19.8 C
Bilecik
26 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe TanıtımBozcaarmut Köyü Pazaryeri

Bozcaarmut Köyü Pazaryeri

Tarihçe

Bozcaarmut Köyü Pazaryeri; Köyün adı ilk yerleşim zamanı (1890-1900) yıllarında köy meydanında ve civarda boz armut(kışlık sert armut) denilen armut ağaçlarından çok sayıda bulunması ve yazın yaylaya çıkanları kullandıkları isim sebebiyle kullanılmıştır. Ayrıca (1890-1900) yıllarında göç sebebiyle Atatürk döneminde Bulgaristan’dan gelen Göçmen (Muhacir) tabir edilen birçok ailenin gelerek yerleşmesi ve bu Köyün Muhacir köyü olarak bilinmektedir.Köyün bilinen tarihi itibarı ile o günden bu güne kadar tarihi etkileyecek herhangi bir olayla karşı karşıya kalmamıştır.

Coğrafya

Bilecik iline 43 km, Pazaryeri ilçesine 15 km uzaklıkta ve çok güzel bir göleti bulunmaktadır. Piknik ve Mesire alanı olarak kullanılmasına çok müsait olması ve ayrıca havasının temiz olması sebebiyle Bilecik İline sınır olan Eskişehir – Bursa İli ve İnögöl İlçesinden , Bilecik İli ve Bozüzük İlçelerinden yaz mevsiminde piknik amaçlı olarak günü birlik gelmeleri sebebiyle kalabalık bir nüfus girdisine sahip bulunmaktadır. Kış mevsiminin sert ve çok çetin geçmesi sebebiyle yaşam şartları zor geçmesine rağmen güzel ve aynı zamanda şirin bir köydür. Kışları kar yağışının olduğu dönemler içerisinde 1 metreyi bulan Kar kalınlığının bugünlerde dünyada yaşanmakta olan Küresel ısınma sebebiyle dünyayı etkilediği gibi Şirin köy olan Bozcaarmut köyüde etkilemiş bulunmaktadır. Havasının temiz ve çam ağaçlarının fazla (Orman) Köyü olması sebebiyle çok temizdir. Büyük ve şirin ve aynı zamanda bir Orman köydür.

İklim

Köyün iklimi, Marmara İklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık Ocağı ve sağlık evi vardır, fakat kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bozcaarmut Köyü Pazaryeri

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar