13.4 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberValilik stajı çalışma azmimi kamçıladı

Valilik stajı çalışma azmimi kamçıladı

Stajyer Vali Deniz Valilik stajı çalışma azmimi kamçıladı; Bilecik Valiliğince uygulamaya konulan proje kapsamında staj yapan öğrencilerin, özgüvenlerini geliştirmek ve seçecekleri meslekleri belirlemelerine katkı sağlamak hedefleniyor.

Vali Bilal Şentürk’ün talimatıyla başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen proje ile merkez ve ilçelerdeki liselerde eğitim gören öğrenciler, Valilik, Kaymakamlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bir gün staj yapıyor. 

Evlerinden makam aracıyla alınan öğrenciler, kurumların işleyişini yakından takip ederek, toplantılara ve etkinliklere katılıyorlar. Devletin ve kurumların işleyişini görmeleri ve meslek seçimlerine de yardımcı olması hedeflenen proje kapsamında her ay bir öğrenci farklı kurumlarda bir günlüğüne idarecilik yapıyor. Proje, bu yıl da devam edecek. 

Vali Şentürk, tüm kurumların kendi görevlerinin de önemli olduğunu, ancak her görevin önemli bir parçasının da eğitim olduğunun altını çizerek, Bilecik’te eğitim ile ilgili ciddi bir farkındalık oluşturarak farklı uygulamalarla bir atılım yapmak istediklerini söyledi.

Uygulanan projenin, etkili bir eğitim ve öğretim sağlama noktasındaki çalışmalarının bir parçası olduğunu ifade eden Vali Şentürk, ”Merkez ve ilçelerimizde bulunan tüm birimlerde ayda 1 gün, bir öğrencimiz tam gün staj yapıyor. Amacımız, hem çocuklarımızın devletin ve kurumların işleyişini görmeleri, tanımaları ve bu heyecanı erken yaşta yaşamaları, hem de meslek tercihi yaparken daha bilinçli olmalarını sağlamaktır.” dedi. 

Gençlerin özgüvenlerini geliştirmek ve kendilerini ifade etmelerine de fırsat vermek için programın uygulandığını belirten Vali Şentürk, şöyle konuştu:

”Burada ayda bir gün, bir öğrencimiz, il ve ilçelerimizde bir yöneticimizin yanında staj yapıyor. Kendilerine meslek seçerken rol model olarak, staj yaptıkları yerlerde farklı statülerde olan kamu görevlilerinin icra ettikleri görevleri tanıma şansları oluyor. Meslek seçerken de bu iş bana uygundur veya uygun değildir, düşüncelerine katkı sağlamış oluyoruz. Gençlerimiz, idareciliğin sorumluluğunu burada görmüş oluyorlar. Bu yönüyle meslek seçiminde hayata bakışlarında kalıcı etkisi olduğu düşünüyoruz. Daha sonra Valilik ve diğer kurumlarda staj yapan gençlerimizi bir araya getirerek, tanışarak ortak bir hemşeri bilinci oluşmasına katkı sağlayarak, gelecekte meslek sahibi olduklarında Bilecik için neler yapabileceklerini kendi aralarında değerlendiriyorlar.”     

Vali Şentürk, stajyer valinin öğlene kadar kurumun işleyişini takip ettiğini ve öğleden sonra da makam koltuğuna oturarak, sorumluluğu kendisine vererek, kendilerinin gözlemci pozisyonunda olduklarını, günün sonunda da görüş ve düşüncelerini aldıklarını ifade etti.   

Valilik makamının bir günlük temsilcisi, Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Selcan Deniz, kendisine bu fırsatı veren Vali Şentürk’e teşekkür ederek, bir günlüğüne vali olmanın gururunu yaşadığını belirtti.

Valilik mesleğinin ne olduğunu yakından görme fırsatı bulduğunu ifade eden Deniz, şöyle konuştu:

”Bu bana gurur ve onur verdi. Valilik mesleğinin ne kadar prestijli bir meslek olduğunu, aynı zamanda görevlerinin ne kadar ağır olduğunu gördüm. Burada atılan bir imza ilin kaderini belirleyebiliyor. Sanıldığının aksine zor ve yükümlülüğü fazla olan bir iş. Böyle bir deneyimi yaşamam beni çok mutlu etti. Valimizin halkın sorunlarıyla yakinen ilgilendiğini gördüm, onun için kendisine teşekkür ediyorum. Hukuk Fakültesi okumak istiyorum ama tercihlerim arasında Siyasi Bilimler ve Kamu Yönetimi de bulunuyor. Bugün bu mesleğe olan ilgim arttı. Bu yönde hedeflerim ve hayallerime ulaşmak için çalışma azmim kamçılandı.”

Stajyer Vali Deniz, Karayolları Şube Müdürlüğünü arayarak, kışa hazırlık çalışmaları ve karayolları hakkında bilgi aldı. Stajyer Vali Deniz Valilik stajı çalışma azmimi kamçıladı – Bilecik Dostları Haber

Haberin Videosu

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar