19.8 C
Bilecik
26 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik'te Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye etkinliği

Bilecik’te Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye etkinliği

Vali Bilal Şentürk, “Bizler sizlerin yaşamış olduğu sıkıntıları, geri de bıraktıklarınızın sıkıntılarını iyi biliyoruz. Sizleri ortak gönül coğrafyasının insanları olarak ülkemize kabul ettik. Ayrım yapmaksızın hepinizi misafir olarak kabul ediyoruz” dedi. 

Bilecik’te Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye etkinliği; Vali Şentürk, Uluslararası Göçmenler günü nedeniyle Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen ”Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” etkinliğinde, vatanlarını ve topraklarını bırakarak, sevinçlerini, mutluluklarını ve üzüntülerini paylaşan insanlarla bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Ekonomik yetersizlikten dolayı insanın vatanını, memleketini terk ederek daha refaha ulaşabileceği bir yere gitme arzusunun normal bir davranış olarak kabul edilebileceğini belirten Vali Şentürk; şöyle konuştu:

”Ancak can güvenliğinin olmadığı, kurşunların ve bombaların nereden geleceğinin kestirilemediği bir ortamda insanın kendi hayatı ve çocuklarının hayatını kurtarmak adına vatanından ayrılması göz ardı edilebilecek bir durum değildir. Dünyadaki zenginlik, adaletli bir bölüşme olduğu taktirde dünyada yaşayan insanları çok rahatlıkla yeterli olabilecek, herkesi idare edebilecek bir boyuttadır.

Ne yazık ki birileri kendi çıkarları gerçekleşsin diye insanların önemli bir kısmına bunlar bizim yakın coğrafyamızda bulunan ülkelerden insanlar can güvenliği olmadığı için yollara dökülmekte ve çok önemli bir kısmı da bu seyahatler sırasında hayatını kaybedebilmektedir. Bizler sizlerin yaşamış olduğu sıkıntıları, geri de bıraktıklarınızın da sıkıntılarını çok iyi biliyoruz.

Sizleri ortak gönül coğrafyasının insanları olarak biz ülkemize kabul ettik. Ayrım yapmaksızın hepinizi misafir olarak kabul ediyoruz. Devlet ve millet olarak, tüm imkanlarımızı sizlerle paylaşarak, kardeşliğimizi en güzel şekilde göstermeye çalışıyoruz.

Çocuklarınızı okullarımıza göndermenizi istiyoruz. Türkçeyi öğrenmenizi istiyoruz. Yarın memleketlerinize döndüğünüzde belki ziyarete gelecek buradaki dostlarınız. Hepimiz insanınız, yaratılmışların en şereflisiyiz. Hepimiz kardeşiz. Kardeşler birbirlerinin sıkıntılarını ve mutluluklarını paylaşırlar. Bu anlayış içerisinde yaklaşıyoruz.”

Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San da dünyada insanlığın yaşadığı en önemli sorunlardan birinin göç olduğunu belirterek, ”Bu soruna kayıtsız kalmak insan hakları ihlallerinin artmasına, yoksul ülkelerde yaşam koşullarının ağırlaşmasına katkıda bulunmak anlamına gelir. Gelişmiş ülkeler böylece sorumluluğu kendi omuzlarından yoksul ülkelere atarak dünyadaki göçmen ve mülteci sayısının artmasına neden olmaktadır. 18 Aralık Dünya Göçmenler Gününde tüm ülkelerin insan hayatını pazarlık konusu yapmadıkları, göçmen-yabancı düşmanlığını önlemek için gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı. Göç konusunda üstlerine düşen yükümlülükleri yerine getirdikleri, insan haklarının ve onurunun korunduğu bir dünya oluşturmaya ve gerekli katkıyı anlamlı bir şekilde yapmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.    

Program, Ahıska Türkleri, Afganistan ve Afrika Halk oyunları ekiplerinin yöresel oyunlarını sergilemesi, Vali Şentürk’ün ”Kırlangıç” ödülünü çömlek ustası Suriyeli Husein Naassan’a vermesi, Iraklı ressam Abdullah Davut’un kara kalemle yaptığı Vali Şentürk’ün resmini hediye etmesi ve İranlı sanatçı Ador’un konseriyle devam etti.   Bilecik’te Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye etkinliği – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar