24.4 C
Bilecik
27 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberKıbrıs gazilerine madalya ve berat

Kıbrıs gazilerine madalya ve berat

Kıbrıs gazilerine madalya ve berat; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratları, gazilere evlerinde ziyaret edilerek, tevcih edildi.  

Vali Bilal Şentürk ve eşi Münevver Şentürk, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti tarafından Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerine gönderilen madalya ve beratlardan hak sahibi hayatta olan gazilere ve vefat eden gazilerin eşlerine madalyaları evlerinde ziyaret ederek, tevcih edip; cumhurbaşkanının selamını ve mektubunu iletti.  

Merkez Küplü köyünde yaşayan Kıbrıs gazisi Mustafa Demirbaş’a madalya ve beratını veren Vali Şentürk; 45 yıl önce Kıbrıs Türk halkına barış ve huzur getirmek amacıyla Kıbrıs barış harekatına katılan gazilere kahramanlıklarının nişanesi olan madalyalarına 45 yıl sonra kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Kıbrıs mücadelesinin önderliğini yapan Fazıl Küçük ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile hayatlarını kaybeden Kıbrıs gazilerini ve şehitleri rahmet ve minnetle yad ettiğini ifade eden Vali Şentürk; ”Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Milli Mücadele Madalyalarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki gönül birliğinin nişanesi olması ve bir vefa sembolü olarak nesilden nesile gururla, kıvançla, aktarılmasını temenni ediyorum. Kıbrıs Barış Harekatında toplam 497 şehit ve 37 bini aşkın gazimiz bulunmaktadır. O kahramanlar sayesinde, Kıbrıs’a barış geldi. O şehitlerin ve orada gazi olanların hangisini unutabiliriz. Hepsine şükran borcumuz var.” dedi. 

Vali Şentürk, Bilecik’te Kıbrıs Barış Harekatına katılan 80 gazinin bulunduğunu bildirdi.  

Ayrıca Vali Şentürk’ün eşi Münevver Şentürk, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman’ın eşi Özlem Yaman; İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal’ın eşi Zuhal Namal; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdür Vekili Hatice Dost ile birlikte Bozüyük ilçesinde yaşayan gazi Hasan Gürgen’in eşi Gülfer Gürgen ile gazi Ekrem Gürcan’ın eşi Müzeyyen Gürcan’ı ziyaret ederek; madalya ve beratlarını tevcih etti.  

Şentürk, beraberindekilerle birlikte 2018 yılında şehit olan piyade uzman çavuş Ünal Demir ile 11 Ekim 2019’da şehit olan piyade uzman çavuş Abdulhamit Bilgen’in ailelerine de ziyarette bulundu. Kıbrıs gazilerine madalya ve berat – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar