15.8 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe TanıtımPazaryeri Günyurdu Bakraz Köyü

Pazaryeri Günyurdu Bakraz Köyü

Günyurdu Köyü-Pazaryeri/Bilecik

Pazaryeri Günyurdu Bakraz Köyü; Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 2006 yılında baraj kurulmasının ardından büyük bölümü sular altında kalan Günyurdu köyünden görüntüler. Eski ismiyle Bakraz Köyü olarak anılan köy;

Osmanlı döneminin ilk yıllarında kurulan ve Kayı Boyu’nun Karakeçili aşireti mensuplarınca yerleşim yeri olarak seçilen köy, 2005’te başlatılan baraj çalışmaları kapsamında su seviyesinde bulunması nedeniyle istimlak edildi. Bunun ardından 48 ev ve köyün camisi sular altında kaldı. 

 Pazaryeri Günyurdu Köyü (Bakraz) Tarihçesi

         Günyurdu Osmanlı’nın köklenip meyvelerinin oluştuğu zamanlarda kurulmuş eski ve tarihi bir köydür. Kayı boyunun karakeçili aşireti mensuplarınca yerleşim yeri olarak seçilen bölge, 1800’lü yıllarda köy statüsüne kavuşmuştur.

19.yy da Ahmet Fevik Paşa’nın Bursa valiliği döneminde resmi olarak Bakraz Köyü diye anılmaya başlanmıştır. Köyün kuruluşu, isminin nerden geldiği ile ilgili yapılan araştırmalar halen devam etmektedir.

Köyün kimler tarafından kurulduğu ile ilgili veriye, Başbakanlık ve Osmanlı Arşivlerinde kişisel araştırma alanlarımız için yaptığımız incelemeler esnasında kısmen de olsa ulaştık.

Karakeçili Aşiret Reisi  Hacı Bekir, dedesi Ertuğrul Gazi’nin kabrini aşireti ile birlikte ziyaret ettiğini, dua edip şifalı pilav pişirdiğini , pilavı da aşireti ile birlikte herkese dağıttıklarını, Serasker’e bildirmiştir.

Yaptığımız belge takibinde Serasker’in Karekeçili aşiret reisi Hacı Bekir’e gönderdiği yazıda, yapılan işten memnun olunduğu ve her yıl bu işin tekrarlanması için her türlü desteğin verileceği belirtilmiştir.

Nüfus kayıtları Karakeçili Aşiret Reisi Hacı Bekir’in Eskişehir’in Susuz Köyüne kayıtlı olduğunu göstermektedir. Ancak ilk günden itibaren Ertuğrul Gazi’yi anmaya giden topluluğun Bakraz Köylüleri olduğu aşikardır. Pazaryeri/Günyurdu-Bakraz Köyü – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar