21.4 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik SanatHaldun Dormen'den Eskişehire Anlamlı Bağış

Haldun Dormen’den Eskişehire Anlamlı Bağış

HALDUN DORMEN’DEN ESKİŞEHİR’E ANLAMLI BAĞIŞ

Haldun Dormen’den Eskişehire Anlamlı Bağış; Türk Tiyatrosu’nun duayen isimlerinden oyuncu, yönetmen Haldun Dormen 89 yaşına bastığı gün aldı. Haldun Dormen den Eskişehire Anlamlı Bağış

Kararını kamuoyuna duyurmak için Eskişehir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.


Büyükşehir Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden Haldun Dormen, Büyükerşen’i Anadolu Üniversitesi rektörlüğünden bu yana izlediğini, Türk Tiyatrosuna ve sanatına verdiği desteğin inanılmaz olduğunu belirterek, Yılmaz Büyükerşen belediye başkanlığı döneminde sekiz yüz bin nüfuslu bir kent’te yedi tiyatro, senfoni ve opera salonları kazandırmasının müthiş bir girişim olduğunu ifade etti.

Dormen ayrıca, kültür ve sanatsal etkinlikler nedeniyle Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür ve Sanat Başkenti olduğunu ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde bilinir ve tanınır hale geldiğini belirterek, “Ben de Eskişehir hayranıyım.

Bu nedenle 70 yıllık sanat birikimimi, binlerce kitaptan oluşan kütüphanemi, mask koleksiyonumu, çalışma odamı, fotoğraf ve resim arşivlerimi en iyi şekilde değerlendirileceğine inandığım Yılmaz Büyükerşen’in kenti, Eskişehir’e bağışlamak istiyorum” dedi.


Yılmaz Büyükerşen Haldun Dormen’in bu eşsiz bağışının Eskişehir için anlamının çok büyük olduğunu ifade ederek, gelecek kuşaklara ışık tutacak bu eserlerin, en iyi şekilde değerlendirileceğini ve Haldun Dormen isminin yaşatılacağı bir Müze projesinin gündeme getirileceğini belirtti.

Haldun Dormen Kimdir?

Haldun Dormen Türk Tiyatrosu oyuncusu ve Yazarı

Haldun Dormen kimdir, Haldun Dormen, 1928 doğulu, Türk tiyatrosu oyuncusu ve yazarı.

Kıbrıs‘lı aydın bir işadamı olan Sait Ömer Bey ile İstanbul’lu bir paşa kızı olan Nimet Rüştü Hanım’ın çocukları olarak, 5 Nisan 1928’de, Mersin’de dünyaya geldi. Haldun Dormen, henüz bir yaşına basmadan ailesiyle Şişli, İstanbul’a taşındı. Sekiz yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sol ayağı sakatlanan Dormen, sahneye adımını, Galatasaray Lisesi’nde ortaokul öğrencisiyken attı.

Lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamlayan ve tiyatro eğitimini Amerikan Yale Üniversitesi‘nde alan Dormen, İstanbul’a döndü. Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne‘de, Cinayet Var adlı oyunda sergilediği dedektif rolüyle, ilk kez seyirci karşısına çıkmış oldu.

Bir buçuk yıllık, Muhsin Ertuğrul ile çalışma döneminin ardından; Beyoğlu Parmak Sokak‘ın arkasında 60 kişilik bir salonu olan Cep Tiyatrosu‘nu, 1957’de de, Papaz Kaçtı komedisi ile İstanbul’un Feriköy semtinde Dormen Tiyatrosu’nu kurdu.

Erol Günaydın, Nisa Serezli, Metin Serezli, Erol Keskin gibi isimlerden oluşan, Cep Tiyatrosu kadrosu, Dormen Tiyatrosu’nda da değişmedi.

En parlak dönemini 1957 – 1972 yılları arasında yaşayan topluluk; 1961’de, Türkiye’de sahnelenen ilk müzikal olarak bilinen, Sokak Kızı İrma’yı sahneye koydu.

Sinemacılığa adım atan Dormen, 1966‘da, Ekrem Bora ile Belgin Doruk’un rol aldığı Bozuk Düzen ve 1967’de; Müşfik Kenter, Nedret Güvenç ve Belgin Doruk’un rol aldığı, Güzel Bir Gün İçin adlı iki film yönetti.

Bozuk Düzen, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde en iyi film dalında birincilik ödülünü alırken, Güzel Bir Gün İçin de, 4. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Komedi Filmi ödülünün sahibi oldu.

Ödüllere rağmen filmler gişe başarısı sağlamayınca, Dormen sinemadan vazgeçti. Yeniden tiyatroya dönen, 1972’de Ses Tiyatrosu’nda Ayı Masalı adlı oyunla perdelerini açtı. Bit Yeniği, Şahane Züğürtler gibi oyunlar sahneleyen Dormen Tiyatrosu, 1977’de, televizyonun yaygınlaşması sonunucu artan ekonomik sıkıntılar yüzünden kapanmak durumunda kaldı.

1977’den sonra, çeşitli televizyon ve radyolarda görev alan ve Milliyet Gazetesi’nde 8 yıl boyunca gazetecilik yapan Dormen, 1980’lerde yeniden tiyatroya döndü. 

1984’te yeniden perdelerini açan Dormen Tiyatrosu’nu bu sefer de, 2001 yılından yaşanan ekonomik kriz ve 17 Ağustos depremi vurdu.

Deprem sonrasında tiyatronun elverişsiz konumu yüzünden seyirci sayısının düşmesi, tiyatronun yeniden kapanmasına neden oldu. Haldun Dormen’den Eskişehire Anlamlı Bağış – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar