19.8 C
Bilecik
26 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıBursa'da Bitmeyen Hanlar Bölgesi Hikayesi

Bursa’da Bitmeyen Hanlar Bölgesi Hikayesi

Bursa’da Bitmeyen Hanlar Bölgesi Hikayesi; Bursa’da, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne alınan, şehirde 700 yıldır “ticaretin kalbi” olarak nitelendirilen 450 dönümlük Hanlar Bölgesi’nin etrafında tarihi silüeti bozan yapılar, Bursa Büyükşehir Belediyesinin başlatacağı “Tarih Adaları Projesi” kapsamında temizleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ( merhum belediye başkanı sayın Hikmet ŞAHİN döneminden beri ) projelerinden biri olan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından da desteklenen   Hanlar Bölgesi ve Çarşıbaşı Meydan Projesi için Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Murad Hüdavendigar Salonu’nda düzenlenen çalıştaya Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra akademisyenler, Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği, bölge esnafı, UNESCO Alan Başkanlığı ile akademik ve meslek odalarının temsilcileri katıldı.

Bakan Kurum, etaplar halinde, 430 bin metrekarelik alanı yenileyip, restorasyonları yapıp, tarihi binaları gün yüzüne çıkaracaklarını, proje kapsamında İpek Han’ın içindeki iyileştirmeler, Ertuğrulbey Meydan Projesi, Koza Han iç avlu düzenlemesi, cephe sağlıklaştırma, aydınlatma projeleri ve kaldırımlarıyla 150 milyon liralık bir maliyet ön gördüklerini açıklamıştı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu bölgenin Bursa turizminin yanında sosyal hayat adına da önemli bir çekim merkezi olacağını söyledi.

Yaklaşık 42 hektarlık proje alanında Kapan Han, Emir Han, Pirinç Han, İpek Han, Geyve Han, Koza Han, Çukur Han, Fidan Han, Balibey Han, Tuz Han, Bedesten gibi birçok han bulunduğunu hatırlatan Aktaş, “Bölge, hanlarla birlikte, açık ve kapalı çarşılar, pazar alanları, camiler, sivil mimari örneği yapılar, okul ve camileri de bünyesinde barındırıyor.

Bizim saklanmış, gizlenmiş bir güzelliği ortaya çıkarmak, farklı akslarla burada bağlantıyı kurmak gibi bir heyecanımız var. Burada bir destinasyon oluşturmaya çalışıyoruz. Gelen turistin de Bursa’da yaşayanların da doya doya istifade etmesini özellikle temin etmeye çalışıyoruz.

Çarşıbaşı meydan projesiyle Koza Han başta olmak üzere farklı meydanlarla, otopark, aydınlatma, cephe sağlıklaştırma ve tabela kirliliğinin önüne geçme çalışmalarıyla konuyu bir standardizasyona bağlanmak istiyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede yapacaklarımız var. Bölgenin yeşille ve ağaçla bezenmesi kaçınılmaz gerçek.

Bu bölgede daha önce yapılmış bazı çalışmalar var. Ancak daha yüklü, külliyatlı bir çalışma yapmamız kaçınılmazdı. Farklı çalışma gruplarıyla, esnaf arkadaşlarımızla görüşerek bir yol harita çıkardık. Projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanımıza sunduk ve O da çok heyecanlandı. Koruma amaçlı imar planımızı kabul ettik. Kamulaştırma noktasında birkaç kurumla da anlaşmamızı sağladık” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Gülten Kapıcıoğlu da bünyesinde 14 han, 1 bedesten, 13 açık çarşı, 7 üst örtülü çarşı, 11 kapalı çarşı, 4 pazar alanı, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, 1 okul ve 3 türbe bulunan 42 hektarlık alanı kapsayan Hanlar Bölgesi ve Çarşıbaşı Meydan Projesi’ye ilgili bir sunum yaptı.

Saygılarımla
İbrahim Torun
Bursa’da Bitmeyen Hanlar Bölgesi Hikayesi
Bilecik Dostları Haber

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar