17.4 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıPazaryeri'nde Bedava Elektrik

Pazaryeri’nde Bedava Elektrik

Bilecik Dostları Köşe Yazıları

Pazaryeri’nde Bedava Elektrik; Belediye bünyesinde kurulacak olan ENERJİ AŞ vesilesiyle ilçemiz köylerinden Esemen ve Dülgeroğlu (Gölcük) köylerine rüzgâr enerji santralları; yamaçlarına da güneş panelleri kurularak rüzgâr ve güneşten yer yer de her ikisini birlikte kullanarak (Hibrit) elektrik üretilerek ilçe ve köylerin elektrik enerjisi karşılanmalıdır. Hazırlanacak projelerle BEBKA ve devlet teşvikleri devreye sokularak yerli üretim malzemeler kullanarak hem yerli üretime destek olunacak hem de devletin hibelerinden faydalanılmalıdır. Üretilen çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynakları faaliyete geçirilmiş ilçe ve ülke ekonomisine doğaya azami katkı sağlanmalıdır.

Üretilen elektrik enerjisi ilçe ve köylerinde ki ihtiyaç sahibi sakinlere aylık 100 KW’ı ücretsiz olarak verilmelidir. Ayrıca belediye (kamu) ve özel sektör müteşebbislerin de elektrik ihtiyacı piyasa şartlarına göre çok uygun bir fiyata karşılanarak yatırımlar için ilçenin tercih edilmesi sağlanmalıdır. Özellikle ilçe ve il genelinde Meslek lisesi, Meslek Yüksek Okulu ve Üniversite öğrencilerine iş başı eğitimi kurulan bu teknolojik tesislerde verilerek öğrencilerin bilgi, birikim, becerileri arttırılarak, öğrencilerin ufku ve vizyonu geliştirilerek çağdaşlaşma misyonu aşılanmalıdır.

Her iki köyümüzü mağdur eden (Esemen/Dülgeroğlu) çöplük sahaları ıslah edilmelidir. Kurulacak tesislerde çöpten elektrik üretilmelidir. Bozüyük’te kurulu olan cam fabrikasına atık camların kırılıp ufalanıp toz haline getirilerek hammadde olarak hazırlayacak geri dönüşüm tesisi kurulmalıdır. Geri dönüştürülen 1 ton cam atık ile 100lt petrol tasarrufu sağlandığı; sadece 1 metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji ile 100W’lık ampulün 20 saat çalıştırıldığını; geri dönüştürülen 1 ton plastik ile saatte 15000KW enerji tasarrufu sağlandığını; geri dönüştürülen1 ton kağıt atık ile 17 ağacın kesilmesinin önlendiğini ve bir yılda13600 evden doğaya bırakılan karbondioksitin yok edildiğini unutmamak gerek.) Bu çerçevede ilçe belediyesi bünyesinde geri dönüşüm şirketi kurulması veya özel sektör tarafından kurulması teşvik edilmeli, geri dönüşüm tesisleri sayesinde istihdama, ekonomiye, çevreye ve doğaya çok büyük katkılar sağlanmalıdır. Pazaryeri’nde Bedava Elektrik – Bilecik Dostları Haber

Saygılarımla… İbrahim Torun

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar