10.7 C
Bilecik
24 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıPanter Size Ne Yapmıştı

Panter Size Ne Yapmıştı

Panter Size Ne Yapmıştı

Panter Size Ne Yapmıştı; 1990 yılı , yıl başı sabahı karlı bir Gölpazarı sabahına uyanmıştık. O dümdüz ova beyazlara bürünmüş, sanki bir kar denizi gibiydi. Çocuklar merdivenlerden neşeyle koşarak bahçeye kardan adam yapmaya inmişlerdi.

Biraz sonra kızım ağlayarak eve geldi. Ne oldu kızım diye sorduğumuzda; Orman deposunda küçücük bir yavru köpek var. Soğuktan donmak üzere, Ne olur yardım edelim dedi. Oturduğumuz Türkiye Zirai Donatım Kurumunun lojmanlarının bitişiğinde , Orman İşletmesinin deposu vardı. Depoda istiflenmiş çam tomrukları vardı. Hep beraber yavru köpeğin olduğu yere koştuk. Beyaz renkli , küçücük bir yavru köpek tomruklara sokulmuş, donmak üzereydi. Hemen kucağımıza alıp eve getirdik. Sıcağı gören yavru canlandı. Süt verip, karnını doyurduk. Bir hafta kadar evde baktıktan sonra kömürlükte bir yuva yaptık ona. Yuvasında uyuyor, karnını doyuruyor, istediğinde de dışarı çıkarak özgürce dolaşıyordu. Yavru köpeğin adını çocuklar panter koydular. Panter bahar ve yaz boyunca özgürce dolaştı, yaz sonunda zıpır gibi bir çoban köpeği oldu. Ekim ayı gelip okullar açıldığında panter bir yaşına yaklaşıyordu.

Panter okula başlıyor Okulların ilk açıldığı gün ve diğer takip eden günler panter çocuklarla birlikte okula gidip, geldi. Çocukların gittiği Gazi Mihal İlkokulu, oturduğumuz lojmanlara 1.5 kilometre mesafedeydi.

İlk hafta çocuklar okuldan çıkana kadar okulda bekliyordu. Bir hafta sonra sistemi değiştirdi. Sabahleyin çocuklarla okula gidiyor, onlar okula girince eve dönüyordu. Çocukların çıkış saati 12 de koşa koşa okula gidiyor, çocuklarla eve geliyordu. Çocuklar yemeklerini yiyip, yeniden okula doğru yola çıktıklarında yine onlarla okula gidiyordu. Akşam saat 3.30 da dersten çıktıklarında panter kapıda onları bekler oluyordu. Hiç bir gün atlamadan, bir dakika bile geç kalmadan okulda alıyordu soluğu. Panteri okuldaki tüm öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar tanıyorlardı artık. Gece oluncada 2. kattaki lojman kapımızın önündeki paspasın üzerinde yatıyordu.

Panter Size Ne Yapmıştı
Panter Size Ne Yapmıştı

Panter’e Nasıl Kıydılar?

Bir hafta sonu köyümüze gitmiş, bir gece köyümüzde kalmıştık. Eve geldiğimizde panter yoktu. Araziye avlanmaya gittiğini düşünerek pekte aldırmadık. Saatler geçince gelmeyince aramaya başladık.

Komşu bir çocuk; Korkarak panteri öldürdüler dedi. Çocuklar ağlamaya başladılar. Lojmanların arkasındaki çayırlıkta panter kanlar içerisinde yatıyordu. Hepimiz çok üzülmüştük. Çocukların üzüntüsünü birazda olsa azaltmak için depodan kazma kürek aldık. Çayırlığa bir mezar eştik. Panterimizi göz yaşları eşliğinde mezara yerleştirip, üzerini toprakla örttük.

Çocuklar dualarını ettiler. Biz köye gidince şube müdürü adını bile anmak istemediğim biri; Bizim olmadığımızı fırsat bilip, köpeği belediyeye şikayet etmiş. Gelen görevlilere bu köpek kuduz, öldürün demiş. Gelen görevliler bu köpek sağlıklı bir hastalığı yok deseler de; Bakın bu köpek kuduz, tasması da yok, öldürmezseniz sizi dava ederim demiş. Tereddüt eden görevliler köpeği yattığı yerden kaldırmakta zorlanınca, kucaklayıp, dışarı çıkarmışlar.

Mahsun, mahsun bakan panteri çimlerin üzerinde tüfekle vurarak öldürmüşler. Köpeğin mezarını vicdansız müdürün tam balkonunun karşısına yapmıştık. Balkona her çıktığında görür, belki vicdanı sızlar diye. Ama böyle duygusuz birinin hiçte etkilendiğini sanmıyorum. Gölpazarı’ndan taşınana kadar çocuklarım her gün gidip, panterin mezarını ziyaret ettiler. Ne yazık ki o çok akıllı, cana yakın köpeğimiz bir acımasızın isteği doğrultusunda daha yaşını bile dolduramadan öldürülmüştü. ismail Çınar Panter Size Ne Yapmıştı – Bilecik Dostları Haber

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar