19.8 C
Bilecik
26 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıBursa'da Bitmeyen Şarkı T2 Tramvay Hattı

Bursa’da Bitmeyen Şarkı T2 Tramvay Hattı

Bursa’da Bitmeyen Şarkı T2 Tramvay Hattı; Önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent meydanı ile terminal arasını birbirine bağlamak maksadıyla projelendirilen T2 tramvay hattında ray döşeme çalışmaları başlamış,

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 158 milyon TL’lik raylı sistem imalatının yanı sıra yeni alınan vagonlar çevre düzenlemeleriyle birlikte İstanbul yoluna yaklaşık 300 milyon TL’lik yatırım yapılacağını söylemiş, yaklaşık 9,5 kilometre uzunluğundaki hat imalatı, demiryolu ve karayolu köprü imalatlarını da bünyesinde bulunduran projenin 1.5 yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini vurgulamıştı.

Yalova Yolu´nun ortasından gidecek hatta, yerleri belirlenen 11 istasyon olacak. Toplam 9 bin 445 metre uzunluğundaki hattın 8 bin 415 metresi, seferlerin yapılacağı ana hat ve bin 30 metresi de depo park alanı olarak kullanılacak. Yapım ihalesi kapsamında; istasyonların yanı sıra, derelerin üzerinde 3 demiryolu köprüsü ve 2 karayolu köprüsü, 6 adet trafo ve 1 depo sahası inşa edilecek. T2 hattı çalışmaya başladığında, seferler, 12 tramvay aracıyla 2´şerli dizilerle yapılacak.

İşletme hızının, T1 hattına göre daha fazla olması planlanıyor. İstasyonlar, 60 metre uzunluğunda ve üst geçitli olacak. Çalışma kapsamında enerji nakil hatları yer altına alınacak ve tüm aydınlatma sistemleri yenilenecek. Mevcut servis yolları yeni düzenleme ile ana yola dâhil edilirken, çevre düzenlemeleri ve kent girişi daha estetik bir görünüm kazanacaktı.

İstanbul Yolu’na inşa edilen ve yapımı yılan hikayesine dönen Bursa T2 Tramvay Hattı’nda çalışmaları Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yerinde inceledi. Haziran 2018’de teslim edilmesi planlanan projenin inşaatı hala devam ediyor. Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş yaptığı açıklamada T2 hattının kent meydanına doğru 1.200 metresinde yerin altına girilmesi kararı aldıklarını ve T2’nin hattının normal sisteme entegre edilmesi gerektiğini belirtti.

Görüldüğü gibi Bursa’yı yönetenler sürekli pembe tablolar çizerek halkı yalancı baharlar ile oyalamakta kaynakları boşa harcamakta Bursa’mızı keşmekeş içinde kaotik ortamda bırakarak yaşanmaz hale getirmektedirler.

Vuslat hep başka baharlara kalmakta. İkinci dünya şavaşından bu yana Avrupa ve gelişmiş ülkelerde HEMZEMİN ( YER ÜSTÜNDE ) demiryolu/raylı sistem yapılmamıştır. Ankara yolunda olduğu gibi İstanbul yolu da Berlin Duvarı gibi Ülke sınırı gibi şehri iki ayrı dünyaya, kutba bölmüş, Bursa’mızı ve halkımızı sorunlar yumağı ile baş başa bırakmıştır.

Kara mizah, trajıkomik olay Bursa’nın tek yüz akı olan İstanbul yolunda ağaçlar ve yeşil alanlar talan edilmiş, yol daraltışmış T2 yol çalışmalarında hat güzergahını kara yolundan ayıran beton perdeler inşa edilmiş sayın başlan ALTEPE başında fotoğraf çekilmiş maalesef insanın aklıyla alay eder gibi kısa bir süre sonra yine aynı beton perdeler yüksek olduğundan dolayı kesilmiş yine aynı ALTEPE tekrar muzaffer komutan edasıyla “ beton bariyerler standart ölçülerine getirildi !!!” diyerek kadraja girmiştir.

Güler misin, ağlar mısın? Bu standartlar belli değil miydi? Yoksa mevsimler şartlara göre değişiklik mi arz ediyor? Görüldüğü gibi “ BEN YAPTIM OLDU MANTIĞI” ile hareket etmeyle olmuyor işler. Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz ovada şaşmış atasözüne binaen araştırmalı, danışmalı ve ona göre yol haritası çıkarmalıyız. Unutulmasın Osmanlı İSTİŞARE MECLİSİ’nden doğmuştur. Hem örf, adetimiz hem de yüce dinimiz bunu emretmektedir. Makamlar ego, hırs ve nefsani duyguları tatmin etmek için değil halka hizmet ederek mutlu olma aracıdır. Aksi takdirde sadece kendinizi değil halkımızın geleceğini de ziyan etmiş olursunuz.

Saygılarımla
İbrahim Torun
Bilecik Dostları Haber
Bursa’da Bitmeyen Şarkı T2 Tramvay Hattı

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar