21.4 C
Bilecik
27 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıMarka Şehir Bilinci

Marka Şehir Bilinci

MARKA ŞEHİR BİLİNCİ SEMİH ŞAHİN’LE GÜNDEMİNİ KORUYOR.

Marka Şehir Bilinci; Bu sabah mal beyanını sorgulayan seçim öncesi bir videoyu özellikle yayınladım. Son günlerde bir Osmanlı izleri siliniyor diyerek çıkarılan sosyal medyada bir takım faaliyetler yürütülüyor.

Evet o videoyu sonuna kadar kaç kisi izledi yada izlemedi hatta ben izleyip izlemediklerin de söyleyebilirim çünkü orada 1065 kisi görüntülemiş diyerek belirtmiştim an itibariyle 1089 kisi 24 kişi zahmet edip videoyu görüntülemiş tabi videoyu ne kadar izlediler başını izleyip kapattılarmı bu konuda muamma.

Başkanı sorguluyorum Mal beyanından dolayı çünkü bu açıklamayı ogünkü röportajında kendisi belirtmiş. Benim yanlışım doğrularımı konuşun diyerek bir noktayada değinmiş.
Sorgulamıyorsunuz sorgaladığınız zaman yapılan yanlışları görerek bunları telafi edilerek yapılan hatalar görülerek bir sonraki yeni çalışmada bunun önüne geçersiniz.

Adam başkan işim düşerse işim olmaz diyerek kenara çekilerek zaten Bilecik İlini kaderine terkeden bizler değilmiyiz.

Bu da çok önemli değil. Osmanlı figürleri ile ilgili son günlerde gündeme çok düşen bir konu vardı. Ve bu videoda yeni Başkanın bir açıklaması var. Proje olarak sunduğu bir açıklaması var diyor ki!

Şehrin markalaşması üzerinde durulmuş daha önceki yönetimlerdede bu yapılmaya çalışıldı Uluslararası Marka sempozyumlarına kadar düzenlemeler yapıldı. İstenilen sonuca ulaşıldımı ulaşılmadımı buna bakmak gerekiyor. 
İstenilen sonuca ulaşımadığı açıkça görülüyor. Demekki yapılan işlerde hatalar var yada yapılması gereken markalaşma sürecinde seçilen noktalarda eksikler olduğu anlamına geliyor plansızlık ve hızla üretilen bir çok projelerle gündeme oturmak yerine bir yada iki proje ile ve çok iyi ve kaliteli sonucu getirecek düzenleme gerekli hatalarına kadar herseyin hesaplanması ve düzenlenmesi gerekiyor.

Şimdi gelelim Semih Şahin’in Marka Anlayışında ince bir nokta vardı kaç kişi bunu düşündü bilmiyorum.

Bizim marka olmamız için önemli iki unsurdan bahsedilmiş o unsurlardan biri Osmanlının kuruluş şehri olmamızı ele almış, diğer konu ise Bilecik Beji olan Mermerin Markalaştırılmasından bahsetmiş aslında çok basit ve mantıklı ve anlayabileceğimiz dilde bunu dile getirmiş.

Mevcutta bu unsurların markalaşması yönündeki çalışmalarla bugüne kadar çok hatalar yapıldığı ve tam Aksine Osmanlının kuruluş şehri olduğumuzdan daha çok Diriliş Şehri olarak bir ideoloji ile ilerlenmiş olması büyük bir hata idi. Aslında biz şehri yanlış tanıtarak kendi markamızın önüne geçtik.

Bilecik Beji mermerinin dünyada bir çok ülke tarafından talep gördüğünü aslında markalaşmış bir Bir ismimiz var. Bu markayı marka yapamadığımıza dikkat çekmiş evet Bilecik Beji Mermerinin her yerde kullanılmadığı ve sadece belli alanlarda çok büyük önemli yer tuttuğunu anlatarak Bunun çok iyi bir marka haline gelebileceğine değinmiş. İki madde ile bu şehri markalaştırmayı seçmiş.

Birden fazla bir çok yapılan çalışmadan ziyade bir kaç çalışmanın üzerinde odaklanarak tanıtımın ve dikkatlerin üzerimize çekilmesine dikkat çekmeye çalışmış, dönem dönem benimde söylediğim bir konu vardı.

Bir çok iş yapmaktansa hiç iş yapmamak bu şehirde en iyi huzuru vereceğini söylediğimi sayfayı iyi takip edenler bilir. Çok iş yapmak kaliteyi getirmez. Çok fazla işin olması kafaları karıştırır ve Ülke ve uluslararası açısından o bölgenin öneminin hangi alanda olduğunu vizyonunun ise ne olabileceğini belirsizleştirmekten öteye gitmeyecektir. Bunun için Akademisyen olmayada gerek yok biraz bilinçlenmek için araştırmayı, incelemeyi ve düşünmeyi geliştirmeniz gerekli. Akademisyen İnşaat alanında uzmanlık yapmış ve yapacağı bir iş varsa bu uzmanlık alanı değindiği konularda daha iyi hesaplar ve projesyonel yaklaşımlarla çözüme ulaşacaktır.

Osmanlının ilimizde bu videoda önemine vurgu yapılmış ve bunu doğru biçimde Markalaştırmanın önemine vurgu yapılmış şimdi Başkan Osmanlı Karşıtı Bizanslı diyerek anlatılıyor.

Proje anlayışı metrekarelerce betonlaşmak değil, evet betonlaşmaktanda şikayetçisiniz ama 2000 Metrekare alanda yapılacak betonlaşmanın temellerinin atılacağı rant sofrasına sesiniz çıkmıyor.

Cumhuriyet Mahallesinde yapılacak projeler açıklanmış kimsenin bunlara sesi çıkmıyor. Mevcut Hastane bölgesinde yapılacak e planlanan beton projelerine sesiniz çıkmıyor ve hergün oturmuş Betonaşmadan sikayet ediyoruz.

Bende müzdaribim betonlaşmadan dolayı evet çok çirkin görüntüler ortaya çıkıyor ama bunun önüne geçecek olan seçtiğiniz kadrolardır. O kadroları siz değiştirmediğiniz sürece başlanan bir yanlış varsa o yanlış hep yanlış olarak artarak ilerleyecektir.

Biz ne istediğimize karar verelim bana iş aş ver diyerek gittiğiniz kapıda Bilecik İçin yapılan işleri kaç kişi sorguladı ve eleştirdi sayılıdır bu ve azınlıktadır.

Bu sabah mal beyanını sorgulayan seçim öncesi bir videoyu özellikle yayınladım. Son günlerde bir Osmanlı izleri siliniyor diyerek çıkarılan sosyal medyada bir takım faaliyetler yürütülüyor.

Evet o videoyu sonuna kadar kaç kisi izledi yada izlemedi hatta ben izleyip izlemediklerin de söyleyebilirim. Çünkü orada 1065 kisi görüntülemiş diyerek belirtmiştim an itibariyle 1089 kisi 24 kişi zahmet edip videoyu görüntülemiş tabi videoyu ne kadar izlediler başını izleyip kapattılarmı bu konuda muamma. Başkanı sorguluyorum Mal beyanından dolayı çünkü bu açıklamayı ogünkü röportajında kendisi belirtmiş. Benim yanlışım doğrularımı konuşun diyerek bir noktayada değinmiş.

Sorgulamıyorsunuz!… sorguladığınız zaman yapılan yanlışları görerek bunları telafi edilerek yapılan hatalar görülerek bir sonraki yeni çalışmada bunun önüne geçersiniz.

Adam başkan işim düşerse işim olmaz diyerek kenara çekilerek zaten Bilecik İlini kaderine terkeden bizler değilmiyiz.

Bu da çok önemli değil. Osmanlı figürleri ile ilgili son günlerde gündeme çok düşen bir konu vardı. Ve bu videoda yeni Başkanın bir açıklaması var. Proje olarak sunduğu bir açıklaması var diyor ki!

Şehrin markalaşması üzerinde durulmuş daha önceki yönetimlerdede bu yapılmaya çalışıldı Uluslararası Marka sempozyumlarına kadar düzenlemeler yapıldı. İstenilen sonuca ulaşıldımı ulaşılmadımı buna bakmak gerekiyor. 

İstenilen sonuca ulaşılmadığı açıkça görülüyor. Demek ki yapılan işlerde hatalar var yada yapılması gereken markalaşma sürecinde seçilen noktalarda eksikler olduğu anlamına geliyor. Plansızlık ve hızla üretilen bir çok projelerle gündeme oturmak yerine bir yada iki proje ile ve çok iyi ve kaliteli sonucu getirecek düzenleme gerekli. Hatalarına kadar her şeyin hesaplanması ve düzenlenmesi gerekiyor.

Şimdi gelelim Semih Şahin’in Marka Anlayışında ince bir nokta vardı kaç kişi bunu düşündü bilmiyorum.

Bizim marka olmamız için önemli iki unsurdan bahsedilmiş o unsurlardan biri Osmanlının kuruluş şehri olmamızı ele almış. Diğer konu ise Bilecik Beji olan Mermerin Markalaştırılmasından bahsetmiş aslında çok basit ve mantıklı ve anlayabileceğimiz dilde bunu dile getirmiş.

Mevcutta bu unsurların markalaşması yönündeki çalışmalarla bugüne kadar çok hatalar yapıldı. Tam Aksine Osmanlının kuruluş şehri olduğumuzdan daha çok Diriliş Şehri olarak bir ideoloji ile ilerlenmiş olması büyük bir hata idi. Aslında biz şehri yanlış tanıtarak kendi markamızın önüne geçtik.

Bilecik Beji mermerinin dünyada bir çok ülke tarafından talep gördüğünü aslında markalaşmış bir ismimiz var. Bu markayı marka yapamadığımıza dikkat çekmiş evet Bilecik Beji Mermerinin her yerde kullanılmadığı ve sadece belli alanlarda çok büyük önemli yer tuttuğunu anlatarak çok iyi bir marka haline gelebileceğine değinmiş. İki madde ile bu şehri markalaştırmayı seçmiş.

Marka Şehir Bilinci; Birden fazla bir çok yapılan çalışmadan ziyade bir kaç çalışmanın üzerinde odaklanarak tanıtımın ve dikkatlerin üzerimize çekilmesine dikkat çekmeye çalışmış.

Dönem dönem benimde söylediğim bir konu vardı.

Bir çok iş yapmaktansa hiç iş yapmamak bu şehirde en iyi huzuru vereceğini söylediğimi sayfayı iyi takip edenler bilir. Çok iş yapmak kaliteyi getirmez.

Çok fazla işin olması kafaları karıştırır ve Ülke ve uluslararası açısından o bölgenin öneminin hangi alanda olduğunu vizyonunun ise ne olabileceğini belirsizleştirmekten öteye gitmeyecektir.

Bunun için Akademisyen olmayada gerek yok biraz bilinçlenmek için araştırmayı, incelemeyi ve düşünmeyi geliştirmeniz gerekli. Akademisyen İnşaat alanında uzmanlık yapmış ve yapacağı bir iş varsa bu uzmanlık alanı değindiği konularda daha iyi hesaplar ve projesyonel yaklaşımlarla çözüme ulaşacaktır.

Marka Şehir Bilinci; Osmanlının ilimizde bu videoda önemine vurgu yapılmış ve bunu doğru biçimde Markalaştırmanın önemine vurgu yapılmış. Şimdi Başkan Osmanlı Karşıtı Bizanslı diyerek anlatılıyor.

Proje anlayışı metrekarelerce betonlaşmak değil, evet betonlaşmaktan da şikayetçisiniz ama 2000 Metrekare alanda yapılacak betonlaşmanın temellerinin atılacağı rant sofrasına sesiniz çıkmıyor. Cumhuriyet Mahallesinde yapılacak projeler açıklanmış kimsenin bunlara sesi çıkmadı. Mevcut Hastane bölgesinde yapılacak e planlanan beton projelerine sesiniz çıkmıyor ve hergün oturmuş Betonaşmadan sikayet ediyoruz.

Bende müzdaribim betonlaşmadan dolayı evet çok çirkin görüntüler ortaya çıkıyor ama bunun önüne geçecek olan seçtiğiniz kadrolardır. O kadroları siz değiştirmediğiniz sürece başlanan bir yanlış varsa o yanlış hep yanlış olarak artarak ilerleyecektir.

Biz ne istediğimize karar verelim bana iş aş ver diyerek gittiğiniz kapıda Bilecik İçin yapılan işleri kaç kişi sorguladı, ve eleştirdi sayılıdır bu ve azınlıktadır. Marka Şehir Bilinci

Ümit Bayır
Ümit Bayırhttps://www.bilecikdostlari.com
Şair, Yazar, Bilgisayar Teknisyeni, Bilecik Dostları Haber Sitesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar