16.4 C
Bilecik
27, 7, 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıPazaryeri'ne Yeni Yatırım Bekliyoruz

Pazaryeri’ne Yeni Yatırım Bekliyoruz

Bilecik Dostları Köşe Yazıları

Tuncay Özilhan’a Açık Davet Anadolu Holding Grubuna Mektup

Pazaryeri’ne Yeni Yatırım Bekliyoruz; Son baharın yazdan kalma güzel günlerini yaşadığımız bu günlerde, ilçemizde hasat sezonunu kapatmaya hazırlanıyoruz. Ancak her yıl olduğu gibi bu yılda üreticimizin ve insanımızın yüzünün güldüğünü, emeğinin karşılığını aldığını ne yazık söyleyemiyoruz. Gözü tok, gönlü zengin insanımız yine de haline şükrederek umudunu gelecek yıllara taşıyor. Tıpkı eski bir atasözünde geçtiği gibi “Çiftçinin karnını yarmışlar 40 tane gelecek seneye çıkmış” mizanseni gündemini koruyor. Oysa bu durum insanımızın kaderi mi? İlçemize modern tarım teknikleri getirerek teknolojik gelişme oluşturularak. Yeni ve ekonomik ürünler kazandırarak bunların pazarlanması, mevcut ürünlerin fiyatlandırılmasında bilhassa İlçemizde faaliyet gösteren TARBES (Tarım besicilik sanayi AŞ) yetkilileri (özellikle Anadolu holding başkanı sayın TUNCAY ÖZİLHAN beyefendiyle) görüşülerek ilçemizin, çiftçimizin ve kendilerine ait olan işletmenin (Şerbetçiotu fabrikasının) durumu anlatılmalıdır.

Yetiştirilen ürünlerin ne zor şartlarda üretiminin yapıldığı çalışanların emek ve sermayesini kurtarmıyor. Fiyat politikalarını ve fiyat belirlenirken, girdilerin dikkate alınması, buğday (tahıl veya hububat taban) fiyatının baz alınmamaktadır. Çünkü yetiştirilen ürünün nev-i şahsına münhasır çok özel ve ülkemizde yalnızca ilçemizde yetiştiği hatırlatılmalıdır.

MC DONALDS firmasının franchise anlaşması (isim hakkı) ile Türkiye’de ki tüm şubeleri Anadolu holdingte. Türkiye’de yılda 100 milyon müşteriye hizmet veren MC DONALDS ‘ın et ihtiyacını gidermek amacıyla 2001 yılında İZMİR/Torbalı’da 2002 yılında Afyon/Bolvadin’de toplam 7 milyon dolarlık maliyetle her biri 4 bin büyükbaş hayvan kapasiteli 2 adet Besi çiftliği oluşturuldu. Afyon’da ki besi çiftliği kısa sürede kapandı.

Pazaryeri’ne Yatırımda Yem Fabrikası Üzerinde Çalışma Yapılabilir

2013 yılında MC DONALDS’ın ilk ve tek besi çiftliği 12 yıl boyunca sürüdüğü faaliyetine girdi. Maliyetlerinin aşırı artması ve uygulanan yanlış ithalat politikalarına ve ucuz et’le rekabete dayanamayarak son verdi. İlçemizde hazır faaliyette olan (yılda yalnızca bir ay) fabrikasını on iki ay faaliyete sokulabilir. Rehabilite edilerek yem fabrikası olarak da işletilmesi ve besi çiftliğini ilçemize taşıması sağlanmalıdır. Faaliyetlerine ilçemizde devam etmesi konusunda ikna çalışmalarında bulunulmalıdır. Her türlü kolaylığın sağlanacağının teminatı verilmelidir (iş gücü, iş yeri, ulaşım, gerekli alt yapı üst yapı vb). Hükümetin ve siyasilerin kapıları çalınmalı her türlü teşvik ve kolaylığın sağlanması adına lobi çalışmaları yapılmalıdır.

Ayrıca fabrikanın bir bölümünde ilçemizde tamamen organik ürünler yetiştirilir. Bu ürünler, fasulyeden konserve, domatesten salça, şeker pancarından pekmez (macın) ve köpük helva, tarhana, köy ekmeği yapımı için yer tahsisi istenebilir. Ürün portföyü ve istihdam genişletilebilir. Pazaryeri’ne Yeni Yatırım BekliyoruzBilecik Dostları Haber

Saygılarımla… İbrahim Torun

İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ MAKALELER
spot_img

EN POPÜLER

Son Yorumlar