24.4 C
Bilecik
27 Eylül 2021
Ana SayfaÖne Çıkan HaberGöç Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı

Göç Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen Göç, güvenlik ve sosyal uyum konularının bölgesel düzeyde istişare edildiği  Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayı,  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Valilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

The Ness Thermal Otelde düzenlenen Çalıştaya, Vali Bilal Şentürk, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Balıkesir Valisi Ersin yazıcı, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve Yalova Valisi Muammer Erol, BMMYK Türkiye Temsilcisi Vekili Jea Marie Garelli, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan Tuncer, Türk Kızılay’ı Göç Hizmetleri Direktörü Bayram Selvi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kazan, BMMYK İstanbul Saha Ofisi Başkanı Elif Selen Ay, belediye başkanları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri,  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı yaptığı konuşmada, ”Bugün Suriye’de 7 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 14 milyon insan doğrudan insani yardıma ve korumaya muhtaç durumdadır. 9 yıl içerisinde Suriye’de 600 binden fazla insan hayatını kaybetti ve 1 milyondan fazla insan yaralandı.

Böylesi bir insanlık dramının yaşandığı bir ortamda ülkemiz insani, vicdani ve ahlaki sorumluluğunu yerine getirerek kapısına sığınanları dinini, rengini, ırkını ayırmaksızın hiç tereddüt etmeden kabul etti. 9 yıllık süreçte ülkemiz atmış olduğu adımlarla kültürüne ve tarihine özgü karakterini içeren kendine has göç yönetimi geliştirmiş ve tüm dünyaya bu yönüyle örnek olmuştur.  

İnsan medeniyetinin gelişimi, insanoğlunun göç hikayesiyle şekillenmiştir. Göç tarihi şekillendiren bir süreçtir. Göç etmek; insan ya da toplumların isteyerek ya da zorunlu olarak yaşadığı bulunduğu terk ederek başka bir yere yerleşmesidir. Bu yurt içinde olduğu gibi ülkeler arasında da olabiliyor. Göçmenlik insan olmaktan sonra belki en kapsamlı kimlik tanımıdır. Bugün modern insan göçmen olarak tanımlanıyor. Ancak maalesef göçmenlerin kendi ülkesindeki kötü şartlardan kaçarak gittikleri yerlerde şartları kötüleştireceğine dair olumsuz algı da bulunuyor.

– ”Göç tarihi şekillendiren bir süreçtir” Göç Güvenlik Sosyal Uyum

Oysaki göçmenler göç ettikleri yerlere olumlu katkılar da yapmış, dâhil oldukları yeni toplumların daha açık hale gelmesine ve her alanda gelişmesine katkılar da sunmuşlardır. Bu çerçevede devletlerin göçleri engellemek yerine onları yönetmeyi amaçlayan rasyonel politikalar üretmesi ve ilk etapta olumsuz gibi görünen bu durumu avantaja çevirecek adımlar atması her zaman daha yararlı olacaktır.  

– ”Göç söz konusu olduğunda gündeme gelen konulardan birisi de bu anlamda beraber yaşama kültürüdür” Göç Güvenlik Sosyal Uyum

Türkiye 1980’lerden itibaren özellikle Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerindeki savaş ve istikrarsızlıklardan fazlasıyla etkilendi. Önceleri Avrupa’ya gitmek isteyenlerin  transit olarak geçtikleri bir ülke iken şimdilerde artık göçmenler için bir hedef ülke haline geldi. Etrafımızdaki istikrarsızlıklar, iç savaşlar da dahil hepsi bize dönük riskleri bu anlamda arttırdı. Göç söz konusu olduğunda gündeme gelen konulardan birisi de bu anlamda beraber yaşama kültürüdür. Bu konu temel olarak mültecilerin göç ettikleri yerlerin kültürel ve toplumsal dokusunu bozduğuna ilişkin bir olumsuz algıdan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde de bu söylemler artmaktadır.  

”Göç yönetimi sadece ülkeye kabul etmekle kalmayıp, güvenlik ve uyum boyutlarıyla ele alınması gereken bir konudur” Göç Güvenlik Sosyal Uyum

Binlerce yıldır köklü bir merhamet toplumu olmak özelliğine sahip ülkemiz sadece Anadolu topraklarında değil, Dünyanın her bir yerinde var olan zulme sessiz kalmadığını ve ihtiyaç halinde olan herkesin sığınacağı güvenli liman olduğunu Dünyaya defalarca kanıtlamıştır.

Ancak göç yönetimi sadece ülkeye kabul etmekle kalmayıp, güvenlik ve uyum boyutlarıyla ele alınması gereken bir konudur.

Bakanlığımızın tüm birimlerinin ve özellikle Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüzün bu konularda yürütmekte olduğu çalışmalardan ötürü teşekkürü hak ettiğini ifade etmek isterim. Bu çalışmalar, yaşayan kişilerin, bireylerin, göçmenlerin ve kendi insanlarımızın birbirini tanıması, var olan ön yargıların kırılması ve Türkiye’nin kültürü, adabı ve sosyal yaşam kurallarını ülkemizde misafir olanların öğrenmeleri açısından kıymetlidir. Bu sebeple bunun huzuru temin ve güvenlik boyutu vardır.

Göç İdaremizin bu tür çalışmalarını siz değerli katılımcılarımızın desteği ve iş birliği ile daha ileriye taşıyacağımızdan emin olduğumuzu da ifade etmek isterim.  

Bu çalışmanın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ev sahiplikleri için başta Kocaeli Valisi olmak üzere emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz ve BMMYK Türkiye Temsilcisi Vekili Jea Marie Garelli’nin konuşmasının ardından Vali Aksoy yaptığı konuşmada; ”Dünyada yaşanan sorunlar nedeniyle insanlar yerlerini değiştirmek zorunda bırakılmışlar ve bu nedenle göç olayları birçok boyutuyla karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle Suriye sınırında yaşanan olaylar nedeniyle bölgemizde son yıllarda yoğun göç alan ülkelerin başında gelmektedir.

Ülkemiz bu anlamda dünyaya örnek olabilecek bir yaklaşımla hiçbir dil, ırk mezhep, inanç ayrımı gözetmeksizin; ülkeye sığınanlara ev sahipliği yapmış ve bu anlamda da 4 milyonu aşan mülteciye ev sahipliğine devam etmektedir.

Önümüzdeki süreçte dünya genelinde yaşanan iç karışıklıklar; çatışmalar, ekonomik nedenler ve yakın bir zamanda daha fazla karşılaşacağımız iklim değişikliği gibi sonuçlar nedeniyle göç hareketliliğine tanıklık etmiş olacağız.” diye konuştu.

Misafirimsin adlı belgesel gösterimi ile Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz’ın ”Türkiye’de Göç Yönetimi” adlı sunumu tamamlandı. Ardından protokol üyeleri günün anısına toplu fotoğraf çektirdi ve çalıştaya devam edildi. – Göç Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar