21 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıRamazan Dediğimizde

Ramazan Dediğimizde

Ramazan Dediğimizde Ah “O” Eski Ramazanlar

Ramazan Dediğimizde; Ramazan Ayı ibadetlerin yanı sıra eğlencelerinde yapıldığı ve çocukların dört gözle beklediği günlerdi. Ramazan ayına girmeden önce böreklik yufkaların, cevizli lokumların yapıldığı Bilecik İlimizi anmadan geçemedim…

Tiyatroların, gölge oyunlarının, fasılların, sohbetlerin, hatta hiç unutmam tombalası ile meşhurdu ramazan aylarımız. Hele hele İftar ve Sahur vakitlerinin en gözde olanı ise ramazan topunun patlamasını dört gözle bekleyen ve ilimizde karasuya suya giden kızlı erkekli gruplarımız olurdu her ramazan geldiğinde ellerde bidonlar su almaya gidilirdi bütün mahalle saat yaklaştığında ilk önce oraya giderlerdi.

Su doldurma işlemine gidilirken o patika yollarda düşe kalka, güle oynaya şenlikli bir birlik beraberlik içerisinde yapılan paylaşımlar hatta su alırken birbirlerini ıslatmaya kadar yapılan şakalar hatırıma geldi.

Ramazan Topu o yıllarda Belediye’ye ait yediler tepesinin altında bulunan Araç bakım servisiydi hatırlayamadım saati geldiğinde Kırklar tepesinde herkesin dörtgözle o bölgeye bakarak kapının önlerinde oturularak patlayacağı saate kadar beklenirdi. Bu bekleyiş o sokağın ve mahalle sakinlerinin hep birlikte birlik ve beraberlik içinde patladı patlayacak diyerek beklenirdi. Gelişen şehrin yeni mahallelerinin kurulmasıyla bir süre Kırklar Tepesinde patlatılmaya devam edildi sonra büyük bir sessizlik içinde kaybolup gitti hayatımızdan.

İlimizde Ramazan geldiğinde Yine Eski Belediye Kültür sitesinde İftar sofraları kurulur ve halka açık olarak yemek dağıtımları yapılır.

İftardan sonra teravih namazlarına gidilir ve sonrasında; Evin erkekleri İftardan sonra evlerinden çıkar. Eski Belediye Kültür Sitesinde çoğu toplanır orada oynanan tombala eğlencelerine katılırlar ve ilgili tombalalar da kazananlara çeşitli hediyeler verilirdi. Bunun dışında kahvehaneler ramazanda full dolar ve orada Sahurlara kadar vakitler geçirilirdi..

Evlerde sahur için hazırlıklar yapılır ve Ramazan yaz aylarına denk geldiği zamanlarda; Ailesiyle birlikte yapılan şenlik ve eğlenceler varsa oralara gidilir ve çay bahçelerinde oturularak vakitler geçerdi. Gece olur sahur vakit geldiğinde sessizliği bölen koca bir gürültüyle DAVULCULAR Sokaklara dökülmeye başlar maniler eşliğinde davullar çalınırdı.

Ramazan Dediğimizde

Artık o eski ramazanların tadını bulamadığım bu 21 yüzyılda hep özlemle anmaktan başka birşeyimiz kalmadı. Ramazan Dediğimizde

Bilecik Dostları Haber

Ümit Bayır
Ümit Bayırhttps://www.bilecikdostlari.com
Şair, Yazar, Bilgisayar Teknisyeni, Bilecik Dostları Haber Sitesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar