-1.2 C
Bilecik
21 Ekim 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik EğitimSakarya Meydan Muharebesinin 98 yılı

Sakarya Meydan Muharebesinin 98 yılı

Sakarya Meydan Muharebesinin 98 yılı; Atatürk'ün söylediği “Hatt-ı müdafa yoktur; sath-ı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır” sözlerini bizlere hatırlatan savaştır.

Sakarya Meydan Muharebesinin 98 Yılı (23 Ağustos-13 Eylül 1921)

‘Sakarya Zaferi’ni bize yaşatan şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz’

Sakarya Meydan Muharebesinin 98 yılı; Atatürk’ün söylediği “Hatt-ı müdafa yoktur; sath-ı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır” sözlerini bizlere hatırlatan savaştır Sakarya Meydan Muharebesi! Anadolu Türk tarihinde son derece önemli bir yere sahip olan, Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası sayılan Sakarya Meydan Muharebesi’nden 98 yıl geçti.

Savaş 3 haftadan uzun sürdü ve Yunan orduları hatırı sayılır ölçülerde bir geri çekilmeye maruz bırakıldı. Yunan ordusu geri çekilme sırasında, arkalarında Türklerin kullanabilecekleri, faydalı olan her şeyi imha ettiler. Birçok demiryolu ağı, köprü ve köyler bu şekilde ziyan oldu.

5000 şehit, 18000 yaralı, 14000 kayıp ve 1000’e yakın esirle birlikte Türk ordusunun toplam zayiatı, 39 binler civarındadır. Savaş esnasında hayatını kaybedenlerin çoğu subay olduğu için bu savaşa Subay Muharebesi de denmiştir. Yunan ordusu Türk halkına ciddi zararlar vererek geri çekilmiştir. Binlerce Türk ailesi evsiz kaldı. Mustafa Kemal’e Gazi unvanı bu savaştan sonra verilmiştir. Bu savaş Türk Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olmuştur.
Sakarya Meydan Muharebesinin 98 yılı

Bu kıl payıyla kazandığımız çok kritik ve çok da önemli zaferin sonuçlarında : 
1- Türk ordumuz çok zor kazanırken Yunan ordusunun bel kemiği kırılmış,morali çökmüş, toparlanmasına fırsat vermeden ertesi yılın yaz sonlarında (26 Ağustos 1922 Büyük Taarruz) başlatılacaktı.
2- 20 Ekim 1921 tarihinde Fransızlarla Hatay hariç Güneydoğu Suriye sınırı illerimizin durumu ile ilgili ANKARA ANTLAŞMASI imzalanır. Buna göre sınırdaki tüm Fransız birlikleri çekilecek, Türkiye’ye bırakılacak. (Fransızlar silahlarını orada bırakarak çekildiler.Bu silahlar bize kalınca tamamı batı cephesinde düşmana son darbe indirmek için trenlerle batıya taşındı ) 
3- Ruslarla doğuda Ermenistan ile aramızdaki sınırın güvenliği için Kars-Gümrü antlaşması yapılır. 
4- Artık Yunan işbirlikçisi İtilaf Devletleri Yunanlılara askeri yönden silah ve cephane yardımı yapmayacaktı. Yunanistan bu savaşta yalnız bırakılacaktı. Bu da ilerisi için bizim işimizi kolaylaştıracaktı

İşte zaferimizin sonuçlarının yurtta ve dünyada yankıları büyük olmuştur. 

Ancak bu savaşta biz Türk ordusu olarak bütün gücümüzü kullandığımız için zaferin hemen arkasından Yunana yeni bir taarruza gidilemedi. Ordumuzun zaten buna gücü yetmezdi.Mevsim olarak sonbahar-kışa girilirken taarruz edilemezdi.Onun için ordumuzun güçlenip toparlanması gerekirdi.Bu da bir yılı bulacaktı. Sakarya Meydan Muharebesinin 98 yılı – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar