10.4 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberMaske Fiziksel Mesafe ve Cep Telefonu Üçgeni

Maske Fiziksel Mesafe ve Cep Telefonu Üçgeni

Maske Fiziksel Mesafe ve Cep Telefonu Üçgeni; Hani şu virüs yayılırken maske yok diye çığlık atıyorduk ya bende dahil tabiki bu kapsama giriyorum. Şimdi maske bulmak zor değil maskeniz yoksa ücretini ödeyerek alma imkanınız var.

Anlamadığım bir şey var gevşeme dönemlerine girdiğimizde maske takılmaya devam edilmesi zorunlu olduğu söylendiği halde;

Soru:1 Neden Maske takmıyorsunuz?
Soru 2 Fiziksel mesafe kurallarına neden uymuyorsunuz?
Soru 3 Cep telefonu uygulaması sizleri tek başına koruyacak mı?

Henüz vaka geçmiş değil sadece normal yaşama dönülmesinin ardında ki gerçek ülkenin ekonomik bağlamda gördüğü zararın en aza indirilmesi için gevşeme sürecine girdiğimiz şu günlerde Covid19 Corona virüsün bittiğini düşünmek çok büyük yanlış ve bu yanlışa körükle gidiyoruz.

– Mevcut bütün korunma kurallarımız bu gevşeme süresi boyunca geçerli maske taktığınızda yüzde 50 ile yüzde 70 kendinizi koruduğunuz gibi,

– Maskeniz takılı iken fiziksel mesafe uygulaması olan 2 adımlık mesafeniz yüzde yüzde 10 ve yüzde yirmi daha sizi koruyacak ve buna devam olarak

– Cep telefonu mobil uygulaması hasta kişilerin mesafenizi bildirmesi sizi koruyacak diye bir kaide yok siz maskenizi takarak ve fiziksel mesafenize yine dikkat ederek cep mobil sisteminin size vereceği ekstra katkıdan yararlanacaksınız.

Bütün bu bizim için hazırlanmış ve bizlere uyarı olarak verilmiş kurallar ortak bütünlük içinde işe yarayacaktır bu ortak bütünlüğü bozmadan sağlığımızı korumak hepimizin bireysel sorumluluğu olmakla beraber topluma karşı da sorumluyuz.

Sosyal Mesafenin Koruyuculuğu

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik bir dizi ilaç dışı enfeksiyon kontrol eylemidir. Sosyal mesafenin amacı; hastalık taşıyan kişiler, hastalık bulaşma, hastalık ve nihayetinde ölüm oranını en aza indirmek için enfeksiyon taşıyan kişiler ile enfekte olmayan kişiler arasındaki temas olasılığını azaltmaktır.

Sosyal mesafe, enfeksiyonun damlacık temasıyla (öksürme,tükürme veya hapşırma) bulaştığı durumlarda etkilidir; cinsel temas da dahil olmak üzere doğrudan fiziksel temas; dolaylı fiziksel temas (örneğin, fomit gibi kirli bir yüzeye dokunarak); veya hava yoluyla bulaşma (eğer mikroorganizma havada uzun süre hayatta kalabilirse).

Sosyal mesafe, enfeksiyonun öncelikle kontamine su veya yiyecek veya sivrisinek veya diğer böcekler gibi taşıyıcılar yoluyla ve daha az sıklıkla kişiden kişiye bulaştığı durumlarda daha az etkili olabilir.

Sosyal mesafenin dezavantajları arasında yalnızlık, düşük verimlilik ve toplumsal yapı ile ilişkili faydaların kaybı gösterilebilir.

Yeni Tip Covid19 Coronovirüs dönemlerinde Maske Takmanın Koruyuculuğu

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Mark Denison, tüm virüslerin tipik bir tıbbi maskeden geçebilecek kadar küçük olduğunu, ancak mikropların genellikle havaya yayılmadığını söylüyor.

Denison, virüslerin insandan insana bulaşmasında öksürük ve hapşırığın etkili olduğunu söylüyor. Denison’a göre öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya çıkan damlacıklar, ele ve diğer yüzeylere yayılır; daha sonra buralara dokunan insanların ellerine, oradan da dokundukları burun, ağız ve göz gibi organlarına bulaşır.

Maskelerse öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya çıkan büyük damlacıkların yayılımını engelleyebilir.

Denison’a göre maskelerin bir diğer faydası, takan insanların ağız ve burunlarına dokunamıyor oluşu. Böylelikle maske takan insanın, hasta bir insanın dokunduğu yüzeylerde kalan mikropları alması zorlaşır.

Uzmanlara göre maskenin insan sağlığı açısından önemi karşımıza bu şekilde çıkmaktadır.

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ile Artan Önlemlerin hayatımızdaki yeri

Sağlık Bakanlığı’ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirmede ise şöyle denildi:

“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

Hayat Eve Sığar Uygulaması indir: Hayat Eve Sığar Google Play ve App Store’dan nasıl yüklenir?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, corona virüs yoğunluk ve risk haritası bilgilerini yayınlamak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete sunuldu.Daha önce ücretsiz maske alımıyla da kullanılan Hayat Eve Sığar uygulaması bu kez HES kodu ile gündeme geldi. Uygulama üzerinden başlayacak olan seyahatlerde HES kodu dönemiyle beraber Hayat Eve Sığar Uygulaması’na yönelik araştırmalar hız kazandı. Peki, Hayat Eve Sığar Uygulaması nasıl yüklenir? Hayat Eve Sığar Google Play ve App Store’dan nasıl indirilir? İşte, adım adım Hayat Eve Sığar uygulaması indirme ve Hayat Eve Sığar nedir? sorusunun yanıtı hakkında ayrıntılı bilgiler…

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR? 

Pandemi döneminde bilişim ve teknolojinin sunduğu imkanlardan en üst düzeyde faydalanan ve tüm süreci sağlık bilişim sistemleri üzerinden kontrol ve takip eden Bakanlığın “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasıyla vatandaşlar, hem kendi sağlığını takip edebilecek hem de çevresindeki risk durumunu anlık görebilecek.

“Korona’dan korun riskleri en aza indir.” sloganından hareketle peş peşe hayata geçirilen uygulamalar arasında bulunan ve vatandaşları koronavirüse karşı korumak, bilgilendirmek, yönlendirmek ve riskleri azaltmak için geliştirilen uygulama, hızla kullanılmaya başlandı.

Uygulamayı mobil marketlerden ücretsiz indirebilecek vatandaşlar, sağlık durumlarında değişim gördüklerinde, bunu uygulamada her gün doldurabildikleri sağlık testiyle bildirebilecek. Yüklenen bilgilerin doktora yönlendirilmesi sağlanacak.Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu da uygulama üzerinden incelenebiliyor.

UYGULAMA NASIL KULLANILIR? 

Maske Fiziksel Mesafe ve Cep Telefonu
Maske Fiziksel Mesafe ve Cep Telefonu

Uygulama ile yapılabilecekler şöyle:

İstediğiniz sıklıkta güncel veriler esas alınarak hazırlanmış Covid-19 testini doldurarak durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.Aileniz ve sevdiklerinizi (izin vermeleri halinde) ‘Ailem’ sekmesinde ki listenize ekleyebilir, durumları hakkında bilgi sahibi olabilir ve riskli bir durumla karşılaşmadan önce önlem alabilirsiniz.

Konum servislerine izin verdiğinizde, uygulama sizi riskli bölgelere yaklaştığınızda uyaracak ve haritada anlık olarak yaklaşmamanız gereken alanları görebileceksiniz.Kullanıcı hesabınızı doğrulamak için ise telefonunuza bir kod gönderilecek. Hesabınızın doğrulanması, sizi uygulamanın daha iyi yönlendirmesine ve riskli bölgelerden korunmanıza yardımcı olacak.

Hayat Eve Sığar uygulamasını açtıktan sonra sizden telefon numaranız istenecek. Ardından telefonunuza onay kodu gelecek ve bu kodu girmenizle birlikte doğrulama işlemini yapmış olacaksınız. ‘Hesabın Doğrulandı’ mesajını gördüyseniz ‘Konum Servislerini Aç’ seçeneğine dokunun ve devam edin. Bu servisi açmadan uygulama bulunduğunuz yeri göremez ve sizin risk bölgesinde olup olmadığını size söyleyemez. Bir sonraki adımda da Bluetooth servislerini açabilirsiniz.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra uygulama size ‘Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz’ sorusunu yöneltiyor. Unutmayın; bu uygulamayı açtığınızda bu soruyla karşılaşacaksınız ve uygulamanın pratikte işe yaraması için gerçekten sağlık durumunuz ne ise onu işaretlemelisiniz.

Hayat Eve Sığar uygulamasını açtıktan sonra karşınızda iki büyük seçenek çıkacak. Biri ‘Bana en yakın sağlık kuruluşunu bul’, diğeri de ‘Alo 184’ ara butonları… Her ikisi de acil durumlarda mutlaka kullanmanız gereken butonlar.

Uygulamanın hemen altında 4 seçenek bulunuyor: Sağlık Durumu, Yoğunluk, Ailem, Hesabım… Bu seçenekler içinden Yoğunluk kısmına geçelim şimdi de. Bu özelliği kullanabilmeniz için T.C. Kimlik No, Baba Adı ve Doğum Yılı bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurup kaydınızı tamamlamanız gerekiyor

Bütün bu bizim için hazırlanmış ve bizlere uyarı olarak verilmiş kurallar ortak bütünlük içinde işe yarayacaktır.B u ortak bütünlüğü bozmadan sağlığımızı korumak hepimizin bireysel sorumluluğu olmakla beraber topluma karşı da sorumluyuz.

Maske Fiziksel Mesafe ve Cep Telefonu Üçgeni;

Ümit Bayır
Ümit Bayırhttps://www.bilecikdostlari.com
Şair, Yazar, Bilgisayar Teknisyeni, Bilecik Dostları Haber Sitesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar