21 C
Bilecik
28 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik'li Kadınlardan "Kadına Karşı Şiddete Hayır"

Bilecik’li Kadınlardan “Kadına Karşı Şiddete Hayır”

Bilecik Belediyesi öncülüğünde, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve üyelerinin katılımıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında basın açıklaması yapıldı.

Bilecik’li Kadınlardan “Kadına Karşı Şiddete Hayır”; Belediye Başkanımız Semih Şahin’in eşi Serpil Şahin ile CHP Kadın Kolları Başkanı Nurten Bilecikligil, yapılan açıklamada günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptılar.

Serpil Şahin yaptığı açıklamada şiddetin hiçbirinin normalleştirilemeyeceğini belirterek, şunları söyledi:

“Tek bir kadının özgürlüğünün kısıtlanmadığı, şiddete uğramadığı, yaşama haklarının elinden alınmadığı günler gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Biz Özgecan Aslan, biz Şule Çet; biz Emine Bulut; biz Ceren Damar Şenel; biz Gülada Cankel; biz daha niceleriyiz; Bizler yaşama hakları ellerinden canice alınan nice kadınların çığlıklarıyız; Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü; Kadına yönelik şiddet cinsiyete dayanan; kadını inciten, ona zarar veren fiziksel, cinsel, ruhsal hasarlarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulaması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır.

Şiddetin hiçbir türü normalleştirilemez. Basite indirgenemez. Türkiye; Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi, hepimizin İstanbul Sözleşmesi olarak bildiği sözleşmenin ilk imzacısıdır. Ancak bugüne dek İstanbul Sözleşmesi kapsamında kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin Acil Eylem Planları uygulanmamıştır. Aksine söylemlerle, hafifletilmiş cezalarla kadına yönelik şiddetin önü açılmıştır. Sözleşmelere ve yasaya rağmen, Türkiye’de hala her gün kadınlar öldürülmekte, kadına yönelik şiddet artarak devam etmektedir.’’ Dedi.

SERPİL ŞAHİN:
2019 YILI İÇERİSİNDE 377 KADIN KATLEDİLMİŞTİR’’

Kadın cinayetlerindeki son üç yıllık rakamları veren Şahin, ‘’2017 yılında 348 kadınımız katledilmişken, 2018 yılında bu sayı 399, içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde bu sayı 377’dir. Ülkemizde her 3 kadından biri fiziksel, psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Buda göstermektedir ki; sadece sözleşmenin imzacısı olmakla yetinilmiş ve sözleşmedeki standartların yasaya ve uygulamaya yansıma açısından yeterli özen gösterilmemiştir. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde birçok ülkeden önce, bundan tam 93 yıl önce 17 Şubat 1926’da kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile eşitlik haklarımıza kavuştuk. Fakat günümüzde hala kadının eşitliğinin anlaşılamaması çok üzücüdür. Fakat bizler mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Her kadının özgürce, istediği gibi yaşaması için her an mücadelemize devam edeceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

CHP KADIN KOLLARI BAŞKANI BİLECİKLİGİL:
‘’BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEMEK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ VE KAZANIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’’ 

CHP Kadın Kolları Başkanı Nurten Bilecikliğil ise yaptığı açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’ne vurgu yaparak kadına yönelik şiddete karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, şunları söyledi: ‘’Bundan tam 59 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşler, yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledildiler. 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım; “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti. Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradı.

2019’un ilk on ayında 383 kadın öldürdü. Bunlar sadece medyaya yansıyan kısmı. Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürdü.
Yani Devlet kadını korumadı. İşte bu yüzden kadın cinayetleri politiktir.
Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor.
Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor.
Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe emeğimiz yağmalanıyor.

Bunlar yetmezmiş gibi, önümüzdeki günlerde yasalaşması konuşulan yargı paketine göre, “nafaka hakkımız” kısıtlanmak isteniyor.
Amaç; kadının erkeğe bağımlı yaşaması, şiddetin her türlüsüne ses çıkaramaz hale gelmesi.
“biz eşitiz, varız! Uğradığımız şiddete karşı susmayacağız! Bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz ve kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz!”
Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız!’’ şeklinde konuştu. Bilecik’li Kadınlardan “Kadına Karşı Şiddete Hayır” – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar