-1.2 C
Bilecik
21 Ekim 2021

Bilecik Tarihi

Bilecik Tarihi; Tarihte Bilecik İli’nin en ski adı Agrilion ya da Agrillum’dur. Bu kent, bugünkü Bilecik’in 4 km güneybatısında, Nikala (İznik) – Dorileion (Eskişehir) yolu üzerinde bugünkü Beşiktaş mevkiinde bulunmaktadır. Yöredeki bir başka eski kent, Bians döneminde Belekome olarak anılan Bizans kentidir. Bu kent Hamsu ile Dabbağhane Deresi kavşağındaki kayalar üzerine kurulmuştur. Bugün kentten yalnız Belekome Kalesi’nin temelleri kalmıştır.

Bilecik’te bir yerleşime İ.Ö. 3000’den önceleri rastlanmaktadır. Anadolu’da Tunç çağı’na geçiş sürecinde önemli bir yeri olan Bilecik’ten İ.Ö. 3000’lerde tunç yapımı için kalay çıkarıldığı bilinmektedir.

Bilecik, İ.Ö. 1200’de Frigler’in daha sonra satraplık olarak Persler’in egemenliği altına girmiş Persler’in İskender ordularına yenilmesinden sonra Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır.Bu süreçte Bilecik, hem maden ticareti dolayısıyla hem de Trakya ve Anadolu arasında bir geçiş noktası olması nedeniyle, hızlı gelişen bir yerleşim merkezi olmuştur. Bilecik Bizans Dönemi’nde, Bizans’ın ileri bir karakolu olarak sık sık Selçuklu akınlarına hedef olmuştur. Birkaç kez el değiştirmesine karşın yine de bölgede Bizanslı beyler egemenliklerini sürdürmüşlerdir. 1299’da  Osman Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılan Bilecik Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk merkezi olmuş daha ilk yıllardan başlayarak gelişmiştir. Bu yıllarda Anadolu Eyaleti’ni Sultanönü Sancağı’na bağlı kaza merkezi, XIX. yy’da da Hüdavendigar Vilayeti içinde Ertuğrul Sancağı’nın merkezi oldu. Ertuğrul Sancağı II. Abdülhamid tarafından kurulmuştu. 1895’te sancağın toplam nüfusu 125.850 idi. Bilecik Merkez nüfusu 5000 idi. Merkeze bağlı 32 köyü, Gölpazarı, Lefke, Küplü, Yarhisar, Pazarcık adlarında da 5 bucağı vardı.

1895 yılında Bilecik il sınırları içinde 200’ü aşkın cami ve mescit, 8 medrese, 13 kilise, 200 kadar okul vardı. Ayrıca Rüştiye Mektebi, Çarşı, İpek Fabrikaları ve çeşitli imalathaneler de bulunmaktaydı.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna beşiklik yapan Bilecik, 1. ve 2. İNÖNÜ SAVAŞLARI’na  ev sahipliği yapmış, 3 kez Yunan işgaline uğrayarak yakılıp yıkılmış, Kurtuluş Savaşı esnasında ilk direniş güçlerini kurmuş, Büyük tarruzla beraber 6 Eylül 1922’de işgalci güçlerden tamamen kurtarılmış ve sonrasında Cumhuriyetin kurulmasına d beşiklik yapmıştır. 1924 yılında  il olan Bilecik’in Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar olmak üzere 7 ilçesi vardır.

Bilecik Merkez; Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali’ye ev sahipliği yapması ve mermer sanayinin başkenti olmasıyla, Bilecik Tarihi – Bilecik Dostlar Haber

Bozüyük İlçesi; Bozüyük-Metristepe Anıtı, İnönü ve İntikamtepe Şehitlikleri eşsiz güzellikteki yaylaları ve sanayisiyle,

Pazaryeri İlçesi; Kınık çömlekçiliği, Bozası, Helvası, Muhteşem Göletleri ve doğ harikası ormanlarıyla,

Osmaneli İlçesi; Eski Osmanlı Evleri, yemyeşil Sakarya vadisi, ayvası ve karpuzuyla,

Söğüt İlçesi; Osmanlı Devleti’nin doğduğu yer olması ve Ertuğrul Gazi’ye ev sahipliği yapmasıyla,

Gölpazarı İlçesi; Gordios Kaya Mezarı, Taşhan’ı, Horhor çeşmeleri ve Kirazıyla,

Yenipazar İlçesi; Büyüleyici Kayaboğazı Kanyonu ile,

İnhisar İlçesi; İncir ve narıyla ülkemizde tanınmaktadır.

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar