13.4 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıPandemide Teknoloji ve Eğitim Arasında Sıkıştık

Pandemide Teknoloji ve Eğitim Arasında Sıkıştık

Pandemide Teknoloji ve Eğitim Arasında Sıkıştık

Pandemide Teknoloji ve Eğitim Arasında Sıkıştık; Bilgisayar teknolojisi dünyamıza girdiği günden bugüne sürekli olarak uzmanların teknolojik cihazlardan çocuklarımızı uzak tutmamız gerektiği hep anlatılır ve bu konuda ailelere hassas davranmaları önerilir ve ikaz edilirlerdi.

Erken bilgisayar kullanmaya başlamanın olumsuz etkileri neler olabilir?

Okul öncesi bilgisayar kullanımının çocuk gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var. Üstelik okul öncesi bilişimin hayal gücünü sınırlandırabileceğini gösteren kanıtlar da var. (Örneğin, çocuk var olan bir görüntüyü manipüle edebilir, ancak kendi oluşturamaz) ve sosyal etkileşim becerilerinin gelişmesini engelleyebilir. Bilgisayar kullanımının çocuğunuza spor yapmasını, yaratıcılığı arttırmasını veya arkadaş edinmesini öğretmeyeceğini unutmayın.

Çocuklar günde kaç saat bilgisayar kullanmalı?

Dijital çağdaki birçok ebeveyn için, ekran süresi ve cihazlar üzerinden yapılan aile içi savaşlar, aile hayatının iç karartıcı bir parçası haline geldi ve çoğu aile bu konuda kendisini çaresiz hissediyor.

Artık çocuklar dışarıda arkadaşları ile oynamak yerine vaktinin çoğunu ekranlar karşısında geçirmeyi tercih ediyor. Üç yaşındaki bir çocuğa tablet alındığında tüm gün oyun oynuyor, yedi yaşındakiler tüm gece YouTube’da video seyrediyor, dokuz yaşındakiler artık telefon istiyor, 11 yaşındaki çocuklar yaşlarına uygun olmayan video oyunlarını oynamak için aileye baskı yapıyor, Instagram’dan asla çıkmayan 14 yaşındakiler, çocukluk ve ergenliğin her aşamasını dijital dünya ile paylaşıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar ebeveynler “ekran süresi” konusunu merkeze alarak, çocukların internet kullanımını sınırlandırmaya çalışıyordu. Ancak şu anda ailelerin de teknoloji bağımlısı olması sebebiyle çocuklara bu konuda sınır koymak oldukça zor. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) hala 6 yaşından küçük çocuklar için bir saatlik bilgisayar/tablet kullanımını öneriyor. Bu zamanı 20 dakikalık 3 seans halinde kullanabiliriz. Ancak ekran bağımlılığı olmaması adına Pedagog Aslı Karamuk, 3-6 yaş çocuklar günde yarım saatten fazla dijital ekranlara maruz kalmamalı şeklinde görüşlerini paylaşıyor. Bu yaşlar çocuğun oyun oynayarak keşfetme ve öğrenme dönemleri olduğu için ekran karşısında geçirilmemelidir.

6 yaşından sonraki çocuklar için ise 45 dakika bilgisayar kullanımı öneriliyor ancak bu süre 1 saati geçmemeli. 10-13 yaş arası çocuklar için ise ideal bilgisayar kullanım süresi 2 saat olmalı. 14 yaş sonrası ise için ise zaman sınırı koymak oldukça zor. Bu süreçte çocuğun internetin riskleri ve siber zorbalık konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu konuda ailelere önemli sorumluluklar düşüyor.

Pandemi Sürecinde İlk öğretim Eğitiminde Ailelere Sorumluluk Düşüyor!

Bütün yukarıdaki genel değerlendirmelere baktığımızda çocuklarımızın uzaktan eğitim süreçlerinde gelişen teknolojinin bize sunduğu bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlar karşısında uzaktan eğitimde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalacağı görülüyor. Hem çocuklarımızı bilgisayar teknolojileri önünde uzun süre tutmanın zararlı olduğunu açıklayan uzmanlar bugün eğitim sisteminde bu cihazları daha fazla kullanacaklarını göz önüne getirip bu konuda neden konuşmadıkları ayrı bir konu.

Eğitim özellikle okul öncesi ve ilk öğretim döneminde hassas bir bir süreçtir. Okur yazar olma sürecinin en temel dönemlerinden biridir. Bu süreçte çocuklarımız eğitime açılabilmek adına okur yazar olmaları gerekmektedir. Bu durumu uzaktan eğitim sistemi ile nasıl başarılı bir şekilde gerçekleştireceğimiz her geçen gün bir kısır döngüye dönüştüğü gerçeğini toplum olarak farkındayız ve görebiliyoruz..

Sürekli olarak Pandemi döneminde ilk öğretim eğitiminin yetersizliğinin ve bunlar için gerekli hazırlıkların ve çalışmaların yapılması gerektiğine ilişkin ve bu sorunun sorun olduğunu anlatan bir çok yazı ve makaleleri internetten çoğunuzun okuduğunu biliyorum.
Peki! bu sorun nasıl çözülecek hiç bir uzmanın bu konuda yeterli derecede konuya hakim mi? Çözümler nasıl üretilecek ve nasıl uygulamalar yapılacaktır. Çözüm odaklı hiç bir açıklama yok.

Anne baba ve ebeveynler çocuklarının ilk öğretim süreçlerinde etkili olabilir mi evlerinde eğitim programlarının ailelere yöneltilerek her çocuğun eğitimi için Anne ve Baba öğretmen statüsünde çocuklarını eğitebilir mi düşünceleri aklıma geliyor. Başarılı olur mu? cevabını bulmak gerekiyor.

Pandemi sürecinde ilk öğretim eğitiminde Aileye büyük sorumluluk ve görevler düşüyor. Çocuklarımızın eğitim süreçlerinin geliştirilmesinde ülke olarak her aile bireyi ile hep birlikte sorumluluk almalıyız.

Pandemide Teknoloji ve Eğitim Arasında Sıkıştık: Bilecik Dostları Haber

önceki makaleSonbahar Aşkı
Sonraki makaleIssız Geceler
Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar