10.8 C
Bilecik
25 Ekim 2021
Ana SayfaBilecik HaberOsmanlı Şehriyiz: tarihimize sahip çıkamıyoruz

Osmanlı Şehriyiz: tarihimize sahip çıkamıyoruz

Osmanlı Şehriyiz: tarihimize sahip çıkamıyoruz

Bu konu nereden çıktı diyeceksiniz belki, sahip olduğumuz tek tarihi eserler Türbelerden oluşmuyor, geçtiğimiz günlerde Valilik tarafından tarihi mirasına sahip çık adı altında bir hareket başlatılarak Whatsap hattı kurulmuştu. Son olarak güzel bir çalışmaya parmak basan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in Aşevi kuracağız ifadeleri.

Osmanlı Şehriyiz: tarihimize sahip çıkamıyoruz; Belediye binasının içinde bulunan bir Osmanlı minyatürü’ne derneklere ocaklara kadar bir sürü yaygara kopartılmadı mı? Hatta kara çelenk koyma töreni yapmak ile de tehdit edilmedik mi? Sırf fazla kıyamet kopmasın diye yada oy kaygısıyla nasıl uzlaşmalar sağlandı bilmiyorum bunu yetkililerle konuşup öğrenmek gerekir. Üstelik bu minyatür ne Osmanlıdan kalmadır nede bir tarihi geçmişe sahiptir. Yakın geçmişte Belediye’nin iç duvarında yapılmış bir süslemeden, biraz tarihi bilgileri yansıtılmak istenmiş bundan ibarettir. Daha sonra Bilecik Belediyesi tarafından yerine yenisi yapılarak yerleştirildi ve kamu oyununa basın yoluyla sunuldu.

Bahçelievler mahallesinde yapılan tarihi kazılarda da eski tarihimiz Üniversitemiz tarafından yapılan kazılarla gündeme geldi. Kazı’da bölgede yaşayan ilk çiftçinin varlığından söz edildi ve 7000 yıllık bir geçmiş anlatıldı. Yeni keşfedilen ve yeni yapılan araştırmalar mutlaka yapılacak. Günümüze yeni tarihi yeni bilgilerle ışık tutmalıyız buna karşı değiliz.

Soruyorum size;

Peki sahip olduğumuz tarih mirasları korumak için her birey üzerine düşen görevleri yapıyor mu?

Bu yazıdan bir çoğunuz tepki de çıkartabilirsiniz, bir çoğunuz Bilecik Düşmanı bile diyebilirsiniz beni ilgilendiren konular bunlar değil etki altına alacak durumda yok. Halk olarak “Bilecik Sahipsiz” diyorum. Doğup büyüdüğümüz şehirde gerçekten ilimize Bilecik’liler olarak hiç sahip çıkmıyoruz. Belki çoğunuz burada doğdu burada yaşamını sürdürüyor; bu sebepten dolayı Bilecik ilini seviyor olabilirsiniz. Başka bir sebep göremiyorum çünkü tarihi mirasımızdan bazı örnekler var gözünüzün içine baka baka yok oluyorlar.

Kimse’de çıkıp burası yok oluyor diye sivil toplum derneği savunmaya bile geçmedi. Konumuz gündemimiz aş evi demişken Mezarlık bölgesinde bulunan, Vakıflara ait tarihi eser Orhangazi İmareti (Aşevi) günden güne yok oluyor. En son burada tarihi eser çalışmalarında Bilecik Valilerinden Vali Şükrü Ünal Ülkü tarafından yapılan çalışmalardan sonra yeni bir çalışma yapılmadı.

1999 – 2003 yılları arasında görev yapmış olan Vali Şükrü Ünal Ülkü kimdir? Bilecik için önemi nedir? diye sorduğumuzda “Beylikten İmparatorluğa, İmparatorluktan Kurtuluşa: Bilecik” projesiyle; 2002 yılında Mülkiyeliler Birliği İstanbul şubesi tarafından Vali Vefik Kitapçıgil Kamu Yönetimi Ödülü kendisine verilmiştir. O dönemde ilimizde ki tarihi öneme sahip Osmanlı İmareti (Aşevi) ni koruma altına alınmış ve daha birçok tarihi mirasımız için bölgede çalışmalar yapılmıştır. Valimiz şehirden ayrıldıktan sonra bölgede bütün çalışmalar durmuştur. Bugün yıl 2020 ve tam aradan 18 yıl geçti, hatta imareti ayakta tutmaya çalışan koruyucu kalaslar bile artık yağmurdan, çeşitli hava itilaflarından yıpranmaya bile yüz tuttu.

Osmanlı İmareti (Aş Evi)
Mezarlığa Osmanlı İmareti’ne yakın olan mezarlıklara gittiğimde sanki üstüme yıkılacakmış gibi duran bir yapı ile karşı karşıyayım. Yine hatırlayalım o bölgede yakın zamanda mezarlık toprak kayması yüzünden ciddi bir hasar gördü. Çoğumuz mezarlarımızın yanına bile inemiyoruz. Dahası bölgeye girmek yasak tabelası ile karşı karşıyasınız.

Osmanlı tarihimiz üzerinden Bilecik İlini gerektiği kadar iyi tanıtamıyoruz diyen siyasi ve yöneticiler seçimlerde sadece söyledikleri ile kalıyorlar. Yapılan hiç bir başarılı bir çalışma yok, adını Osmanlı Evleri koyduğumuz bir dizi yakın geçmişte yapılan; eski hastane altındaki dükkanlar bile yapılan ihalelerde ilgi görmüyor. Çoğu kapalı ve boş olarak duruyor. İlimizde yapılan bir çok atıl durumda kalan böyle yatırımlara harcadığımız bütün paraların hesabını da halk olarak hiç kimse sormuyor.

“Soruyormuş gibi duruyoruz ama sormuyoruz.”

Sebebine gelince çünkü Bilecik küçük yer işimiz düşer korkusu ve kaygısı yüzünden ve siyasilerde bu durumu çok iyi kullanarak istedikleri gibi yönetmeye devam ediyorlar.

Kent konseylerinin görevlerinden birini de hatırlatmak istiyorum “Kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunmak,” diğer ilkelerden biri olan; “Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal v.b değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek,” bu ilkelere istinaden bu tarihi mirasımız konusunda nasıl bir çalışma yürütmeyi düşünürler.

Gelecek cevaplardan biri Vakıflara ait bir bina olacağından hiç şüphesiz beklenti içindeyim, vakıflara ait olmasının tarihi mirasımıza sahip çıkmaya engel olmaması gerekiyor. İlgili vakıfla gerekli irtibatlar kurularak iyi bir çalışmada faaliyetler yürütülebilir. Vali Şükrü Ünal Ülkü yapabildiyse bütün ilimizde sorumlu kurum, kuruluş ve dernekler el birliği ile bunu yapabilir.

Dipnot: Aşevi yapılmasına karşı değiliz, tarihi ve kültürel tarihimizde sahip çıkamadığımız tarihi kültürlerimize sahip çıkmaya bir çağrıdır. Eleştiri yapan bireyleri dışlamak yerine, onlarla birlikte onların farkındalık yaratmaya çalıştıkları konularda bir araya gelerek yeni güzel işlerin ilimiz için yararlı olacağı kanısındayım. Eleştirildik bizden değil mantığından ve bananecilikten vazgeçmediğimiz sürece Bilecik ilinde verimli adım atamayacağımız da aşikardır.

Osmanlı Şehriyiz: tarihimize sahip çıkamıyoruz – Saat 07:44 – 9 Aralık 2020 – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar