23.7 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe Tanıtımİnhisar dediğimizde aklımıza ilk gelen "NAR"

İnhisar dediğimizde aklımıza ilk gelen “NAR”

İnhisar dediğimizde aklımıza ilk gelen "NAR"

İnhisar dediğimizde aklımıza ilk gelen “NAR”; İnhisar ilçesinden geçen Sakarya Nehri, oluşturduğu vadi boyunca nar ağaçları ile bezenmiştir. İlkbahar aylarında açan nar çiçekleri vadi boylarını kırmızı renge boyar. Narçiçeğinin albenili kırmızı rengi vadiyi güzelleştirirken Sakarya Nehri’nin bereketli suları toprağa can verir. Bölgede ağırlıklı olarak yetiştirilen nar, İnhisar’ı nar cenneti haline getirmiştir.

Narı özel bir meyve yapan şey kuşkusuz, insan sağlığına sayılmayacak kadar çok faydasının olmasıdır. En önemli faydalarından biri kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesidir. Antioksidan özelliğinden dolayı kanser hastalığıyla savaştan tutun da, kozmetik alanına kadar her yerde kullanılmaktadır. Bu topraklarda 4 bin yıllık geçmişi olmasına rağmen biz narı, son yıllarda yapılan televizyon ve gazete haberleriyle keşfettik. İnsan sağlığı üzerindeki faydalarını bu şekilde öğrendik. Nar halen sofralarımızda yeteri kadar tüketmediğimiz bir meyve. Çekirdeğinden kabuğuna kadar her şeyiyle şifalı olan bu bitki ülkemizde halen ticari anlamda yeterli potansiyele sahip değil.

İnhisar ilçe merkezinde ve Tarpak Beldesi’nde ciddi sayılabilecek miktarda, yıllık yaklaşık 6 bin ton nar üretilmektedir. İlçe tatlı nar üretimiyle Marmara Bölgesi’nde birinci sırada yer alır. Ülkedeki nar üretiminin yaklaşık %10’u burada gerçekleşmektedir. İri taneli devedişi nar sadece bu bölgede yetişmektedir. İnhisarlılar narı sadece yetiştirip satmak değil, bölgelerinde nar meyvesini her şekilde işleyip değerlendirecek fabrikalar ve atölyeler görmek istiyorlar. İnhisar dediğimizde aklımıza ilk gelen “NAR” – Bilecik Dostları Haber

İnhisar dediğimizde aklımıza ilk gelen NAR
Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar