5.8 C
Bilecik
21 Ekim 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıManav Kardeşim, Ben Manavım

Manav Kardeşim, Ben Manavım

Manav Kardeşim Ben Manavım; 1977 yılı Ocak ayının ilk günleriydi.

Okul bitmiş, Edirne, İpsala’ya ziraat teknisyeni olarak atanmıştım. Karlı ve soğuk bir İpsala akşamıydı.

Çoğunluğu tarım teşkilatından olan kalabalık bir gurup kahvede sohbet ediyorduk. Masadakilerin çoğunluğu ya üniversite, yada lise mezunuydu.

Kıdemli ziraatçılardan Bahri abi, bana dönerek;

– İsmail siz hangi millettensiniz dedi. Ben de manavız abi dedim.

Bakışmaların olduğunu, bazılarınında bıyık altından çaktırmadan güldüklerini farkettim.

Bahri abi yeniden;

-İsmail kardeşim ben ne yaptığınızı değil, hangi milletten olduğunuzu sordum dedi.

Bu defa ben gülümseyerek;

-Oğuz kolunun, Kayı boyundanım, Kara keçiliyim. Osmanlı İmparatorluğunu kuran boydanım. Biz manavlar Anadolu’ya ilk yerleşen Türkleriz. Bizim erken dönemde yerleşik hayata geçenlerimize “Manav” denir. Daha sonra yerleşik hayata geçen, yada hala konar göçer olanlarımıza “Yörük” denir dedim.

Ve ilave ettim;

-Manavlar sakin mizaçlı, kavgayı sevmeyen, uyumlu bir boydur. Siyasetle fazla uğraşmaz, bulunduğu yeri zorda kalmadıkça terk etmez. Bu nedenle Almanya’da ve diğer AB ülkelerinde işçi olarak çalışan fazla manav yoktur. Biz Manavlar İstanbul, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Bursa, Uşak ve Balıkesir yörelerinde yoğun olarak yaşarız. Yıldırım Beyazıt Anadolu Hisarını , Bizans’ı kuşatmak amacıyla yaptırdığında; Telaşa kapılan Bizans İmparatorluğu kuşatmayı önlemek için anlaşma önermiş. Varılan anlaşmayla surların dışına , bu günkü Sirkeci’ye bir Türk mahallesi kurulması kararlaştırılmış. Bu Türk mahallesine Taraklı ve Göynük’ten getirilen manavlar yerleştirilmiş. Osmanlı İmparatorluğu ile Bizans İmparatorluğu arasındaki ticaret bu yerleştirilen Türkler aracılığıyla yapılmış dedim.

Manavların bu kadar az tanınması beni şaşırtmıştı. Manavlık ve manavlar daha iyi tanıtılmalı, bence bu konu üniversitelerde yüksek lisans ve doktora tezlerine konu olmalıdır. Manav Kardeşim Ben Manavım – Bilecik Dostları Haber

önceki makaleSensiz Şiir
Sonraki makaleBilecik Gençlerbirliği
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar