5.8 C
Bilecik
21 Ekim 2021
Ana SayfaBilecik HaberEskiden Bayram"Bayramdı" Şimdi adı oldu "Tatil"

Eskiden Bayram”Bayramdı” Şimdi adı oldu “Tatil”

Eskiden Bayram”Bayramdı” Şimdi adı oldu “Tatil”; Eskiden bayram telaşı olurdu, bayram gelmeden hazırlıklar yapılır, günler öncesinden  tatlılar, baklavalar, hani bizim Bilecik’de hep bayram gelince andığımız o cevizli lokumlar ah yok mu ah insanın özlediği tatlar şimdilerde çok azımız bu hazırlıkları yapıyoruz.

Şimdilerde sıradan gün bekler gibi Bayram Sabahlarını bekler olduk.

Eskiden Bayram”Bayramdı” Şimdi adı oldu Herkes Evde Misafirlerini Bekliyor.

Eski bayramlarda evde insanlar misafir beklerken şimdi herkes tatil fırsatları arayarak tatillere kaçar oldu, bayram olduğu zaman fırınlardan ekmek çıkmaz, bayram gazetesi çıkar ve gazetecilerde çalışmazdı, evlerin büyükleri evlerinde misafir bekler, küçükleri ise ziyaretlere giderdi.

Bir çoğunuz hatırlar mı bilmiyorum bayram hazırlıkları için evlerimizde kolonya şişeleri vardı. Limon kolonyalarını küçük bidonlarla alırdık evimize götürür hunisi olmayan kagıttan huni yapar kolonyo şişelerini büyük bir zevkle misafirlerimiz için hazırlardık.

Bir çoğumuzun evinde belki anı olsun diye saklayanlar vardır bilmiyorum bu eski kolonya şişelerinden bakalım hatırlayacak mısınız bu şişeleri?

Misafirlerimiz için sütlü şeker ve Türk Lokumları eksik olmazdı, kahve bahane dostluk şahane dediğimiz kahveler olmadan asla olmazdı, çaydanlıklar ocakta hep kaynar çay bile eksik olmazdı.

Kahveler cezvelerde pişerdi şimdi ki gibi öyle elektrikli cezve mi vardı, ama kahveninde bir tadı vardı unutulmazdı. Misafirler bayrama geldimi hele, tabaklara konulan Kurbanlık etler ve yanına koyduğumuz cevizli lokumlardan sonra kahvenin keyfine diyecek yoktu.

Eskiden Bayram”Bayramdı” Şimdi adı oldu Tatil Bayramlıklar alınır Beklenirdi Bayram Sabahı

Bayramdan bayrama giyinirdik o zamanlar yeni potinleri yeni pantolon gömlekleri bayram sabahına bir gün önceden ütüler hazırlardık sabah olsada giysek diye sabırsızlıkla beklemezmiydik. Çocuklarımızın en çok sevindiği bayram günleriydi yeni güzel kıyafetlerle kapı kapı gezecekleri harçlık şeker toplayacaklarını hayaliyle uykuya dalarlardı.

Bayramda alınan bir çift ayakkabının bile değeri paha biçilemez gönüllere öyle bir iz bırakır ki mutluluk izi; insan o neşeyi mutluluğu bir daha yakalayamazdı.
Eskiden Bayram"Bayramdı" Şimdi adı oldu "Tatil"

Eskiden Bayram”Bayramdı” Şimdi adı oldu Tatil Sohbetler bitti

Bayramda tatile değil büyüklerimizi ziyarete gider ellerini öper neşeyle sohbetle geçerdi günümüz.

Eskiden Bayram”Bayramdı Şimdi Oldu Tatil Komşularda Gezilirdi

Bayramlarda büyüklerimizden ve akrabalarımızdan sonra tek tek kapı kapı komşularımız ziyaret edilirdi; işte o komşu ziyaretleri değilmiydi mahalle dayanışmasını sağlayan şimdi maalesef tatillerde geçiyor ömrümüz apartmandaki karşı kapıda oturan komşumuzdan bile haberimiz yok.

Eskiden Bayram”Bayramdı” Şimdi adı oldu Tatil Mendiller Hazırlanırdı

Evlerimizin yaşlı ve büyükleri çocukların ziyarete geleceğini bilip onlar için mendiller hazırlardı; harçlıklar, şekerler hazırlardı, öyle güzeldiki çocukken bile büyüklerimin beni karşılaması beni büyüdüğümü hissettirirdi hiç unutulmaz anılardı o günlerdi.

Eskiden çocukları mutlu etmek daha kolaydı, şimdi ise çok zor teknolojinin esiri olduk konsol oyunları; bilgisayar oyunları, cep telefonu oyunları bile onları mutlu etmeye yetmiyor.

Aslında hala ümitsiz değiliz bayramlarımız teknolojiye ne kadar yenik düşse bile geleneklerimizi ayakta tutan bazı güzellikler var ve yaşatıyoruz…

Eskiden Bayram"Bayramdı" Şimdi adı oldu "Tatil"
Eskiden Bayram"Bayramdı" Şimdi adı oldu "Tatil"
Eskiden Bayram"Bayramdı" Şimdi adı oldu "Tatil"
Kurban Bayaramı

Lafı çok uzatmadan

Kurban Bayramınız Mübarek olsun şimdiden, Mutlu, huzurlu, sevgi dolu, sağlıklı, bol harçlıklı, tüm sevdiklerinizle Esenlik dolu bayramlar dilerim. Eskiden Bayram”Bayramdı” Şimdi adı oldu “Tatil” – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar