11.7 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberMarmara Depreminin Ardından 20 Yıl Geçti

Marmara Depreminin Ardından 20 Yıl Geçti

Marmara Depreminin Ardından 20 Yıl Geçti; Kayıp çok büyük yaşanan acılar hala taptaze o gece 45 saniyede 7.4 şiddetinde sallandık. Yüzyılın en büyük felaketiydi. Marmara depremi 16 milyon kişinin yaşadığı alanı salladı. Kocaelinde 9.819 kişi yaşamını yitirdi.

Tüm illerdeki kayıp oranı resmi kayıtlara göre 17.840 kişi olarak geçti. 43.950 kişi yaralandı.

Tüm ülke deprem sabahında toplum olarak sivil toplum örgütleri bütün insanlığın gayreti ile deprem bölgesine yardım için akın akın yola koyulmaya başladı. Televizyonlar saniye saniye, yazılı basın her gün sayfa sayfa kurtarılanları, yaşama dönenlerin iyi haberleri kaybedilen kötü haberleri satır satır işlediler…

O günün bebekleri bugün 20’li yaşlarda belki hayatlarında bütün aile fertlerini kaybettiler onlar hayata tek başına tutunmaya çalıştılar sevdiklerinden en değerli canlarından içlerinde daha doyamadıkları aile sevgisinden yoksun büyüdüler…

Unutulabilir mi, kelimelere sığabilir mi? Sözcükler bile boğazımda düğüm düğüm oluyor. O anı yaşayan bilir, o korkuyu, o endişeyi, o kaybedişi yaşayanlar bilir sorsak onlar bile anlatamıyor.

Peki ders aldık mı? yaşananlardan, tedbirler alındı mı? hep bir soru işareti olarak kalacak bunların cevapları.

Türkiye depreme hazır mı?

Bu noktada yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Türkiye önemli dersler almasına rağmen, her an tekrarlanabilecek bu felakete hazır değil. Ulusal Deprem Konseyi’nin raporuna göre, nüfus artışı ve gelişme hızına bağlı olarak gelecek afetlerdeki kayıp ihtimali her geçen gün daha da artıyor.

Türkiye’de yapılan istatistiki çalışmalar, her 1.5 yılda bir şiddetli deprem, her 3 yılda bir çok şiddetli deprem, 35-40 yılda bir ise yıkıcı deprem meydana geldiğini ortaya koyuyor.

Türkiye topraklarının yüzde 92’si değişik deprem tehlikesiyle karşı karşıya. Nüfusun yüzde 95’i deprem riski altında yaşıyor. Büyük sanayi merkezlerinin yüzde 98’i, barajların yüzde 92’si yine deprem bölgelerinde yer alıyor.

Depremin üzerinden geçen yedi yılda arama-kurtarma kapasitesi 1999 yılı öncesine oranla önemli ölçüde geliştirildi, ancak olası bir depremde can kaybı sayısının artmasına yol açan faktörlere karşı hala önemli adımlar atılabilmiş değil.

Marmara Depreminin Ardından 20 Yıl Geçti – Bilecik Dostları Haber

Ümit Bayır
Ümit Bayırhttps://www.bilecikdostlari.com
Şair, Yazar, Bilgisayar Teknisyeni, Bilecik Dostları Haber Sitesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar