10.4 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe Tanıtımİnhisar Köyleri

İnhisar Köyleri

Harmanköy

İnhisar Köyleri; Eski bir yerleşim yeridir. İlçeye uzaklığı 20 km olup yollarının tamamı asfalttır. Rakımı 611 m’dir. Osmanlı Devleti’nin kurulma sürecine büyük katkı sağlamış olan Abdullah Mihalgazi’nin türbesi de bu köyde bulunmaktadır. Her yıl eylül ayında Abdullah Mihalgazi için bir anma günü düzenlenir. Köy konağı, sağlık ve ebe evi, iki camisi ve bir okul binası vardır. Öğrenciler taşımalı eğitim ile İnhisar Atatürk İlköğretim Okulu’nda eğitim gömektedirler. Bu köyde de geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Arazinin bir kısmı sulanabilmektedir. Bielli başlı tarım ürünleri kiraz, zeytin, domates ve üzümdür. Harmanköy Kanyonu’yla ün salmıştır.

Harmanköy İnhisar

Akköy

Akköy köyü’nün ilçeye uzaklığı 17 km olup yolun tamamı asfalttır. 780 m’lik rakıma sahiptir. Köy konağı, sağlık evi, iki camisi imamevi ve kullanılmayan tek derslikli bir okul binası bulunmaktadır. Öğrenciler taşımalı eğitim ile İnhisar Atatürk İlköğretim Okulu’nda eğitim görmektedir. Köyde elektrik ve telefon vardır. Akköy hudutları içerisinde bir çok taşocağı bulunmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarım, ipekböcekçiliği ve hayvancılıktır. Başlıca ürünleri hububat ve üzümdür.

İnhisar Akköy
İnhisar Akköy

Çayköy

İlçeye uzaklığı 7 km olup yolun tamamı asfalttır. 190 m.lik rakıma sahiptir. Köy konağı, sağlık evi, camisi, imamevi ve bugün artık kullanılmayan üç derslikli bir okul binası vardır. Öğrenciler taşımalı eğtim ile İnhisar Atatürk İlköğretim Okulu’nda eğitim görmektedir. Köyün tüzel kişiliğine ait bir hal binası ve kantar bulunmaktadır. İçme suyu, kanalizasyon, elektrik ve telefon mevcuttur. Halkın geçim kaynağı tarımdır. Sulanabilir arazilerin de olması nedeniyle iyi kalitede sebze üretimi yapılabilmektedir. Belli başlı tarım ürünleri nar, domates, taze soğan ve maruldur.

Samrı Köyü

İlçeye 16 km uzaklıktadır. Yolun tamamı asfalttır. Rakımı 500 m.dir. Köy konağı, 2 cami, ebe ve henüz yapım aşamasında olan bir sağlık evi, imamevi ve ilköğretim okulu (5. sınıfa kadar eğitim verilen, 8 derslikli) mevcuttur. 6,7 ve 8 nci sınıflar taşımalı sisteme tabidir. Köyün tüzel kişiliğine ait bir kahve ve üç dükkan bulunmaktadır. İçme suyu, elektrik ve telefon bulunmaktadır. Başlıca tarım ürünleri tahıl, nar, domates ve taze soğandır.

Tozman Köyü

İlçeye uzaklığı 14 km.dir. 540 m.lik bir rakıma sahiptir. Muhtarlık binası, 1 camisi, imamevi, sağlık evi ve iki dersliği olan bir okul binası bulunmaktadır. İçme suyu, elektrik ve telefon mevcuttur. Köy tüzel kişiliğine ait bir köy kahvesi bulunmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Başlıca tarım ürünleri nar, üzüm, elma, kiraz ve tahıldır. İpekböcekçiliği de oldukça yaygındır. Ayrıca 1980’li yıllarda kurulmuş ancak bugün faaliyet göstermeyen bir ipekböceği işletme fabrikası da bulunmaktadır.

Tozman Köyü Genel Görüntü

Hisarcık Köyü

İlçeye uzaklığı 8 km’dir. Yolunun tamamı asfalttır. 780 m.lik rakıma sahiptir. Bir köy konağı, iki cami, imamevi, iki öğretmen lojmanı ve iki derslikli bir okul binası vardır. Öğrenciler taşımalı sistem dahilinde İnhisar Atatürk İlköğretim Okulun’da eğitim görmektedir. İçme suyu, telefon ve elektrik mevcuttur. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday, arpa ve ayçiçeği yetiştirilmektedir.

Koyunlu Köyü

Sakarya vadisi üzerinde kurulmuş olan Koyunlu köyü, ilçeye 4 kilometre uzaklıkta olup, tamamı asfalttır. 180 metrelik rakıma sahiptir. Köy konağı, sağlık evi, camisi, imamevi, iki derslikli okul binası ve öğretmen lojmanı vardır. Öğrenciler taşımalı sistem ile İnhisar Atatürk İlköğretim Okulu’nda eğitim görmektedir. Köyde içme suyu, telefon ve elektrik vardır. Arazi sulu tarıma elverişlidir. Köy halkı tarımla uğraşmaktadır. Başlıca tarım ürünleri nar, taze soğan ve domatestir.

Muratça Köyü

Diğerlerine nazaran nüfusu en düşük köy olan Muratça, ilçeye 20 km uzaklıktadır. 850 m’lik rakıma sahiptir. Köy yolunun tamamı, asfalttır. Köy konağı, camisi, tek derslikli okul binası ve öğretmen lojmanı bulunmaktadır. İçme suyu, elektrik ve telefon mevcuttur. Geçimi tarım ve hayvancılığa dayalı olan kööyde kiraz, elma ve üzüm başlıca tarım ürrünlleridir. Köyde hayvancılık da yapılmaktadır.

Tarpak Beldesi

Sakarya vadisi üzerinde yer alan Tarpak’ın ilçeye uzaklığı 5 km’dir. 230 m.lik rakıma sahiptir. 1 hizmet binası, 4 lojman, 1 adet 10 yataklı misafirhane, 1 mezbaha, 2 kahvehane, 1 restoran, 1 besihane, hal binası, 1 düğün salonu, 1 ekmek fırını, 17 dükkan, 2 tarımsal motor sulama evi ve 2 içme suyu deposu bulunmaktadır. 7 Haziran 1992’de yapılan mahalli seçimlerle faaliyetlerine başlamıştır.

İnhisar Köyleri
Tarpak Beldesi
İnhisar Köyleri
Tarpak Beldesi

Karaağaç Mahallesi

Sakarya vadisi üzerinde yer alan Karaağaç mahallesi; ilçe merkezinin doğusuna 3,5 km uzaklıkta olup, 195 m’lik rakıma sahiptir. Karaağaç Mahallesi’nde de İpekböcekçiliği yapılmaktadır. Halk aynı zamanda tarımla da uğraşmaktadır. Sakarya Irmağı kenarındaki verimli topraklarda yetişen başlıca ürünler; nar taze soğan ve domatestir. Inhisar Köyleri

Akkum Mahallesi

Akkum Mahallesi de Sakarya Vadisi üzerinde yer almaktadır. İlçe merkezinin kuzeyine 3,5 km uzaklıkta 190 m’lik rakıma sahiptir. Tarımla uğraşan halkın başlıca geçim kaynakları; nar, taze soğan ve domatestir. Sakarya Irmağı kenarında kurulan seralar sayesinde halk, yılın her mevsimi üretim yapabilmektedir. inhisar Köyleri – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar