13.4 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıHemşerim Memleket Neresi?

Hemşerim Memleket Neresi?

Köşe Yazıları

Hemşerim Memleket Neresi?; Değerli dostlar, muhakkak hepimiz özellikle gurbetçi hemşehrilerimizin dost meclislerinde veya ilk tanışma seremonilerinde, şöyle bir soruya muhatap olmuşuzdur; “Nerelisiniz?, Memleket neresi?”. Gururla “Bilecikliyim.” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak karşı tarafın tepkisi “Urfa Birecik mi? Eskişehir Bilecik mi? Bursa Bilecik mi?” şeklinde olunca büyük bir hüsran ve hayal kırıklığına uğrayarak bir şekilde muhataba, memleketimizi tanıtmak için lüzumsuz çabalara girmiyor muyuz? “Yok Osmanlı’nın kurulduğu yer, yok plakası 11, yok komşuları Eskişehir, Kütahya, Bursa, Sakarya, Bolu” diye birçok varyasyonlara başvurmak zorunda kalıyoruz. Peki biz neden bu burukluk ve ezikliği yaşıyoruz? Bizim kaderimiz mi bu? Yoksa bize dayatılan, layık görülen bu küçümseyici söylem ve davranışlara razı olmaya devam etmeye zorunda mıyız? Halkın bilinçaltına empoze edilmiş “öğrenilmiş çaresizlik” sendromu devam edegelen yönetim anlayışı ve siyasi atmosfer devam ettiği sürece maalesef EVET!!! Bir kere şunu kesinlikle aklımızdan çıkarmayalım,

“BİR MEMLEKETİN SAHİPLERİ SİYASİLERDİR!”.

Bizim en büyük eksiğimiz ahlaklı, dürüst, samimi, güvenilir, hedefi, ufku, misyonu olan, topluma rehber, idol, rol model olabilecek vizyoner lider ve kadrolara sahip olamayışımızdır. Bunun tek sorumlusu, suçlusu da toplum olarak bizleriz. Bilgili ve etkili kişileri yetkili yapmadığımız sürece bizi yönetme yetki ve vekâletini verdiğimiz yönetici ve siyasiler de bizlere tepeden bakmaya, hor ve hakir görmeye devam edeceklerdir. Kendilerinden arta kalanları, devletin imkanlarını lütuf gibi uygun gördükleri kadar bizlere hizmet başlığı altında sunacaklardır. Bizler de sessizce boyun eğerek kabullendikçe bu kısır döngü sonsuza kadar sürecektir. “HAK VERİLMEZ ALINIR!” Hakkımız olana medeni bir şekilde talep ederek almayı öğrenmeli ve alışkanlık haline getirmeliyiz. Siyasiler ve yöneticilerden şahsi değil toplumu ilgilendiren talep ve isteklerde bulunmalı, bunların yerine getirilmesi için de kamuoyu baskısı oluşturmalı, onları çalışmak, üretmek ve hizmet etmek zorunda bırakmalıyız. Bu hizmetler gerçekleştiği zaman toplumun bir bireyi olarak direk veya dolaylı olarak bizler de faydalanmış olacağız.

Hemşerim Memleket Neresi? Gaziantep Günleri nasıl?

5-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Bilecik merkez kapalı pazarda Gaziantep günleri düzenlendi.

Halkımız, yoğun ilgi ve alaka göstermesine karşılık fahiş, yüksek fiyata satılan ürün ve hizmetlerden şikayet etmişti. Gaziantep nerede Bilecik nerede? Gaziantep’in Bilecik’te tanıtıma ihtiyacı mı var? Bize göre kocaman bir HAYIR! Ama Gaziantepliler ve yöneticileri, Gaziantep’i, sanayisini, kültürünü, doğasını tanıtmak adına büyük küçük demeden Türkiye’nin dört tarafında, bütün illerde etkinlik, reklam ve tanıtımını yapıyorlar. Peki siz ömrü hayatınızda hiç duydunuz mu “Bilecik tanıtım günleri ve etkinlikleri”? Bilecik merkez, Eskişehir, Bursa, Adapazarı, İstanbul, Ankara vb. illerde ilaç için tek bir etkinlik, lobi ve tanıtım faaliyetlerine şahit oldunuz mu? Bu yönetici ve yönetim anlayışı ile de asla ne görür ne duyarız.

Şimdi lütfen ve gözleriniz kapatın ve usulca fısıldayın “BİLECİK!”.

Aklınıza ne geliyor? Nasıl tarif eder ve kimlere tavsiye edersiniz? Umutsuzca gözlerini açtınız, hüzünle dudaklarınızdan tek kelime “HİÇ!” döküldü değil mi? Yeniden gözlerimizi kapatalım. Bir yabancı gözüyle ya da yanımızda bir misafirimiz ile Bilecik’e Küplü tarafında bir giriş yapalım. Yüksek standartlı, kaymak gibi bir yoldan Bilecik istikametine ayrıldığınızda sanki köy yoluna girmiş gibi oluyorsunuz.

Karşılama komitesi olarak bizleri danalar, nahoş görüntü ve rahatsız edici kokular eşliğinde hoş geldiniz diyerek bizleri buyur ediyor. Yol boyunca hiçbir estetik ve güzellik olmadan ilerleyerek geliyoruz. Göze hoş gelen, gönle hitap eden, dikkat çeken hiçbir şeye rastlamadan merkeze geliyoruz. Merkezde belediye binası, bahçesindeki saat kulesi, restorasyondaki valilik binası, Şeyh Edebali türbesi ve camisinden başka görülüp ziyaret edilecek, temaşa eyleyip gönüllere nakşedecek akılda kalacak hiçbir yerimiz yok maalesef. Bu eserleri bize bırakan ecdadımıza layık olmak ve üzerine ve daha birçok eser koyarak gelecek nesillere güzel, yaşanabilir, gıptayla anlatılan bir (Bilecik) memleket bırakmak elimizde. Nasıl mı? Hiçbir şey için geç sayılmaz. – Hemşerim Memleket Neresi? Bilecik Dostları Haber

Saygılarımla… İbrahim Torun

Hemşerim Memleket Neresi?

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar