21 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıIsparta da Türkiye'nin Geleceği

Isparta da Türkiye’nin Geleceği

Isparta da Türkiye’nin Geleceği; Engin Arık ( 14 EKİM 1948 İSTANBUL / 30 KASIM 2007 ISPARTA – KEÇİBORLU ) dünyaca ünlü Türk parçacık fizikçisidir. Boğaziçi Üniversitesi’nde Fizik Profesörü olarak görev yapmış olan Arık, enerji sorusuna çevreci bir çözüm olarak Toryum madenini ileri sürmesiyle tanınmaya başlanmıştır. Tıpkı Uranyum gibi nükleer enerji hammaddesi olan toryum, daha temiz ve daha güvenli bir maden olarak görülmektedir.

Bilim ve enerji dünyasında geleceğin yakıtı olarak lanse edilen Toryum bakımından Türkiye en zengin 2. ülke konumunda bulunuyor. Sadece Isparta’da bulunan Toryum rezervi Türkiye’nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Eskişehir’deki Toryum rezervi Türkiye’nin yaklaşık 1000 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede iddiasını CERN Bilim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Saleh Sultansoy da doğrulamaktadır. Prof. Dr. Saleh Sultansoy, uçak kazası ile ilgili olarak, “İrtifa ile oynama vardı. 2-3 saat içinde bir oynama var ve uydulardan gelen sistemden bizim bölgeye yanlış bilgiler gelmiş.

Yani 500 metre civarında fark var. 500 metre fark, tam da dağa vurmak için yeterli. Bu konuda 1- 2 kanaldan bilgi geldi. Bana söyleyen uzmanlara, ‘Çıkın televizyona söyleyin’ dedim, ama o riski almadılar. Başka yöntemler de olabilir, ama büyük olasılıkla bu yöntemle yapmışlar bu işi” dedi. Isparta da Türkiye’nin Geleceği

Eğer biz toryum ile elektrik enerjisi üretebilmek olanağına kavuşursak, bu trilyonlarca varil petrole eş değerde bir enerji kaynağı olacak. Çünkü dünya petrol rezervleri en çok 50 yıl sonra bitecek. Toryum savaşları başlayacak. Türkiye çok önemli bir ülke olacak. Bu konuda acilen bir şeyler yapmak lazım. Prof.Dr. Engin Arık “Ben ve Arkadaşlarım Türkiye’de çok muazzam bir TORYUM rezervi keşfettik ve madenin değeri Türkiye’nin iç ve dış borçlarını 350 kez ödeyebilir dedikten kısa bir süre sonra 30 Kasım 2007 de Isparta’da düşen uçakta şehit oldular. 30 Kasım 2007’de Atlasjet Havayolları’nın İstanbul- Isparta seferini yapan bir uçak gece 3 sularında Isparta’da düştü.

Aniden rotadan çıkarak düşen uçak, 1996 yapımı MD 8350 tipiydi. 50 yolcusu ve 7 mürettebatı bulunan uçakta Prof. Dr. Engin Arık ile ekibi de vardı. Uçaktan sağ çıkan olamadı. O günden beri uçakta bilim insanlarının olmasından ötürü “şüpheli” görülen kaza, yıllardır araştırılsa da şüphelere ilişkin netice alınamadı. Ayrıca Isparta’daki uçak faciasında kaybettiğimiz Prof. Engin Arık’a ait bor madeni, toryum ve tüm diğer hassas çalışmaların kayıtlı olduğu laptopun kaybolduğu ortaya çıktı. Arık’ın eşi Prof. Metin Arık, “Tüm şahsi eşyalar teslim edilirken, laptopun içinde bulunduğu bavulla ilgili bir bulguya rastlanmaması bana garip geldi” dedi.

Kazada ölen bilim insanları kimlerdi? Prof. Dr. Engin Arık’ın yanı sıra yine Boğaziçi Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, yüksek lisans öğrencisi Engin Abat; Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet, araştırma görevlisi Mustafa Fidan kazada yaşamını yitirenlerdendi. Bu vesile ile değerli bilim insanlarımızı ve o kazada Şehit düşen 57 Vatandaşımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Isparta da Türkiye’nin Geleceği.

Milli Üretimlerimiz Nasıl Engellendi Yazı Dizisi (5) Isparta da Türkiye’nin Geleceği

Saygılarımla… İbrahim Torun

önceki makaleBabalar Gününüz Kutlu Olsun
Sonraki makaleMavi (Şiir)
İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar