15.8 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe TanıtımBilecik Söğüt Tarihi Mekanlar

Bilecik Söğüt Tarihi Mekanlar

Söğüt Bilecik’in Osmanlı’dan devraldığı tarihi mirası. Söğüt’te göreceğiniz tavsiye ettiğimiz yerler: Bilecik Söğüt Tarihi Mekanlar

Ertuğrul Gazi Türbesi: 

Söğüt Tarihi Mekanlarından biri olan Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt’ün hemen dışında bulunan türbe 13. Yüzyılda Osman Bey tarafından yaptırılmıştır. İlk olarak açık şekilde yaptırılan mezar Çelebi Mehmet döneminde türbeye çevrilmiştir. Günümüze dek pek çok kez onarım geçiren Ertuğrul Gazi Türbesi bugünkü halini 2. Abdülhamit döneminde yaptırılan onarım ile almıştır.

Çelebi Sultan Mehmet Camii: 

Yapımı 6 sene süren 1420 yılında tamamlanan cami Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Çarşı Camii olarak biline cami dikdörtgen bir yapıya sahiptir. 3 girişi vardır ve biri büyük olmak üzere toplam 12 kubbeye sahiptir. Cami Söğüt’ün merkezinde yer alır.

Çelebi Sultan Mehmet Camisi

Hamidiye Camii: 

Söğüt Tarihi Mekanlarından biri olan Hamidiye Camii, Çifte Minareli Camii olarak da bilinen bu cami 2. Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır. İlçenin en güzel yapılarından biri olan caminin özellikle minarelerinin mimarisi dikkat çekicidir.

Hamidiye İdadisi:

  Söğüt Tarihi Mekanlarından biri olan Hamidiye İdadisi, Hamidiye Camii’nin hemen karşısında yer alan bu yapı yine 2. Abdülhamit tarafından cami ile birlikte yaptırılmıştır. İki katlı taş bir yapıdır.

Kaymakam Çeşmesi:  Söğüt Tarihi Mekanlarından biri olan Kaymakam Çeşmesi; Dört tarafı çinilerle kaplı bu çeşme Sultan Reşat döneminde 1917’de ilçe kaymakamı Sait Bey tarafından yaptırılmıştır. Üzerindeki çiniler İznik çinisidir. Söğüt merkezde yer almaktadır.

Söğüt Tarihi Mekanlar – Kaymakam Çeşmesi

Yetimler Yurdu (Dar’ul Eytam): 

Söğüt Tarihi Mekanlarından biri olan Yetimler Yurdu (Dar’ul Eytam); Sultan Reşat döneminde tıpkı Kaymakam Çeşmesi gibi kaymakam Sait Bey tarafından yaptırılmıştır. İki katlı taş bir bina olan yetimler yurdu Hamidiye İdadisi’ne ek olarak inşa edilmiştir.

Hamidiye İdadisi’ne ek olarak yaptırılan; idadi ile mimari benzerliğinden dolayı 1905 yılında veya civarında yapıldığı düşünülen iki katlı kargir yapının merdiven, döşeme, tavan gibi mimari öğeleri ahşap olup iç duvarları bağdadidir. Basık kemerli pencerelerle aydınlanır. Ana cephenin ortasında beş basamakla çıkılan ve tümüyle dekoratif olan iki mermer sütunlu bir portik bulunur
.
Portikin üstünde Neo-Klasik devrin firuze, siyah, lacivert renkleriyle desenlendirilmiş çinili kaplamalar görülür. Saçak altlarında taşıyıcı olmaktan çok dekoratif mahiyette konsollar yer almaktadır.

2009 yılında restorasyonunun tamamlanmasından sonra şu anda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine tahsis kuruldu.

Yetimler Yurdu (Dar’ul Eytam)
Yetimler Yurdu (Dar’ul Eytam)
Söğüt Tarihi Mekanlar Yetimler Yurdu (Dar’ul Eytam)

Kuyulu Mescit: 

İsmini bahçesindeki su kuyusundan alan yapının Ertuğrul Gazi zamanında yaptırıldığı sanılmaktadır. Günümüze dek defalarca onarımdan geçmiş olan mescit küçük bir ibadethanedir.

Söğüt Tarihi Mekanlar Kuyulu Mescid
Söğüt Tarihi Mekanlar Kuyulu Mescid

Söğüt Etnografya Müzesi: 

Söğüt Tarihi Mekanlarından biri olan Söğüt Etnografya Müzesi, 1981 yılında ziyarete açılan müzede etnografik eserler ile Söğüt ve çevresinde bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir.

 İlçe merkezinde bulunan müzede, Oğuz Türklerinin kullandıkları eşya ve silahlar ile Bilecik ve Söğüt Çevresi kültürünü yansıtan günlük hayatta kullanılan giyim kuşam, halı, kilim, çanak, çömlek ve dokuma aletleri sergilenmektedir.

Söğüt Tarihi Mekanlar Söğüt Etnografya Müzesi

Müze fotoğraflarını ayrıntılı görmek için üzerine tıklayınız.

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar