10.7 C
Bilecik
24 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıGazilik ve Mareşallik Üzerine Bir Anekdot

Gazilik ve Mareşallik Üzerine Bir Anekdot

Gazilik ve Mareşallik Üzerine Bir Anekdot

Gazilik ve Mareşallik Üzerine Bir Anekdot; Batı Anadolu’da ki Yunan ilerleyişini durdurmak için 22 Ağustos – 13 Eylül 1921 tarihleri arasında batı cephesinde yapılan SAKARYA MEYDAN SAVAŞI çok zor şartlarda elde avuçta olan tüm imkanlarımızı kullanarak kıl payı kazanmıştık. Savaşın en sıcak günlerinde Mustafa Kemal Paşa atından düşerek yaralanır, kaburga kemikleri kırılır. Olay ordudan ve meclisten dahi gizli tutulur. Bir süre Polatlı’nın Türk gücü köyündeki cephe karargahında yatar ama gizlice Ankara – Cebeci askeri hastanesine götürülür. Savaşın sona ermesinden 1 hafta sonra TBMM kararıyla kendisine “GAZİ” unvanı verilir, aynı zamanda subay rütbelerinin en yükseği olan “MAREŞAL” rütbesi de verilir.

Ancak savaştaki bu kesin başarımız Kurtuluş Savaşını bitirmedi, biz Batı Anadolu’daki Yunan ordusunu durdurduk, hatta ordusunun bel kemiğini de kırdık bir yere kıpırdayamaz hale getirmiştik. Fakat biz de tüm gücümüzü kullanıp tükenme noktasına gelmiştik. Bu başarı üzerine TBMM’ de Reis Paşa’ya “Yunanı nasıl olsa yendik, hadi şimdi yürüyelim arkalarından İzmir’e kadar..!” diyenler oldu. Mevsim kışa girerken bu zaten imkansızdı. Yaralarımızın sarılması, silah-cephane ikmallerinin yapılması gerekti. Zaten çoğunu düşmandan ele geçirmiştik, bu iyi olmuştu. Oysaki asıl vatanın kurtuluşuna , büyük zafere daha bir yıl vardı(30 Ağustos 1922)

Batı cephemizdeki İNÖNÜ Savaşlarından sonraki bu 2. zaferin en çarpıcı sonuçları özetle şöyleydi :- Fransızlarla 20 Ekim 1921 de Ankara Antlaşması yapıldı ve Fransızlar Güney ve Güneydoğumuzdaki işgal ettikleri yerlerden çekildiler. Silah ve cephanelerinin tümünü bize teslim ettiler.

– Fransızların yenilip çekilmelerinden sonra onları gören Akdeniz bölgemizdeki işgalci İtalyanlar da kendiliklerinden çekilip gittiler. – Ruslarla Kars antlaşması yapıldı, buna göre Ermenistan sınırımız kesin çizildi. – Mustafa Kemal Paşa’ya TBMM kararıyla GAZİLİK ve MAREŞALLİK unvan-rütbe verildi.

Bu çok önemli savaşın sonuçları buydu.. 

Erol Altekin Em. Öğretmen
Gazilik ve Mareşallik Üzerine Bir Anekdot
Bilecik Dostları Haber

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar