11.7 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe Tanıtımİnhisardan Harmanköy Kanyonu

İnhisardan Harmanköy Kanyonu

İnhisardan Harmanköy Kanyonu; İnhisar’ın merkezine en uzak köy olan Harmanköy eski bir yerleşim alanıdır. Görkemli görünüşüyle Harmankaya’nın eteklerinde kurulmuş olan köyün tarihi, Bizans İmparatorluğu’na kadar dayanır. Harmankaya hakimi Abdullah Mihalgazi’nin türbesi’de bu köydedir. Harmanköy’ün şanlı tarihinin yanı sıra doğal güzellikleri ve insanlarının güleryüzlülüğü de köyün en büyük zenginliğidir. Osmanlı’nın kuruluş döneminde önemli bir yeri olan bu köy, günümüzde doğa tutkunları ve özellikle kanyoning sporu yapanlar için önemli bir yer haline gelmiştir.

Yakın bir zaman önce tabiat parkı ilan edilen Harmanköy Kanyonu, görülmesi gereken doğal güzelliklere sahiptir. Civardaki maden işletmelerinin tehdidi altında olan bu tabiat harikası kanyon, umarız ki çıkan yeni yasalarla koruma altına alınacaktır. Aksi takdirde kısa bir süre sonra, bir çok yerde olduğu gibi buradaki yöre halkı da, insan eliyle bozulmuş, tahrip edilmiş, kısa vadeli ucuz hesapların kurbanı olmuş bir doğanın, içler acısı görüntüsüyle baş başa kalacaktır.

Harmanköy Kanyonu’nun girişi, Bilecik iline bağlı Yenipazar ilçesinde bulunmaktadır. Kanyona Yenipazar’dan girdiğinizde, yaklaşık olarak 3 km’lik bir kanyon geçişiyle Harmanköy tarafına ulaşırsınız. Harmanköy’le kanyon arasındaki mesafe yaklaşık 4 m’dir. Harmanköy 611 m’lik bir rakıma sahiptir. Yenipazar tarafından girildiğinde rakım 520 metrelerden, kanyon çıkışında bu rakam 400 metrelere kadar düşer. Kanyon duvarlarının yüksekliği 300 ila 600 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Bu görkemli kanyonu gezerken dikkatli gözlerle baktığınızda, bu doğa harikasının bir çok canlıya evsahipliği yaptığını göreceksini. Hassas dengeleri barındıran bu doğal güzelliği keşfetmeniz dileğiyle, Harmanköy Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor. İnhisardan Harmanköy Kanyonu – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar