11.7 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe Tanıtımİnhisar'da İpekböcekçilik

İnhisar’da İpekböcekçilik

İpekböcekçiliği Tarihi

İnhisar’da İpekböcekçilik; İpek üretiminin geçmişi 4000 yıl öncesine dayanır. İlk defa Çinliler tarafından üretilmeye başlanan ipeğin yapımı, uzun yıllar bir sır olarak saklanmıştır.

Çin’in sınırlarını aşan ipekböcekçiliği, önce Anadolu’ya daha sonra da Avrupa’ya yayılmış, Anadolu topraklarına ise günümüzden 1500 yıl kadar önce gelmiştir.Bugün dünyada ekonomik anlamda 15 kadar ülke ipekböcekçiliğiyle uğraşmaktadır.

Buna karşılık ipekten yapılma ürünlerin çok sayıda ülke tarafından hızla tüketiliyor olması, ipek ürünlerini kıymetli kılmaya yetmektedir. Tamamen doğal yöntemlerle elde edilebilen bu saf ipliğin üretim süreci ise oldukça zahmetlidir.

Ülkemizde İpekböcekçilik

Ülkemizde ipekböcekçiliği yaklaşık 28 ilde yapılmaktadır. Yoğun olarak yapıldığı 8 ilde yaş koza üretiminin oranı %97’dir. Diyarbakır, Antalya ve Bilecik, toplam üretimin %69’unu gerçekleştirmektedir. Bilecik koza üretiminde önemli bir yer tutmaktadır. Bilecik’in koza üretim lideri ise İnhisar ilçesidir. İnhisar ilçesinin hemen hemen tüm köylerinde ve mahallelerinde ipekböcekçiliği yaygın olarak yapılmaktadır.

Bu son derece zahmetli uğraş her yıl ilkbahar döneminde başlamakta, yaklaşık iki ay süren bu üretim maratonuna, neredeyse ilçedeki her aile severek katılmaktadır.

İpekböceği tırtılının koza örme süreci

İpek üretim süreci

İpekböceği bombycidae familyasından, dut yaprağı ile beslenen bir cins kelebeğin tırtılıdır. İpekböceğinin birçok farklı türü (ırk çeşitliliği) vardır. Bazı farklılıklar dışında,hepsinde ortak olan dönemsel özellikler vardır. Bunlar; yumurta, larva, koza örme ve ergin kelebek olma dönemleridir. İpekböcekleri son derece iştahlı, obur birer minik canavardır. Öyle doymak bilmez bir iştahları vardır ki 9-10 günlükken yumurtadan çıktıkları ağırlığın 10 bin katına ulaşmış olurlar. İpekböceği dört beş defa gömlek değiştirerek, 1,5 ayda 7-8 cm uzunluğa ulaşır. Deri değiştirme (uyku dönemi) safhasının başlangıcında beslenmeyi keser ve durgunlaşırlar. Dinlenmek için yer ararlar İpeğimsi bir madde salgılayarak yaprakların üzerine tutunur, başlarını yukarı kaldırarak hareketsiz bir şekilde dururlar. Deri değiştiren larvaların vücudu artık daha büyüktür.

Tırtıllar büyüdükçe renkleri açılır ve üzerilerinde ki tüyler kaybolur. Başları da vücutlarına göre artık daha büyüktür.

İpekböceği Tırtılı

Gövdelerinin hemen hemen %40’ını kaplayacak şekilde genişlemiş olan ipek bezleri, göğüs ve karın bölgelerinin yarı şeffaf olması nedeniyle, deri altından rahatlıkla fark edilir.

Sindirim kanalının boşaldığı ve gövdenin kehribar rengini aldığı bu aşamada, ipekböcekleri artık koza örmeye hazırdırlar.

Büyüyen ipekböceği, hücresine yerleşince üst dudağındaki delikten iplik şeklinde, zamka benzer bir sıvı çıkararak kozasını örmeye başlar. Tırtıl önce kozanın dış kısmını, sonra kendi vücudunun etrafını örer. Koza örme sürecinin başlamasıyla birlikte tırtıl kısa bir sürede kozanın içinde kalarak gözden kaybolur. Kozasını örmeyi bitiren ipekböceği eğer kendi haline bırakılırsa iki-üç hafta içinde kelebek haline dönüşüp kozasını deler ve dışarı çıkar. Delinen kozalar işe yaramayacağı için buna izin verilmez. Toplanan kozalar sıcak suya atılır veya sıcak su buharına tutulur. Koza içinde yüksek sıcaklığa maruz kalan tırtıl ölür. Kozanın üzerindeki tel şeklindeki ipek lifler çıkarılarak ham ipek elde edilir. Sağlıklı bir kozadan 800 metre uzunluğunda iplik çıkar. Böceğin neslini devam ettirebilmesi için kozaların bir kısmı kenara ayrılarak tırtılın kelebek olmasına müsade edilir. Bu şanslı kelebekler ise kozanın dışına çıkar çıkmaz çiftleşerek nesillerinin devamını sağlar ve 3-4 gün sonra ölürler.

İpekböceği Kelebeği

İpekböceğinin yaşam döngüsü bu şekilde 4000 yıldır devam etmektedir.

Doğal olan herşeyin iyi olduğunu fark ettiğimiz bir döneme şahitlik eden ipekböceği, binlerce yıldır insanoğluna yeryüzünde bilinen en sağlam ve en doğal ipliği üretmektedir. İnhisar’da İpekböcekçilik – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar