16.4 C
Bilecik
24 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik'in tarihi kültürü ve doğa turizmi kayıt altına alınıyor

Bilecik’in tarihi kültürü ve doğa turizmi kayıt altına alınıyor

Bilecik’in tarihi, kültürü ve doğa turizmi kayıt altına alınıyor; Bilecik’in tarih, kültür ve doğa turizmi, ekonomik ve sosyal yaşam arşivinin oluşturulması ve ekonomiye dönük değerlendirilebilecek mirasın ortaya çıkarılarak kayıt altına alınması amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.  

Vali Bilal Şentürk başkanlığında İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda ”Bilecik Turizm Platformu” toplantısında, Bilecik’in tarihi, coğrafi, ekonomik, sosyal ve kültürel ve turizme dönük değerlendirilebilecek hafızasını ortaya çıkarmak, gelecek kuşaklara aktarmak, dijital ortamda kayıt altına almak, elde edilen bilgilerin ulusal ve uluslararası alanlarda değerlendirilmesini sağlamak amacıyla çalışma başlattıklarını kaydetti. 

Bilecik’in sahip olduğu zenginliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinen Vali Şentürk, ilin zenginliklerini ve özgünlüğünü koruyarak dijital belleğe dahil etmek istediklerini belirtti. 

Çalışmalarda, tarih ve kültür turizmi, doğa turizmi ve ekonomik ve sosyal yaşam gibi ana başlıklar altında sistematik bir şekilde tüm boyutlarıyla değerlendirildiğini ifade eden Vali Şentürk, şunları kaydetti:

”Bilecik’in coğrafi özellikleri, bitki örtüsü ve iklimi itibariyle, insan özelliğiyle birçok zenginliğe sahip. Tarihi ve kültürel birikimimizi, sadece somut değil, soyut kültürel miras da bunun içerisinde olacak şekilde tüm güzelliklerimizi ortaya çıkaralım istiyoruz.

Bu özellikleri ilmek ilmek işleyerek, sistematik bir çalışmayla değerlendireceğiz. Dijital dünya bize çok büyük kolaylık sağlıyor. İlk etapta kültür envanterine kaynak teşkil edecek bilgi ve belgeleri toplamak ve bilgi havuzu oluşturulması için valilik whatsapp hattı kurduk.

Burada verileri toplayacağız. Fotoğraf, bilgi kaydı, duyum, hikaye, belge bazında ne varsa bu bize iletilebilecek. Bilecik’in 245 köyünün kendine özgün hikayeleri olacak.

Köylerimizin her yerinde bir hatıra olduğunu okuyabiliyorsunuz ama onun ne olduğunu bilemiyorsunuz. Köylerimizde yaşayanlar biliyor. Köydeki o hafızayı çocuklarına taşımaları mümkün olmuyor. Yaşanmışlıkları kayda geçirmediğimiz sürece kaybedeceğiz.

Onun için bir taraftan tarihi hafızamızı kayıt altına alarak sahip çıkmak ve cazip hale getirerek yeni kuşaklara sunmak arzusundayız. Bu zenginliklerimizi, ortak kültür mirasımızı önce biz kendimiz bileceğiz ve gelecek nesillere aktaracağız. Önce Bilecikli Bilecik’i bilmeli. ” 

Vali Şentürk, hazırlanacak envanterle farklı ürünlerin ortaya çıkacağını dile getirdi.

Toplantı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar hakkında sunum yapması, kaymakamlar ve BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerinin görüş ve fikirlerini dile getirmesiyle sona erdi. Bilecik’in tarihi, kültürü ve doğa turizmi kayıt altına alınıyor – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar