16.4 C
Bilecik
27, 7, 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıKaz Dağlarından Kel Dağlara

Kaz Dağlarından Kel Dağlara

Bilecik Dostları Köşe Yazıları

Kaz Dağlarından Kel Dağlara; Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı. 

Dünyanın en büyük ikinci oksijen kaynağı olan Türkiye’nin akciğerleri olarak bilinen Kaz Dağları’nda ağaç katliamının tek sorumlusunun Kanadalı şirket Alamos Gold olmadığı ortaya çıktı. Daha önce 44 şirkete maden arama ruhsatının verildiğinin açıklanmasına rağmen  Enerji Bakanı Fatih Dönmez, 155 şirkete 279 maden arama ruhsatı verildiğini açıkladı. Enerji Bakanlığı, Kaz Dağları ve Madra Dağı eko sistemi içindeki madencilik faaliyetleri konusunda şu bilgiyi verdi:

“Bahse konu alanda, 54 farklı kamu kurumu ve firmaya 107 adet arama ruhsatı, 2 farklı yabancı ortaklı firmaya 8 adet arama ruhsatı; 93 farklı yerli firmaya ait 148 adet işletme ruhsatı, 6 farklı yabancı ortaklı firmaya 16 adet işletme ruhsatı düzenlenmiştir.”

Aşağıdaki yazı bir alıntıdır. Bunca yıldır duran ve ülkenin nefes almasını sağlayan dağlar tek bir dağ değil, sıralı dağlar birden birilerinin açlıklarını kabarttı .

Yıllar önce Akçay’daki otelimde kalan, Süleyman Demirel’in baş danışmanlarından şimdi ismini vermeyeceğim değerli bir aile dostumuza, ”Kaz dağlarının olduğu bölge (Ayvalık-Küçükkuyu arası) niçin turizm bölgesi ilan edilmiyor?” diye sormuştum. Cevap şaşırtıcıydı: URANYUM yüzünden! Aynen aktarıyorum:

(H.Y) – Ne demek uranyum yüzünden, biraz anlatır mısınız?

(T.G) – Kaz dağları bölgesi dünyanın en büyük uranyum rezervinin ev sahibi. Türkiye şu an bunu ne çıkartacak, ne de çıkarttığını işleyebilecek teknolojiye sahip. Ancak yabancı şirketler uranyum çıkartabilir.

(H.Y) – Peki çıkartsın, bu milli servetimize bir katkı değil mi? Mesela Arabistan da çıkarttığı tüm petrolü kendisi kullanmıyor, büyük kısmını satıyor, ne var bunda?

(T.G) – Aynı şey değil. Petrolde, uranyum da neticede birer enerji kaynağı fakat uranyumu diğerlerinden ayıran özellik zenginleştirilmesi durumunda dünyanın en büyük gücüne sahip olunmasıdır. Türkiye şu an bunu ne işleyebilir, ne de ileride kendisine lazım olacak bu muhteşem gücü satmayı düşünür. Sn. DEMİREL de Sn. ECEVİT de tüm diğer devlet büyüklerimiz gibi böyle bir şeyi aklından dahi geçirmez.

(H.Y) – Peki turizm bölgesi ilan edilmeyişi ile bunun alakası nedir?

(T.G) – Bölgeyi iyi bilir misin?

(H.Y) – Evet.

(T.G) – Dünyada zincirleri olan büyük markalara ait bir tane otel veya turizm tesisi var mı bölgede?

(H.Y) – Yok!

(T.G) – İşte bu sebeple yok ve asla olmayacak uranyum insanların yaşadığı yerlerdeki mahalle aralarında çıkartılmıyor, bakir alanlar olması gerekiyor, eğer değilse bakirleştiriliyor. Şimdi sen bu alanı turizm bölgesi ilan edersen yarın bu uranyumu çıkartmaya kalkıştığımız zaman devlet kendi teşvikiyle gelen büyük yatırımları istimlak bedellerinin altından kalkamaz. Bölgede turizm hep böyle küçük işletmeler sayesinde devam edecek ve o gün geldiğinde etrafta dikili tek bir ağaç, gökyüzünde uçan tek bir kuş kalmayacak. Allah satmaya veya kullanmaya mecbur etmesin!

(H.Y) – Anladım ağabey teşekkür ederim 2010 yılındaki bu sohbetimizin ardından geçen yıllar içinde bölgeye mahalle arasına dahi tesis kurulmasına müsaade eden ”Ramada Güre” haricinde tek bir küresel marka gelmedi. Komik denebilecek, kışın ayda yılda bir uçağın inip kalktığı ve muhtemelen şu an çalışan yabancı şirketlere kargo hizmeti verme asli görevini yürüten Kocaseyit havalimanı dışında başka bir yatırım da yapılmadı.

Şimdi soruyorum:

SATTIĞINIZ ŞEY ALTIN MI ? URANYUM MU.?

KAYNAK: @H_Yerlikaya35

Saygılarımla…
İbrahim TORUN
Kaz Dağlarından Kel Dağlara
Bilecik Dostları Haber

Önceki İçerikSana Olan Özlemim
Sonraki İçerikGelin duvak oldum
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ MAKALELER
spot_img

EN POPÜLER

Son Yorumlar