5.8 C
Bilecik
21 Ekim 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıTürk Telekom 5G denemesinde dünya hız rekoru

Türk Telekom 5G denemesinde dünya hız rekoru

Türk Telekom 5G denemesinde dünya hız rekoru; 5G teknolojisini geliştiren şirketler gerçek dünya 5G hızlarının 4G’den 10 ila 20 kat daha hızlı olacağını söylüyor – gerçekçi olarak 100 – 200 Mbit / sn.

Yeni Cep Telefonu Almak için Acele Etmeyin

5G teknolojisinin 2020 yılında dünyanın bir çok yerinde yerini alması bekleniyor. Bu beklentinin sonucu olarak 5G Teknolojisi verici ve alıcılarının çok daha pahalı olması ile birlikte; GSM Operatörlerine yüksek fiyatlı maliyetleri’de beraberinde getirecek olması biz telefonlarının kullanıcılarının ceplerine nasıl yansıyacağı ayrı bir konu.

Yeni cep telefonu alacaklar, yada telefonlarını değiştirmeyi düşünenler için telefon almak için 2020 yılının başları ve ortalarını beklemelerini tavsiyelerim arasındadır.

5G Teknolojinin konuşulmaya başladığı bu süreçte; çok fazla bir çok 5G uyumlu telefonların piyasaya çıkmasından dolayı tam olarak teknolojinin yerleşik duruma geçememesi sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceğinizi varsayarak. Yeni 5G uyumlu telefonlara çok hızlı yönelinmemesi taraftarındayım.

GSM Operatörleri fiyat artışları 5G Alt yapı hazırlıkları mı?

Son zamanlarda hızlı bir şekilde fiyat artışları ile GSM Operatörleri 5G hız teknolojilerini kurmak için alt yapı kaynaklarınımı olşuturmaya çalışıyor sorusunu’da beraberinde getiriyor.

Daha da önemlisi, 5G çok daha az gecikme süresine sahip olacak ve bugünün ağları için yaklaşık 20 milisaniyeden 5G ile yaklaşık 1 milisaniyeye kadar düşürülmesi planlanarak oluşturulmuş. Bu teknolojinin telefonlarda bizlere getireceği olumlu yönlerinden bazıları görüntülü aramalar çok daha kaliteli ve duyarlı olacak

5G Uyumlu telefonlar piyasaya girmeye başladı.

Motorola’nın Moto Z3’ü şu anda mevcut olan ve 5G’ye yükseltilebilen tek telefon. Bunun için telefonun kalınlığını iki katına çıkartan 5G Moto Mod eklentisi gerekir . Yine de, teknik olarak 5G’yi destekleyen ilk telefonun piyasada olduğu doğru.

Xiaomi önümüzdeki ay 5G özellikli Mi Mix 3 akıllı telefonunu tanıtabilir. Oppo’nun 5G destekli OnePlus 7’nin Ocak ayında çıkması bekleniyor. Sprint ve LG, yalnızca Sprint şebekesiyle çalışan 5G telefonda ortak oluyor. Telefonun gelecek yılın ilk yarısında bekleniyor.

Huawei’nin son dönemlerde bir çok ülkede ilgi odağı haline gelmesi; Huawei’nin 5 G teknolojisi üzerinde çok başarılı olacağı gerçeği kaçınılmaz olarak ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Türk Telekom’un 5G Hız test çalışmalarını; huwei ile ortaklaşa yürütmesi ülkemiz için önemli bir ölçüde Huawei telefonlarının pazar bulacağı düşüncesindeyim.

Apple, 5G bölümünde hiçbir şey açıklamamasına rağmen; Mobile Viewpoint gibi şirketler, mevcut iPhone’lara (ve Android telefonlara) 5G uyumluluğu veren iPhone destekli eklentiler üzerinde çalışıyor.

Yüksek kaliteli akıllı telefonların çoğu veya tamamı 2022’ye kadar 5G’yi desteklemelidir. Endüstrileşmiş dünyadaki çoğu akıllı telefon kullanıcısı muhtemelen 2025’te 5G telefona sahip olacaktır. Çok yakında 5G özellikli telefonlarımız olacak. Yani 5G’ye sahip olacağız, değil mi?

Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru

Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdiği; denemede saniyede 2.9 Gbps üzeri hızlara ulaşarak bu alanda dünya rekorunu kırdı. Bu denemeyle Türk Telekom, aynı zamanda; 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisini de ticari telefonlar ile dünyada ilk defa deneyen operatör oldu.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç; “Türk Telekom olarak gerçekleştirdiğimiz denemede, 5G NR Carrier Aggregation teknolojisini kullanarak iki farklı 5G taşıyıcısını birleştirdik. İlerleyen yıllarda 5G alanında kullanılacak önemli bir teknoloji olan; 5G NR Carrier Aggregation teknolojisini canlı 5G test şebekemiz üzerinde başarıyla uygulayarak dünyada eşi benzeri görülmemiş hızlara ulaştık.

Kullanıcılar ve operatörler için birçok fayda sağlayan bu teknoloji sayesinde; 5G teknolojisinin vaat ettiği yüksek hız ve geniş kapasite hedefleri yakalanmış oldu” dedi. Türk Telekom 5G denemesinde dünya hız rekoru – Bilecik Dostları Haber

Yorumlarınızı ve görüşlerinizi belirtebilmek için mutlaka; Haber sayfamızda Cep telefonlarınızın Menüsünden Kayıt ol kısmından Haber Sayfamıza kayıtlarınızı yaparak yayınlanan haberlerden herkesden önce siz haberdar olunuz.

Ümit Bayır
Ümit Bayırhttps://www.bilecikdostlari.com
Şair, Yazar, Bilgisayar Teknisyeni, Bilecik Dostları Haber Sitesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar