17.4 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıBilecik Tanıtım Önerileri: Bozüyük

Bilecik Tanıtım Önerileri: Bozüyük

Bilecik Tanıtım Önerileri: Bozüyük; Bozüyük ilçemizde bulunan yeni restorasyonu yapılan Atatürk köşkü. Her gün veya haftada bir gün Atatürk günü düzenlenebilir. Bu günlerde Atatürk’ün sevdiği yiyecekler bazı örnekler ziyaretçilere ikram edilebilir. Atatürk’ün sevdiği müzikler köşkte ziyaretçilere ses sistemler ile sunulabilir.

Köşkün bina harici diğer alanları estetik bir biçimde, döneme has şekilde tasarlanabilir. Böylelikle döneme göre tasvir edilen düzenlemeler ziyaretçilerin daha ilgisini çekecektir. Seyir terası olarak eşsiz bir Bozüyük manzarasıyla konuklara sunulmalıdır. Gönüller fethedilmelidir. Atatürk’ün Kocatepe’deki resminin kompozisyonu olan heykeli ve Türk bayrağı, görsel şölen sunacak ışıklandırmalar ile de ambiyans ve konsept tamamlanmalıdır. Böylelikle hem şehir tarihi misyonunu (Kurtuluş Savaşı, I. ve II. İnönü Zaferleri) hatırlanması sağlanmış olacaktır. Topraklarımızda kazanılan zaferleri gelen ziyaretçilerimize milli ruhu aşılama fırsatı verecektir.Bozüyük ilçemizin nadide tarihine ışık tutan bu bölge hem Bozüyük ilçesinin ve Bilecik ilinin hafızalarda yer etmesini sağlayacaktır. Böylelikle bölgenin yeniden revize edilmiş olması yerel turizminde artarak hareketliliğini sağlayacaktır.

Şehrin muhtelif uygun yerlerine veya hepsinin toplu bir alanda yer alacak şekilde 50 m2’lik (duş, wc, lavabo) estetik prefabrik dükkanlar yaparak kokoreç, köfteci ve diğer sokak lezzetlerinin sunulduğu, sosyal donatı alanlarının olduğu (wc, duş, mescit, otopark, kamelya, bank ve yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, park, süs havuzları ve heykeller) seçkin, nezih bir bölge oluşturulmalıdır. Bir dönem yakın ilçelerden, köylerden ve Eskişehir’den özellikle kokoreç yemek için gelip kuyrukta bekleyenlerin olduğunu hatırlatalım. Kokoreç ve sakatat lezzetlerini özdeşleştirip marka yapabiliriz.

Lakin ulaşım noktasında Bozüyük’ü raylı sistemle tanıştırma zamanı geldi de geçiyor. Öncelikle Monaray-havaray diye adlandırılan sistem, Bozüyük şehir merkezinden geçen duble yolun, orta refüjünde konuşlandırılabilir. Bundan böyle orta refüjde köprü ayaklarıyla trenler havadan gidecek şekilde düzenlenebilir. Mevcut karayolu trafiği aksamadan havaray-monoray ile ulaşıma büyük katkı sağlanmış olur.

Monoray-Havaray Duraklar

Güzergah olarak Eskişehir yol ayrımından başlayarak. Bozüyük istikametine doğru duraklar aşağıdaki gibi belirlenebilir.

Fabrikalar,
Yeni sanayi sitesi,
Eski sanayi sitesi,
Çınar taksi,
Eski hal,
Cumhuriyet meydanı (Söğüt yol ayrımı),

Adliye,
Bölge trafik,
Sarar,
Otogar,
Yeşilkent ve fabrikalar olarak belirlenebilir.

Günün belirli saatlerinde çok sık kullanılmayan, eski demiryoluna bölge trafikten bağlanarak böylelikle kanal boyu ve eski demiryolu güzergahı da sisteme dahil edilebilir. Bununla birlikte, duraklar üst geçit gibi tesis edileceğinden, herhangi bir ek maliyet getirmeyecektir. Daha sonraki yıllar da uzun vadede yine bu raylı sistem Eskişehir’e kadar geliştirilebilir.

Belirli saatlerde açık hava uçak müzesi ve Eskişehir terminalinden, Eskişehir raylı sisteme entegre edilebilir. (Şehir Hastanesi, diğer devlet ve özel hastaneler, okullar, vb). Bu şekilde iki şehir merkezi birleştirilerek bölgemizin kalkınmasına yardımcı olması sağlanabilir.

Bozüyük ilçemiz ve Kızıldamlar köyün de üretimi yapılan bal kabağının coğrafi işaretleme tescili yaptırılmalıdır. Bu bal kabakları Gökhan Sınmaz’ın tarifi ile usta ellerde hazırlanarak, damak tadı hafızalara yerleşecektir. Bilecik Tanıtım Önerileri: Bozüyük – Bilecik Dostları Haber

Saygılarımla…
İBRAHİM TORUN

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar