15.8 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe TanıtımBozüyük Tanıtımİnönü Şehitliği Bozüyük-Bilecik

İnönü Şehitliği Bozüyük-Bilecik

İnönü Şehitliği

İnönü Şehitliği Bozüyük-Bilecik; Kaynak: Bilecik Valiliği internet kaynaklarından alınan bilgiler doğrultusunda metin yazılmıştır. İnönü Şehitliği, Bilecik Bozüyük İlçesi ile Akpınar Köyü arasında bir tepede bulunmaktadır. İstiklâl Savaşı’nın Metristepe-İnönü istikametinde gelişen ve tarihimizde İnönü Savaşları olarak bilinen savaşların geçtiği cephedir. 844 mezardan oluşmaktadır ve 1930 yılında Milli Savunma Bakanlığınca yaptırılmıştır.1981 yılına kadar Haziran ayı içinde yapılan şenlikler bu yıldan itibaren İnönü Savaşı’nın kazanıldığı tarih olan 1 Nisan günü yapılmaya başlanmıştır.

Dikdörtgen duvarlarla çevrili olan mezarların ayakuçlarında Türk bayrakları resmedilmiştir. Burada 4 200 şehit’in kaydı olmasına rağmen isimleri bilinemediğinden sadece 141 mezar vardır. Şehitliğin ortasında küçük boyda mermerden bir anıt vardır. Üzerindeki pirinç levhada ise şu sözler yazılmıştır: “Ey Yolcu burada şu gördüğün mezar Türklerin İstiklâl abidesidir. Bir gökten bir göğe haykıran rüzgâr İnönü Cengi’nin Zafer Sesi’dir.”        

844 Mezardan oluşan İnönü Şehitliğinden bir görüntü.

İlçe merkezinde İsmet İnönü Anıtı, I. ve II. İnönü Savaşları’nın simgesidir. Geniş ve yüksekçe bir platform üzerinde büyük bir ay-yıldız onun yanında da asker kıyafeti ile İsmet İnönü’nün heykeli vardır. Anıtın ön tarafında ise savaşı simgeleyen rölyefli kabartmaların bulunduğu geniş ve alçak bir friz yer alır. İlçe merkezindeki karargâh binası restore edilmiştir. Ayrıca Çukurhisar Köyü’ndeki kerpiçten basit bir köy evini de İsmet İnönü ikinci bir karargâh olarak kullanmıştır.

GPS kullananlar için 39°52’47.0″Kuzey 30°05’56.4″Doğu

Kaynak: Bozüyük Belediyesi Web Sitesinden alınmıştır. Kurtuluş savaşlarımızda, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları’nda şehit düşen kahramanlarımızın anısına yaptırılmıştır. 844 mezardan oluşmaktadır. Mezarlar duvarlarla çevrilmiştir. Orta yerde mermer bir platform üzerinde bir anıt dikilmiştir. Top mermileriyle süslenmiştir.

Bütününü çeviren yüksek bir duvarla çevrilmiştir. Çam ve Köknar ağaçlarıyla çevrilidir.

Her yıl haziran ayında İnönü şehitleri anma törenleri yapılırdı. Törenlerin yapılacağı gün İstanbul ve Ankara istikametinden gelen posta trenleri Akpınar köyünde durur törenlere gelen yolcuları indirir. Kortej halinde şehitliğe gidilirdi. Karayolu trafiğinin gelişmesiyle bu uygulamadan vaz geçilmiştir.

1981 yılından itibaren II. İnönü Savaşı’nın kazanıldığı 1 Nisan gününde anma törenleri yapılmaya başlanmıştır. Törenlere devlet yetkilileri ilden ve çevre ilçelerden gelen çok sayıda izleyiciler, gaziler katılır. İnönü Şehitliği Bozüyük-BilecikBilecik Dostları Haber

İnönü Şehitliği, Bilecik Bozüyük İlçesi ile Akpınar Köyü arasında bir tepede bulunmaktadır. İstiklâl Savaşı’nın Metristepe-İnönü istikametinde gelişen ve tarihimizde İnönü Savaşları olarak bilinen savaşların geçtiği cephedir.

844 Mezardan oluşan İnönü Şehitliğinden bir görüntü.
Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar