11.7 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBugün Gazeteciler günü

Bugün Gazeteciler günü

Bugün gazeteciler günü, gazeteci olmayan benim günümü bile kutlayan arkadaşlarım var. Bazen dostlarımla toplum içinde sohbet ortamlarında beraber otururken tanıştırma sırasında arkadaş gazetecidir dedikleri olur; ben de yanlış bildiklerini gazeteci olmadığımı çok defa söyledim.

Bugün Gazeteciler günü İnternet’te Gazeteci Olmak

Sadece bir Bilecik Gönüllüsüyüm her kuruşunu cebimden harcayarak google reklamları ile gelir sağlayarak yazdığım yazıların web sitesinin domain adresi diğer adıyla www. diye başlayan ismin yıllık kirası ve haberlerinizi resimlerinizi gösterime sunmak için bilgisayar dilinde Hosting dediğimiz, diğer adıyla barındırma hizmeti dediğimiz bir hizmet alıyorsunuz…

Aldığınız bu hizmetler kuracağınız web sitesinin özelliklerine göre yılda en düşük maliyeti 500 Tl’dir ayrıca siteyi kurmak için kendiniz site kurucusu değilseniz hazır tema almak zorundasınız. 150 TL’yede haber sayfası kurmak için bir tema alabilirsiniz, 70 dolara da yurtdışından bunu temin edebilirsiniz. Yurt dışından temin etmeyi tercih ediyorum çünkü destek ve hizmetleri hem ekonomik hemde sürekli bir güncel tema geliştiriyorlar. Türkiye’de kaliteli bir tema almaya kalkarsanız 5000 Tl verirsiniz çoğu firmada satış sonrası destek sunmaz; Temayı temin ettiyseniz ilk kurulumda size 1200 tl gibi masraflar çıkar ondan sonra zaten yıllık hosting ve domain adreslerinizin ödemelerini yaparsınız.

Tabi bunların yanı sıra biraz resim tasarım bilgisi ve kurduğunuz siteninizin konusu olmalı biz gazeteciler günü dolayısıyla haber sayfalarına değinmek istedik.

Bugün Gazeteciler Günü Biz Bilecik Dostları Tanıtım Sayfası Kurduk

Evet ben bir gazeteci değilim, Bilecik ile ilgili 8 senedir yaptığım paylaşımları Bilecik Dostları adı altında bir web sitesi alarak dahada resmileştirmek için ve sayfamızın ve Bilecik İsminin tanıtılmasını sağlamak için yaptığım bir çalışmadan ibarettir.

Bugün Gazeteciler Günü İlk Yazı Yazmaya Başladığım Okul Yılları

Bunun dışında yazar yönüm Ortaokul yıllarımda vardır, bu yıllarda ilk yazı yazma hikayem Ormanın gençliğe, gençliğin ormana faydaları hakkında bir öykü, kompozisyon ve şiir yarışması düzenlenmişti.

O yarışmaya sınıf öğretmenimizin katılmak isteyen var mı? demesiyle elimi kaldırarak ister istemez dahil oldum, o yıllarda sınıfta kalınca dersten devam etme diye sonraki sene eğitiminizi tamamlamaya çalışıyordunuz. İşte benimde tembel bir öğrenci olarak bir yıl sınıfta kalıp dersten devam ettiğim günlerdi.

Tabi okuldaki bu yarışmaya dahil olunca ister istemez bir şoka uğradım ve son bir haftaya kadar sürekli kitap okumaya konusunda araştırmalar yapmaya başladım, hangi alanda iyi yazı yazabileceğimi önce keşfettim sonra öykü olarak 7 yada 8 sayfalık Üç kardeş adlı bir öykü yazabilmeyi başarabilmiştim.

Öyküyü yazdık teslim ettikten bir süre sonra yarışmanın sonuçları nedeniyle okul müdür yardımcımız sınıfa gelerek, beni şimdi Şeyh Edebali Üniversitesi olan daha önce Anadolu Üniversitesi yüksek okulunun bahçesinde ödül törenine gittik. Ödül töreni sonrası fidan dikerek günü sonlandırmıştık.

Ben ödül törenine çıkana kadar ikinci olduğumu bile bilmiyordum. Bilecik Okullar arası ikinciliğe layık görülmüştüm ve ödülüm de bir dolma kalemdi. Tabi okul yıllarından sonra ben zaman zaman şiirler yazardım, kısa öz sözler arada hikayeler yazardım. Böyle bir yazı yazma geçmişim vardır.

Daha sonra lise yıllarında Dönem ödevi konusu için bir öykü yazarak ikinci olarak okul hayatımda verdiğim bir öyküm olmuştu.

Neyse konumuz gazetecilik, asıl meseleğim muhasebe ve Bilgisayar Teknisyenliğidir. Muhasebecilik Askerden sonra yapmadığım bir meslek dalı olarak hayatımda kaldı. Ben gelişen teknolojiye ayak uydurmak için sıkı bir bilgisayar eğitimi alarak ilk bilgisayarımla 1995 yılında ile tanıştım.

Yıllardır bu alanda amatör olarak tasarım olsun, ve bilgisayar teknisyenliğini yaparken daha sonra bir kurumsal firmanın yetkili servisinde Bilgisayar Teknisyenliği için çalışmamı teklif ettiler, ve bu kurumun eğitimleri ve kendi imkanlarımla gittiğim bir çok eğitim programları ile Bilgisayar alanında 1000 saatten fazla aldığım eğitim programları ile kendimi geliştirdim. Zamanla benim için Bilgisayar hoby işine döndü ve web tasarımı ve web siteleri üzerine odaklandım. İlk web sitemi 15 yıl kadar önce kurdum ve sonra site işi büyük emek istediği için zamanınızın çok olması gerekiyor. Şimdi ki gibi hazır wordpresi kurup üzerine tema satın alıp diğer bir deyişle makyaj yaparak bir haber sitesi kurmuyorsunuz.

Bugün Gazeteciler Günü Benim Günüm Bilecik Dostları Günü ŞUBAT 2012

Bilecik Dostları sitesinin kuruluş hikayesini sayfa takipçilerim bilir ve 8 nci yılına girdiğimiz bu sene ile büyük bir geçmişi olan bir facebook sayfasıdır.

2019 şubat ayında buna birde haber niteliği taşıyan ve tanıtım bilgilerini ve İlimiz Bilecik ile ilgili devlet kurumlarının halkı ilgilendiren haber niteliğindeki bilgilendirmelerini aktararak yayın akışını yaklaşık 11 aydır devam ediyorum.

Haber nedir?

Haber, henüz gerçekleşmiş (ya da ilk kez ortaya çıkartılan) bir olayın olabildiğince nesnel ve gerçeğe uygun bir biçimde aktarılmasıdır.

Her yeni (ya da ilk kez ortaya çıkan) olay habere dönüşebilir mi?

Her şeyden önce haber, gerçek olmalıdır. Başka bir deyişle, ilk kez duyduğumuz dedikodular ve söylentiler, doğruluğu ispatlanana kadar habere dönüştürülemez.

Doğru olan her yeni (ya da ilk kez ortaya çıkan) olay haber olabilir mi?

Hayır. Yeni bir olayın haber olabilmesi için içinde bazı haber değerlerini barındırması gerekir. Çok sayıda insanı ilgilendirmeyen ve ilginç olmayan olaylar haber olamaz. Haber olabilmesi için bazı kıstasları taşır.

Bu kıstaslar Önemi, İlginçliği, Zamanlama, Yakınlık ve ilinti kurulması, Olayın tekrarlanması, Duygusallık gibi kıstasları değerlendirmek gerekiyor.

Devlet kurumları halkı bilgilendirme alanında hazırlamış oldukları bilgileri Gazeteciler kanalıyla halka ulaştırırlar.

İnternetin gelişmiş olduğu bu çağlarda herkesin her haber sayfasını takip etmesi mümkün olmuyor. Her haber ve gazete sayfası da her haberi yayınlamıyor.

Bende ilimizle ilgili kamunun yayınladığı bir çok konuyu resmi sitelerden hiç bir değişiklik yapmadan aktarma görevini dolaylı olarak üstlendim.

Bu benim gazeteci olduğum anlamına gelmiyor.

Bazen Gazeteci değil bu diyerek dedikodular yapılarak yıpratılmak bile istendim. Hiç bir zaman gazeteci olduğumu iddia ettiğimi hatırlamıyorum.

Takipçilerimiz istediği sürece var olmaya devam edeceğim.

Siz takipçilerim bu sayfanın gelişmesinde önemli olan üyelerisiniz ve bu Bilecik Dostları adı olarak hepimizi temsil ediyor. Sizler istediğiniz sürece elimden geldiği kadar devam etmeye çalışacağım.

Gazete alanında ve habercilik alanında Bilecik’te yapılabilecek çok iyi projeler olabilir tabi bunlar biraz maddi kaynak getiren unsurlar.

Bilecik’te Kurulan Gazeteler Bilecik İçin Yeterli mi?

Bilecik/Merkez 15 Bin nüfusluyken bugün 80 binleri geçen bir nüfusa ulaştı. İlimizde mevcut bulunan gazeteler bile haber dağıtma konusunda yetersiz kaldığı bir aşikardır.

Basılı gazetecilik ve İnternet Gazeteciliğinin arasında hep son yıllarca bir çatışma çıkmıştır. internet üzerinden yapılan gazeteciliğe haber dağıtma işinin haber çalma olarak nitelenmesine kadar giden sorunlar günümüze kadar taşınmıştır.

Gelişen teknoloji okuyucu kitlesinin basılı gazeteden ziyade internet gazeteciliğini tercih ettiği hepimizin bildiği bir konudur. Son zamanlar da gazetecilerin haberlerinin çalındığı’na ilişkin sık sık şikayet ettiği bir gerçeği de var.

Bugün bu tür sıkıntıların önüne geçmek için BTK (Bilgi Teknolojilri İletişim Kurumu) ve KVKK (Kişisel Veri Koruma Kurumu) adı altında ülkemizde de kurulmuş kurumlar mevcuttur. Bu kurumlar ve diğer kurumlar sayesinde kişisel veri haklarını korunması yasaları ülkemizde yaşayan okuyucularında hakları olduğunu hemen hatırlatmak isterim.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

Son cümlem bugün 1961’den beri kutlanan Çalışan Gazeteciler günüdür. Tüm basın camiasından tanıdığım tüm Gazeteci Arkadaşlarımın günü kutlu olsun. Bir gün Gazeteci olduğumda sizlerle birlikte her alanda Gazeteciyim diye haykırmak için yanınızda olacağımı bilin istedim 🙂 – Bilecik Dostları Haber

Ümit Bayır
Ümit Bayırhttps://www.bilecikdostlari.com
Şair, Yazar, Bilgisayar Teknisyeni, Bilecik Dostları Haber Sitesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar