24.4 C
Bilecik
27 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıDünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda Bilecik-Pazaryeri-Bozüyük

Dünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda Bilecik-Pazaryeri-Bozüyük

Dünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda Bilecik-Pazaryeri-Bozüyük

Pazaryeri – Gemlik Demiryolu Hattı

Dünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda Bilecik-Pazaryeri-Bozüyük; TCDD’nin tekelini kaldıracak ve özel sektörün kendi lokomotifiyle yük taşımasını sağlayacak olan yönetmelik T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliği “ 19 Ağustos 2016 tarihli 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Yayınlanan yönetmeliğe göre, yolcu taşımacılığı yapmak isteyenler en az 6 ( altı ) vagon,  2 ( iki ) lokomotif sahibi olacak. Yük taşımacılığı yapmak isteyenler en az 1500 ton taşıma kapasiteli 2 (iki) lokomotif ve 6 (altı) vagon sahibi olacak. Her bir iş alanı için ( Yolcu, Yük Taşıma, Organizasyon, Gar İşletmeciliği ) ayrı yetki belgesi alacak. Belge ücretleri 25 000 – 100000 tl ( yirmi beş bin ile yüz bin tl ) arası değişecek. Dünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda

Sektöre 2023 yılına kadar kamu ve özel sektörün 150 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor. Kanun yürürlüğe girmeden, özel sektör yatırım hazırlıklarına başlamış, global devler sıraya girmiş durumdadır.

Deutsche Bahn, Rail Cargo gibi firmalar, Türkiye’de kendi lokomotif ve vagonlarıyla taşıma yapmayı planlıyor. Amerikalı şirket The Greenbrier Companies ise Türkiye’de fabrika kurarak, yıllık 1000 (bin) adet vagon üretmek istiyor. Bunların yanı sıra, Çin – Bulgaristan – Polonya – İtalya ve İspanya’dan da demiryolu sektörüne, yoğun bir ilgi olduğu gözlemlenmektedir.

Arkas – Ekol – Barsan – Omsan –  KLN Lojistik – Rayser – Kolin yüzlerce vagon siparişi vermek için sırada bekleyen lojistik şirketlerdir.

Globalleşen dünyada, ekonomi ve ticaretin, gelişen ve değişen ihtiyaçlarına cevap vermek adına ülkemiz hayati bir önem arz etmektedir. Dünya siyasi ve ticari hayatından soyutlanıp, dışlanmamak adına küresel oyuncu olarak aktif rol alarak, oyun kurucu pozisyonunda yerimizi almalıyız.

Ulu önder ATATÜRK’ün “ Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır!!! “ sözünü kendimize şiar edinerek vatanımız, milletimiz, dinimiz, geleceğimiz, çocuklarımız için, hiç durmadan sürekli çalışarak, üreterek, rüştümüzü ispatlayıp kendi kurallarımızı koymalıyız. “ İki günü birbirine eşit olan Müslüman zarardadır!!! “ hadis-i şerifi gereği hedef ve tempomuzu sürekli arttırmalıyız.

Dünya Ticaretinin Merkezi Olma Yolunda; Koç Hattı

Dünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda; Hemen hemen bütün Pazaryeri’liler KAMİL KOÇ efsanesiyle büyümüş, gıpta etmiş, gurur duymuştur. Demirköy-Gemlik-Bursa arası at-manda-inek arabalarıyla yük ve insan taşımacılığıyla çalışma hayatına atılmış ve bu gün tüm Türkiye’nin saygı duyduğu, hayran olduğu duruma gelerek ulaştırma sektörüne damgasını vurmuş adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır.

Hepimizin malumu, İstanbul’da Üsküdar ile Sarayburnu arasında denizden olan HÜDAİ yolu vardır. Celvetiye Tarikatı Pir’i Aziz Mahmud Hüdai hazretleri (eski Bursa kadısı) Padişahın ısrarları neticesinde Sultan Ahmet camisinin açılışı için bulunduğu yer olan olan Üsküdar’dan Sarayburnu’na gitmek için sahile geldiğinde hava fırtınalı, deniz dalgalıydı. Bu duruma rağmen Aziz Mahmud Hüdai hazretleri kayığına bindiler ve hareket ettiler. Kayığın sağı-solu ve önü dalgasız, sakindi. Bu şekilde Sarayburnu’na ulaştılar. Hala en fırtınalı anlarda bile (Salacak-Sarayburnu) o güzergah sakin ve emniyetlidir. İşte o günden beri halk arasında bu güzergahın adı Hüdai yoludur.

Atatürk’ün “ Türk evladı ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendine kuvvet bulacaktır !!! “sözüne binaen;

Pazaryeri ilçemiz Demirköy köyünden başlayan demiryolunu, güzergah olarak Pazaryeri’nden  İnegöl’den  (İnegöl sanayi bölgesinin arkasından / Yenişehir – İznik arasından ) geçirip Bursa Gemlik ilçesi ve limana götürülmesini ve bu güzergahın KOÇ YOLU ya da KOÇ HATTI olarak hayata geçirilmesini sağlamamız gerekmektedir. Bunda da en önemli görev il-ilçelerimizin yönetici ve sakinlerimizin olduğu kadar, KOÇ AİLESİNE, varislerine, SENA KALELİ hanımefendiye düşmektedir.

KOÇ AİLESİ; bu tarihi sorumluluktan kaçmamalı, en güzel ahde vefa örneği göstererek rahmetli KAMİL KOÇ’un misyon ve vizyonuna, yetiştiği topraklara, memleketine ve milletine sahip çıkarak hizmet yarışında lokomotif rolünü üstlenmelidir. Rahmetli KAMİL KOÇ ömrü boyunca ulaştırma ( Lojistik ) sektöründen başka ( Çok yoğun ve aşırı ısrarlara rağmen ) sektör ve işlere tevessül etmemiştir. Ekonomik şartlar, değişen konjoktürel durumlar gereği KAMİL KOÇ şirketi maalesef el değiştirmiştir. Ancak günümüzün değişen küresel faktörleri, siyasi ve ticari dinamikleri ülkemize, il-ilçelerimize ve KOÇ AİLESİNE müthiş imkanlar sunmaktadır.

Dünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda; Tarihi İpek Yolu Yeniden Hayat Buluyor

Londra’dan Pekin’e demiryolu taşımacılığı bir hayal değil, gerçeğin ta kendisidir. Tarihi İPEK YOLU yeniden hayat geçirilmektedir. Bizde bu projeye şah damarından bağlanarak yerimizi almalı, ağırlığımızı koyarak, aslan payını almalıyız.

Bu demiryolu ( Demirköy – Gemlik ) hayata geçirildiğinde, Pazaryeri – Demirköy lojistik üs ve aktarma istasyonu olacak; Bilecik – Adapazarı – İstanbul hattı Marmara bölgesi ve Trakya devamı Avrupa ve ( Manş tünelinden ) Londra / Bozüyük Eskişehir – Ankara hattı iç ve doğu Anadolu devamı Pekin / Bozüyük – Eskişehir – Kütahya hattı Ege bölgesi / İnegöl – Yenişehir – İznik – Gemlik Liman ve hava alanı olmak üzere, çok büyük bir sosyo-ekonomik buluşmayı gerçekleştirmeliyiz. Kuzeyi-Güneyi; Doğuyu-Batıyı; denizi, limanı, hava alanını, hem sanayiyi, sermayeyi hem de insanı, iş gücünü buluşturup, birleştirmeliyiz.

Günümüz teknolojisinde, üç ayda dağların yer değiştirdiğini gözlerimizle görüyor ve tanıklık ediyoruz. Kuş bakışı 70 km olan bu hat dişimizin kovuğuna gitmez

Gerek KOÇ AİLESİ tek başına, gerekse konsorsiyum kurarak yap-işlet ya da imtiyaz hakkını alarak kendileri bu demiryolunu ( KOÇ YOLUNU – KOÇ HATTINI ) hayat geçirerek rahmetli KAMİL KOÇ’un ismini ölümsüzleştirmeli, manevi şahsiyetini onurlandırmalı, gururlandırmalı ruhunu yüceltmelidir. Mirasına hakkıyla sahip çıkarak daha da ileriye taşımalıdır.

KOÇ YOLU tüm ulaştırma sektörlerini bünyesinde birleştirecek, sektöre yeni bir soluk, heyecan, taze bir kan, ülkemize, ilimize, ilçelerimize, insanımıza güç getirecektir.

Görüldüğü gibi Londra’dan Pekin’e tarihi İPEK YOLUN tam kalbinden, göbeğinden bağlanarak, küresel dünyada hak ettiğimiz yeri almalıyız.

Ülkemiz ve ilimiz, ilçelerimizin ekonomik refah düzeyini yükselterek muasır medeniyetlerdeki yerini almasını sağlayarak, daha yaşanabilir, aydınlık ve müreffeh bir il, ilçeler ve ülke bıraktığımız için bizden sonrakilerin hayır dualarını alarak hayırla yâd edileceğiz. Ama önce Onuncu Yıl Marşına kulak vererek “Demir ağlarla örmeliyiz ana yurdu dört baştan!!!” Dünya Ticaretinin Merkez Üssü Olma Yolunda Bilecik-Pazaryeri-Bozüyük – Bilecik Dostları Haber

Saygılarımla – İbrahim Torun

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar