeler daha çok Afrika ve uzak doğu Asya’nın en mahrum toplumları da bu pazara dahil edilmişti. Burada amaç ucuz iş gücü değil de o sıralar Avrupa’da, Amerika’da bulunmayan, yetişmeyen başta tarım ürünleri ve yer altı kaynakları (maden) ra göz dikmişlerdi. Yüz yıl içinde bütün bunlara bir şekilde sahip oldular, böylece zengin ve güçlü ekonomilerini daha da güçlendirdiler. Böylece adına KAPİTALİST EMPERYALİZM denilen ve son üçyüz yıla damgasını vuran bir acımasız düzen meyvelerini vermeye başlamıştı..

Dünya 1. büyük savaş çıkana kadar bu dengeyi korumuştu. Ancak ilk büyük savaş dünyadaki siyasal ve ekonomik dengeleri alt üst ettiğinde bundan en çok gelişmemiş ülkeler (biz Osmanlı da dahil) çok etkilendi. Özellikle de 20 sonra yeniden çıkan 2. Dünya savaşından sonra MÜLTECİLİK kavramı, olgusu beyinlere, devlet siyasetlerine geçti.

Geri kalmış toplumlar zaten ya tam sömürge, ya da yarı sömürge konumundaydılar. Birer ikişer bağımsızlıklarına da kavuştuklarında dengeler bir kez daha değişmeye başladı, Savaşın açtığı yaralar yüzünden Abd ve bazı Avrupa ülkelerine MÜLTECİ kabul edilmeye başlanıldı. Oysaki öte taraftan adına SOĞUK HARP denilen 1945 sonrasında Rusya, Avrupa sınırlarındaki ülkelerle katı ilişkiler başlattı.

Rusya hala da öyle. Ama ekonomik gelişimini tamamlamış bu gün adına G-8 ülkeleri denilen başta Abd olmak üzere diğer Avrupa ve bazı Asya ülkeleri savaş sonrasında yeniden tesis ettikleri kendi ekonomilerini ilerletmek amacıyla uzak diyarlardan çalıştırmak üzere işçi almaya başladı.Örneğin Almanya-Fransa vb. ülkeler (İlki 1961 de giden yurttaşlarımız) Türkiye’den de işçi almaya başladı.. Biz de dünyayı böyle tanımıştık..

Şimdi Sormak Gerek Uluslararası Mülteci sorununda Avrupa – ABD Mülteci kabul etmek zorundalar mı?

ANCAK: 3. dünya ülkeleri toplumları kendi ekonomilerinin düzelmeyip daha da kötüye gitmesi, başta Kapitalist-Emperyalist G-8 ülkelerinin yer altı zenginliklerini ele geçirmek istemeleri için o ülkelerin içinde iç karışıklıklar çıkarmaları zaten açlık-işsizlik gibi temel sorunları ile iyice bunalan o insanların Avrupa ve Abd ye ulaşmak için ölümü göze almaları demekti.

Bu zavallı insanlar elbette haklıydılar, çünkü bu gelişmiş ülkeler iç savaş çıkarttıkları yoksul ülkeleri fiilen ele geçirmişlerdi. İç savaşa dönüşmesi kendi istekleriydi. Böylece önceleri binler,sonra onbinler,yüzbinler ve hatta şimdilerde milyonlarla ifade edilen kitlesel MÜLTECİLİK durumuna geçilmişti.

BM (Birleşmiş Milletler dünya örgütü) son yıllarda ülkelerinde mülteci (Daha çok arap kökenli) barındıracak olan ülkelere (Avrupa ülkeleri, daha sonra da biz) BM fonundan parasal yardımda bulunacağına dair karar çıkarttı. Ama Avrupa ülkeleri bir şekilde bunu tanımadılar, mülteci kabul etmemeye başladılar. Türkiye’ye ise mülteci karşılığında verilecek dolar bazında parayı da bloke ettiler, hükümetimize vermediler. Bizim başımıza kaldılar,çare de üretemediğimizden şimdi yaşadığımız bu mülteci gerginliğinin nedeni biraz da budur.

Avrupa-Abd vb.. ülkeler mülteci kabul etmemekle haklı mıdır ? Tabi ki haklılar. Kimse evinin huzurunun bozulmasını istemez, daha doğrusu evinde uzun süreli-ebedi yabancı biri olsun istemez. Elbette biz de devlet olarak istemeyiz. Burada acilen yapılması gereken o gelişmiş G-8 Kapitalist-Emperyalist ülkelerin kirli ellerini gelişmemiş yoksul ülkelerin topraklarından-siyasal düzenlerinden çekmeleri gerekir.

Eğer yardım yapılacaksa onları yerlerinden yurtlarından koparmak yerine yaşadıkları ortamlarda yaşam şartlarının iyileştirilmesi için daimi bir para-mal vb.. yardım sağlamaları gerekir. Hem bu insanlar ülkelerini terk etmemiş olurlar, hem de ülke bütünlükleri kopmamış-dağılmamış olurlar. BM bu şekilde bir karar tasarısını genel kurulunda ittifakla çıkartmalıdır ve de takipçisi olmalıdır. Bizde kalmayı isteyen mültecilerden de böylece bu yolla kurtulmuş oluruz. Sözün özü bu. 🤔 Uluslararası Mülteci Sorunu ve Hal Çareleri

Erol Altekin Em.Sosyal Bilgiler Öğretmeni

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar