10.7 C
Bilecik
24 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe Tanıtımİnhisar Şelalesi

İnhisar Şelalesi

İnhisar Şelalesi; İnhisar’ın doğal güzelliklerinden biri de şelalesidir. İnhisar ilçe merkezinden güneye, Çalkara istikametine giderken yol ayrımlarında sol tarafı takip ederek yaklaşık 7-8 km sonra, aracınızı park edip yürümeye hazırlanabilirsiniz.

Yoldan rahatlıkla şelalenin yankılanan sesini duyabilmenize rağmen, görmeniz mümkün olmaz. Sündiken Dağları’nın yamaçlarında 520 m rakımda bulunan şelale yeşillikler arasında kendini gizler. GPS kullananlar için koordinatlar 40° 00’41.50″ kuzey, 30° 22’43.46″ doğudur. Bu noktadan yolun sol tarafında bulunan patika, 300 m.lik dik bir yamaçtan aşağı inmenizi sağlar.

15-20 dakika boyunca dik bir yamaçtan inerek, şelaleye bi nefeste ulaşmak son derece keyifli, Ancak inerken avantajınız olan yamacın eğimi dönüş yolunuzda sizi oldukça yoracaktır. Trekking sevenler için dert olmayacak bu yokuş, yürümeyi sevmeyenler için sıkıntı olabilir. İlkbaharda tüm şelaleler gibi coşkuyla akan, yeşillikler içindeki şelaleyi görmek için bu yorgunluğa değeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Patika bitiminde heyecanlı bir inişin ardından, yaklaşık 8 m’den düşen şelalenin soğuk suları sizi karşılar. Şelale döküldüğü yerden, irili ufaklı şelaleler sistemine dönüşerek kademeli olarak Sakarya nehri’ne karışır. Şelalenin yamacında bir çok meyve ve yemiş ağacının bulunması da ayrı bir güzelliktir. Dağ yamaçlarında göreceğiniz üzere çevrede bol miktarda mağara ve in bulunmaktadır. Görsel şölenin ve maceranın birleştiği bu nokta, doğa severlerin beğenisini kazanacağı kuşkusuz. İnhisar ŞelalesiBilecik Dostları Haber

İnhisar Şelalesi
Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar