17.4 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıBilecik Tanıtım Önerileri: Merkez

Bilecik Tanıtım Önerileri: Merkez

Bilecik Dostları Köşe Yazıları

Bilecik Tanıtım Önerileri: Merkez: Sevgili dostlar, elhamdülillah Müslümanız. Kimsenin taşa, puta, heykele taptığı yok. Lütfen samimiyetle cevap veriniz, “Herhangi bir beldeye gerek turizm gerekse iş seyahatinde bulunduğumuzda nerelerin ve nelerin fotoğrafını çekiyoruz? Kendimiz fotoğraf karesinde yer alacaksak fonda ve kadrajda nelerin olmasına dikkat ediyor ve tercih ediyoruz? Tarihi bina, heykel, köprü, doğal güzellik diye bir çırpıda sıralama ve tercihimiz yapıyoruz. O halde biz de Bilecik il merkezi, ilçe ve köylerini şehre estetik ve güzellik katacak, şehrin sembolü ve kimliği olacak, göze ve gönüllere hitap ederek akıllarda yer edecek, adı geçtiğinde direk o yerleşim merkezini hatırlatacak eserlerle donatmalıyız. Nasıl Özgürlük Heykeli (New York), Eyfel Kulesi (Paris), Pisa Kulesi (Pisa), Ulu Cami – Yeşil Türbe (Bursa), Kız Kulesi – Galata Kulesi – Topkapı Sarayı – Süleymaniye Cami (İstanbul) denilince bulundukları şehir ve beldeler akla geliyorsa biz de kendi şehir ve beldelerimize kimliğimizi yansıtacak Selçuklu – Osmanlı ve modern zamanların harmanlanıp sentezlendiği eserleri kazandırmalıyız. O zaman bir çırpıda en çabuk ve kolay olarak çok az yatırımla neler yapabiliriz? Bir bakalım mı? Buyurun…

Bilecik il merkezi

Küplü köyü karşına (Bekdemir köyü yolundan Başköy yoluna kadar olan alan) eski kale ve kervansaray tarzında Osmanlı ve Selçuklu sentezinde ofis, büro, yazıhane, dükkan, otopark, bekleme salonları, yeşil-peyzaj alanları, Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi’den birinin heykelinin yer aldığı şehirler arası otobüs terminali yapmalıyız. İçinde Bilecik’e has el sanatları, giyim, yeme-içme, vb. kültürlerin tanıtımı yapılmalıdır. Böylelikle insanların mağduriyeti giderildiği gibi o bölgenin hızla geliştiğine de şahitlik etmiş olacağız.
Yoldan Bilecik’e ilk girişte algı ve fikrin oluştuğu göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı dana kardeşlerimize teşekkür ederek Bilecik tarihi, kültürü, doğal güzelliklerinin olduğu panolarla cepheyi tamamen kapatarak şehir merkezine kadar yol boyunu; çiçek, ağaç, küçük estetik dükkanlar, yol boyu lezzetlerin olduğu peyzaj çalışmaları yaparak misafirlerimizi karşılamalıyız.

Ham Su deresi yürüyüş yolu, gerekli güvenlik tedbirleri alınarak mola yerleri, kamelyalar, ayaküstü lezzet noktaları, ışıklandırma ve görsellerin oluşturulduğu bu alan misafirlerimizin belleklerinde hoş bir anı olarak yer almalıdır.

Halihazırda en büyük kozumuz olan Göl-Park’a geldiğimizde işlenmeyi bekleyen bakir alan bizi karşılıyor. Göl-Park’a giriş çıkış bölümlerinde estetik, kemerli, tarihi şahsiyetli bir heykelin konumlandırıldığı görkemli kapılar yapılmalıdır. Göl temizliği sürekli olarak yapılmalı, gölün bir kısmında sazlık alan bırakılmalı, buranın bakımı yapılarak gölün diğer alanlarına yayılması engellenmelidir. Göle bırakılacak ördek, kaz, vb. su ve yaban hayvanları üreme alanı için sazlık alan bu kuşlara bırakılmalıdır. Göle tatlı su balıkları atılmalı, olta balıkçılığı yapılacak duruma getirilmelidir. Gölde deniz bisikleti, kürekli kayıklar, iskele ve ahşap yürüyüş alanları tesis edilmelidir. Güvercin ve kanatlı hayvanlar için yaşam alanı oluşturulmalıdır. At ve eşek gezinti yolları yapılarak misafirler için at safari turları düzenlenmelidir. Alternatif olarak ATV safari, moto-kros, bisiklet parkurları yapılmalıdır. Nezih spor alanları, mini futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortu, masa tenisi, yapay tırmanış duvarı (duvar tırmanışı), yürüyüş yolları oluşturulmalıdır. Çocuk oyun alanları, uçurtma alanları ayarlanmalıdır. Mesire alanları, piknik, kendin pişir-kendin ye, sokak lezzetleri sunan estetik küçük mekan ve işletmeler kurulmalı, yöreye has ürün, kültür ve yemeklerin servis edildiği birkaç et-balık restoranların olduğu hatırlı misafirlerin ağırlanabileceği seçkin mekanlar kazandırılmalıdır.

Kır düğünleri konseptine uygun, davet ve toplantıların yapılacağı bir iki mekan yapılmalıdır. Hakim manzaralı birkaç noktaya balayı süitleri, konsepte uygun dizayn edilmelidir. Gelelim en çılgın olayımıza. Yok artık bu kadar da olmaz diyeceğiniz uygulamaya. Neden olmasın? Olmaması için tek bir neden gösterin biz de kabul edelim. En az iki adet uçan balon, pilot ve tüm teçhizat ve ekipmanlarıyla şehre ve tesise kazandırılmalıdır. Balonda nikah konsepti, balonla şehir ve ilçeler ve doğa turları düzenlenerek hem ülke çapında tanıtım ve reklamımız yapılmalı hem de hatırı sayılır bir gelir kalemi bütçeye eklenmelidir. Bir balon; Osmaneli, Gölpazarı, Yenipazar (Harman kaya kanyonu), Söğüt, Bozüyük, Pazaryeri, Bilecik-Göl-park; diğeri de Pazaryeri, Bozüyük, Söğüt, Yenipazar, Gölpazarı, Osmaneli, Bilecik-Göl-park güzergahında ring yapmalıdır.

Bunların iniş yaptıkları durak ve istasyonlarda o yöreye ait ürünlerin satıldığı, tanıtımının yapıldığı yiyecek-içecek, wc ihtiyaçlarının karşılandığı tesisler yapılmalıdır. Tüm bu işlerin düzenli, sağlıklı, hijyenik, huzurlu ve güven içinde yapılabilmesi için ambulansla birlikte bir sağlık istasyonu ve yeterli personeli 24 saat konuşlandırılmalıdır. Bir dalgıç, cankurtaran (sezonluk olabilir) bulundurulmalıdır. Eğitimli en az 5 kadın 5 erkek bahçe işleri için bahçıvan kadrosunda, iki adet veteriner, temizlik işlerinden sorumlu meydancı ve hizmetliler bulundurulmalıdır. Günde 3 sefer çöp ve atıklar toplanmalıdır. Gerekli ve yeterli sayıda eğitimli bay-bayan güvenlik personeli olmalı, bunlar yaya, atlı ve motorsiklet ile devriye atarak yerden, drone ile havadan sahayı sürekli olarak denetleyerek kontrol altında tutmalıdır. Görüldüğü gibi bir göl park kaç sektörü hareketlendirdi, ne kadar istihdam sağladı, tanıtımı sağladığı katkı ve ekonomiye getirisi ile sembol ve marka alan oldu. Finansman nasıl mı sağlanır? İster öz kaynak, ister yap-işlet-devret, isterse özel sektör teşvikiyle çok rahat yapılabilir. Bilecik Tanıtım Önerileri: Merkez – Bilecik Dostları Haber

Saygılarımla… İbrahim Torun

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar