19.8 C
Bilecik
26 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıBilecikte olmaz olmaz diyenlere Tramvay

Bilecikte olmaz olmaz diyenlere Tramvay

Bilecikte olmaz olmaz diyenlere Tramvay; Geçtiğimiz günlerde, Bilecik ilinde Bilecik Belediyesi’ne yönlendirmeye çalıştığımız tramvay projesi talebimizi Facebook yoluyla gündeme taşımaya çalışarak sesimizi duyurmak istemiştik. Bu mesajımıza çeşitli olumsuz tepkilerin gelmesi üzerine Bilecik İlinde Tramvay olur mu olmaz mı diyerek çeşitli kaynakları araştırdıktan sonra Konuyu aynı zamanda Bilecik Pazaryeri İlçemizde CHP Belediye Başkanlığı aday adaylığı ile gündeme gelen ve Saadet Partisinden aday olarak karşımıza çıkan İbrahim Torun ile daha önce kendisine ait bazı projelere dayanarak sosyal medya üzerinden iletişime geçerek konuyla ilgili düşüncelerini dinledim ve sizlerle bu konuyu paylaşmak istedim.

İbrahim Torun Kimdir?

Pazaryeri/Bilecik Doğumlu, ilk ve ortaokulu Pazaryeri, Liseyi EML ve Teknik Lisesi Teknik Elektrik bölümünü bitirdi.

Anadolu Üniversitesi Elektrik ve Enerji Bölümü Elektrik Enerjisi Üretim, İletim, Dağıtım Bölümü Ön Lisans, Anadolu Üniversitesinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü Lisans, Bursa Teknik Üniversitesi İşletme (ABD) Yüksek Lisans Mezunu olarak eğitimini tamamladı.

Çalışma Hayatına; Pazaryeri Ot-Koop, Tarbes, Yakacık Gazal A.Ş., Koray İnşaat, Serel Seramik, TEK Atatürk HES İşletme Müdürlüğü, Teaş Gökçekaya HES İşletme Müdürlüğü ve EÜAŞ Bursa doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerinde çalışarak 2018 Temmuz Ayında Emekliye ayrıldı. Evli ve 3 kız babası olup, Askerlik görevini 18 ay olarak Konya-İstanbul-Erzurum’da yaptı.

Sözlerini Bilecik İlinde Tramvay yapılabilir mi? Konusuna çalışma hayatı tecrübeleri ve Proje anlayışı ile örneklerle sohbetimizde objektif olarak açıklamaya çalıştı.

DEĞERLİ BİLECİK KAMUOYUNUN DİKKATİNE !

Bilecik dostları kısa bir süre önce BİLECİK için bir türlü hayata geçirilemeyen teleferik projesi yerine TRAMVAY PROJESİ önerdi. Bilecik GÖLPARK dahil olmak üzere tüm ilçeleri içine alan bir tramvay güzergahı önerisinde bulundu. Ancak GAMLI BAYKUŞ ruhuna sahip felaket tellalları sahne olarak OLMAZ / OLAMAZ nidalarıyla çığırtkanlık yaparak bu öneriye karşı çıktılar. Ancak bir türlü NEDEN OLAMAYACAĞINI AÇIKLAYAMADILAR. Onlar neden yapılamayacağını açıklayamadılar ama biz NASIL YAPILACAĞINI açıklamaya çalışalım isterseniz.

Neymiş efendim RAKIM’dan dolayı olma imkanı yokmuş. Her zaman olduğu gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse;

RAKIM: O bölge veya noktanın deniz seviyesine olan yüksekliğini belirtir.

KOT FARKI / SEVİYE FARKI : İki nokta veya iki zemin arasındaki yükseklik farkıdır.

Görüldüğü üzere anlatılmak istenen gerekçe aslında KOT farkıdır. Dolayısıyla Bilecik coğrafi ve tapoğrafik yapısıda engebeli ve alçatılı / yükseltili olması hesabıyla standart HEMZEMİN TRAMVAY için uygun değil ve zaten 2. Dünya savaşından bu yana Avrupada hiçbir ülkede HEMZEMİN ( yer üstünde ) tramvay yapılmadı. Ancak demokrasilerde çare TÜKENMEZ…Yolu çıkaramazsan sende bir BİLENE SOR !!! demişler. Ceketin kolu var her işin yolu var hesabı alternatif çözümler var.

HAVA RAY / MONO RAY diye tabir edilen sistem Bilecik için EN UYGUN SİSTEM olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki nedir bu sistem? Nasıl çalışır? Nasıl uygulanır? Şöyle ki;
Bilecikte olmaz olmaz diyenlere Tramvay
İspanya ve Almanya’da bulunan örneklerden bir tanesi

Normal karayolu, şehir içi ulaşım için kullanılan yollarda ki orta refüje köprü ayakları dikilerek tranvaylar burada hareket edecektir. İstasyonları ise yaya üst geçitleri gibi yapılacaktır. Bu istasyonlar belirli meydan veya sokaklarda tesis edilecektir. Dolayısıyla yukardan gidiş / dönüş tramvay ulaşımı alt tarafta ise normal lastik tekerlekli karayolu ulaşımı kesintisiz olarak devam edecektir. Böylelikle kamulaştırma olmadan en düşük maliyetle en hızlı şekilde tramvay hatları tesis edilerek vatandaşın hizmetine sunulmuş olacaktır.

Bilecikte olmaz olmaz diyenlere Tramvay
Havaray sistemli bir AVM projesinin bile düşünüldüğü çağımızda Bilecik İlinde Kot farkı ve Seviye farkını tartışmak bile tezleri ve iddiaları çürütmeye yetiyor.

İsviçre Pilatus Dağlarına çıkmak bir zamanlar mümkün bile değildi harika bir mühendislik harikası ile 125 yıldır İsviçre’de hallk Pilatus dağına heyecanlı ve harika yolculuk yapıyor. Bizler ise o kadar yüksek olmayan Bilecik İlimiz’de bir tranvay’ı yapılamaz olamaz diye konuşuyoruz. Dünya üzerinde örnekleri mevcut olan projelere bakıldığında ve gelişen teknoloji ile bunun mümkün olabileceğini gözden çıkarmaktan başka birşey düşünmüyoruz. Evet belki maliyetleri yüksek olacak diye mümkün değil diyebiliriz fakat mümkün değil diye birşey yoktur.

Ayrıca İsviçre’de ALP DAĞLARI’nda ulaşımı sağlayan ZİNCİRLİ TREN ne RAKIM nede KOT FARKI nede başka bir engel tanıyor. Hemzemin güzergahında ZİNCİR ve DİŞLİ mekanizmasıyla en güvenli yolculuğu standart olarak sunmaktadır. Bu sistem incelenip Bursa ULUDAĞ ulaşımına alternatif sağlanmaya çalışılmış ancak sadece sözde kalmıştır. Görüldüğü gibi AMERİKA’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Sadece amaca hizmet eden en güvenli, ekonomik uygulanabilir sistem ve projeleri hayata geçirmek yeterli olacaktır.

Saygılarımla. İbrahim Torun

İnternet üzerinden temin ettiğim bu fotoğraflar dünya üzerinde çeşitli örneklerinin bulunduğu bu projenin yapılabilirliğini ortaya koymaktadır. Rakım ve Kot farkı olarak bir engel teşkil etmeyeceği ve İlimiz için bunun şu an için ihtiyacı olmasa bile ve yeterli gelir eksikliği olduğu düşünülse bile bu konuda tartışmalara gerek duymadan düşünce projelere açık olmamız gerektiğidir. İleri çağdaş medeniyetler seviyesine projesiz sloganlar atarak yol izleyemeyiz.

Herşeyden önce Bilim, Eğitim ve Teknolojinin gerektirdiği ölçüde projelerle hareket etmemiz gerektiğini vurgulamak istiyorum. Bilecikte olmaz olmaz diyenlere Tramvay – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar