24.4 C
Bilecik
27 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik'te Covid 19 Kurallarına Uymayanlar Dikkat

Bilecik’te Covid 19 Kurallarına Uymayanlar Dikkat

Bilecik’te Covid 19 Kurallarına Uymayanlar Dikkat; Bilecik İli Bozüyük İlçesinde Corona virüs vakalarının hızla artmasından dolayı Yetkililer tarafından Sert Uygulamaların başlatılacağı yönünde açıklamalar geliyor.

Kurallara uymayan ve tedbirlerini arttırmayan her vatandaşa cezalar yağacak.

Özellikle maske takmayan ve mesafe kurallarına uymayanlara kesinlikle yasal her türlü cezai işlem uygulanacak. Corona virüs tanısı konularak gerekli izalasyonları sağlamayan vatandaşlar corona virüs vakası için oluşturulmuş yurt ve pansiyonlarda tedavi süreçlerine devam edilecek.

Bugüne kadar Corona virüs kapsamında yetkililer vatandaşları ve işletmeleri sadece uyararak yetinilmişti. Bundan sonra ki sürecin Bugün Bilecik Bozüyük için konuşuyoruz fakat aşağıda TCK’nun; olası yaptırımlarının da bulunduğu uygulamaların ve cezai durumların Tüm Ülkede uygulanabileceği de göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

İzalasyona uymayanlar hakkında TCK (Türk Ceza Kanunun 195. Maddesince işlem yapılacaktır.


TCK 195. Maddesi neyi getiriyor


“Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. “

Türkiye’de ve dünyadaki uygulamaları göz önüne alırsak korona virüsün doğrudan kast ile bulaşma ihtimali yok denecek seviyededir. Ancak bu durum için olası kast veya bilinçli taksirden söz edilebilir.


Olası kast kavramı, TCK m. 21/2’de düzenlenmiştir.Madde 21(2) Kişinin, suçun kanuni tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen, fiili işlemesi halinde olası kast vardır. Bu halde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda müebbet hapis cezasına, müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda yirmi yıldan yirmi beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur;
diğer suçlarda ise temel ceza üçte birden yarısına kadar indirilir.


Bilinçli taksir kavramı, TCK m. 22/3’de düzenlenmiştir.Madde 22(3) Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır; bu halde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.

Şöyle ki korona virüs semptomları bulunan bir kişinin belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren gerekli önlemleri almaması durumunda ceza sorumluluğu ortaya çıkabilecektir.

Hastalık belirtileri (Dünya Sağlık Örgütü’nün) açıklamasına göre ateş, öksürük. nefesdarlığı olarak belirtilmiştir. ) bulunan bir kimsenin önlem almaksızın (bilinen haliyle maske, eldiven kullanımı, hapşırma, öksürme gibi vücut reaksiyonlarında gerekli davranışlarda bulunmaması vb.) sosyal hayatında (ev, işyeri vb.) sıklıkla görüştüğü kişileri uyarmadan günlük yaşamına devam etmesi veya insanların toplu bir şekilde bulunduğu yerlerde hastalığın bulaşmasına sebebiyet veren elverişli davranışlarla kişinin hastalığı bir başkasına bulaştırmış olması nedeniyle ölüm veya yaralama sonucunun gerçekleşmesinde bilinçli taksirden söz edilecektir.

Hala hastalığın ciddiyetine varmayan vatandaşların ciddiyetinin hangi boyutlara gelebileceği bu makalede anlatılmıştır.
Şimdilik TCK 195. Maddesi gereği işlemler yapılabileceği gibi bu işin daha ileri düzeye kadar ilerleyebileceğini bilmek; hepimizin faydasına olacağı düşünerek konuyu detaylı olarak inceleyerek sizlerle paylaşım yapmak gereği duydum.

Bilecik’te Covid 19 Kurallarına Uymayanlar Dikkat – Bilecik Dostları Haber

önceki makaleİşte Kalbim
Sonraki makaleSonbahar Aşkı
Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar