21.8 C
Bilecik
26 Eylül 2021
Ana SayfaKadının DünyasıKadınlar İçin Sağlıklı Uyku İpuçları

Kadınlar İçin Sağlıklı Uyku İpuçları

Kadınlar İçin Sağlıklı Uyku İpuçları; Erkeklerin ve kadınların farklı uyku deneyimleri olduğunu biliyor muydunuz? Genel olarak, kadınlar erkeklerden daha fazla uyku bozukluğu bildirmektedir. İşte kadınlar için sağlıklı uyku ipuçları hakkında bir makale . 

2007’de  Amerika’da Uyku  anketi, kadınların üçte ikisinin haftada en az birkaç gece uyku sorunu yaşadığını ve yarısının da uyanmadıklarını bildiriyor.

Serin bir yatak odası daha iyi uyumak için elverişlidir

60 ila 67 derece Fahrenheit arasındaki oda sıcaklıkları en uygunudur. Menstrüasyon sırasında çekirdek vücut sıcaklığındaki artışlar göz önüne alındığında, adet sırasında serin bir yatak odası ortamını korumak daha da önemli olabilir.

Yatmadan Önce Sıcak Bir Banyo veya Duş Deneyin

Vücut ısımız düştüğünde uykumuz gelmeye başlar. Yatmadan önce ılık bir banyo veya duş alarak bu etkiyi artırabilirsiniz. Sıcak banyo veya duş ile serin yatak odası ortamınız arasındaki kontrast, uykuya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Uyumaya Yakın Zamanda Uyarıcı Maddelerden Kaçının

Uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı zorlaştırabileceğinden, popüler uyku ipuçlarından biri kafein, alkol ve nikotin kullanmaktan kaçınmaktır. Vücudunuzun kafeini nasıl emdiğine bağlı olarak, öğleden sonra/akşam kafeinden kaçınmak yardımcı olabilir.

Kadınlar İçin Sağlıklı Uyku; Yatak Odasındaki Gürültüyü Sınırlayın

Gürültü uykuyu bozabilir ve daha az ferahlatıcı uykuya neden olabilir. Yatak odası seslerini mümkün olduğunca sınırlayın. Sesleri ortadan kaldırmanın bir alternatifi, ses makinesi gibi bir “beyaz gürültü” cihazı kullanarak onları maskelemektir.

Kadınlar İçin Sağlıklı Uyku; Işığa Maruz Kalma Uykuyu Etkiler

Gündüzleri parlak ışığa maruz kalmak uyku/uyanıklık döngümüzün düzenlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, gece ışığına maruz kalma, loş ışığa bile uykuyu bozabilir. Karartma perdeleri kullanarak dış mekan ışığını sınırlayın ve yatak odasında elektronik cihazların kullanılmasından kaçının.

Tutarlı Uyku Saatleri/Uyanma Saatleri ve Rutinleri Koruyun

Bir diğer uyku ipuçlarından biri de her gece benzer bir saatte yatmaktır, vücudun yatma saatini tahmin etmesini ve hazırlamasını sağlar. Sonuç olarak, yatmadan önce daha uykulu hissedecek ve daha hızlı uykuya dalacaksınız. Benzer şekilde, yatma zamanı rutinine girmek vücudunuzun (ve zihninizin) rahatlamasına ve uykuya geçmesine yardımcı olacaktır. Yatma saatine yakın uyarıcı faaliyetlerden kaçının ve sakinleştirici, rahatlatıcı ritüellere katılın.

Kadınlar İçin Sağlıklı Uyku; Rahat Bir Uyku Pozisyonu Seçin

Menstrüasyondan hemen önce ve sırasında kadınlar kramp, mide bulantısı ve kas ağrıları yaşayabilir. Yan ve sırt üstü uyumak gibi hassas bölgelerdeki baskıyı en aza indirecek bir uyku pozisyonu seçmek, bu semptomların uykunuz üzerindeki etkisini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Daha fazlasını okuyun. Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar