23.7 C
Bilecik
19 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe TanıtımBilecik İnhisar İlçesi

Bilecik İnhisar İlçesi

Tarihte Bilecik İnhisar İlçesi

Bilecik İnhisar İlçesi; Bilecik İnhisar İlçesi; Bilecik İline bağlı, İnhisar ilçesinin ne zaman kurulduğuna ilişkin kesin bir bilgi yoktur. Osmanlı Devleti’nin Söğüt’e yerleştiği tarih olan 1299’dan önce kurulduğu tahmin edilmektedir. İnhisar’ın kuruluşuyla ilgili çeşitli rivayetler vardır. Bir rivayete gööre Ağalar ve Taycılar adlı iki kabilenin (Birinin Tekkeönü, diğerinin Çiftepınlar mevkisinden geldiği söylenir.) yerleşmesi ile kurulmuştur. Bilecik İnhisar İlçesi

Bu iki kabilenin arasında çekişme ve döşmanlık olduğu ancak, kız alıp-verme olaylarıyla birlikte ilişkilerin düzeldiği ve birleşme sağlandığı söylenir. Diğer bir rivayet ise İnhisar çevresinde ayrı ayrı sekiz obanın bulunduğu, bu obaların daha sonraları birleşerek bir beylik oluşturduğu yönündedir.

İnhisar İsmini Nereden Alıyor

Beyliğin başında Kübat Çelebi isminde bir bey vardır. Bu dönemlerde beyliklere toprak ve güç kazandırmak maksadıyla sık sık savaş yapılırdı. Karaca Davut (askeri kanadın başında bulunan komutan) ve Kübat Çelebi daha iyi savunma yapabilmek amacıyla, beylik merkezinin etrafını hisarla çevirmişlerdir. Hisarla birlikte beyliğin direnme gücü de dışarıdan gelen saldırılara ve Bizanslılara karşı biraz daha artkmıştır. “İnhisar” adının, beyliğin karşısında bulunan “in” ve yapılan “hisar”ın isimlerinin birleşmesinden geldiği söylenir.

Kentin güneydoğusundaki tepenin yamacında kısmen korunan bir tekke bulunmaktadır. Bu tekkenin bulunduğu alandan Sakarya Nehri’ne kadar olan yamaçta halen duvar yıkıntıları bulunması bize, eski kentin bu alanda kurulduğuna dair ipuçları vermektedir. Sakarya Nehri’nin karşı kıyısında Ermenilerin bir han yaptırdığını ve mallarını burada sattığını, Akkum Mahallesi karşısında Yunan Evleri diye nitelenen bir yerleşim alanı bulunduğunu İnhisarlılardan öğreniyoruz. Rumlardan kalan kaya evler, Tarpak ve Muratça’da kısmen de olsa durmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nu kuran Ertuğrul Gazi, Söğüt civarına geldiğinde, İnhisar Bey’inden yardım istemiştir. Selçuklu boylarından olan İnhisar halkı, Söğüt Kasabası ve Mihalgazi arasında Hırıstiyanlarla savaşmıştır. Yöre halkı Kübat Çelebi isimli komutanın, halk ile yaptığı görşmeler sonucunda savaşa karar verdiğini ve kafirleri yendiğini söyler.

Bilecik İnhisar İlçesi ve Ertuğrul Gazi

Ertuğrul Gazi’nin Söğüt’e yerleşmesinden sonra, İnhisar Beyliği’de Ertuğrul Bey’in emrine girer. Nallıhan ve Seyitgazi’ye kadar olan bölgede asker toplama ve yetiştirme görevini İnhisar Beyliği üstlenir. İnhisar’ın merkezinde asker kaçaklarının ve askeri suçluların yargılandığı, kervanların konakladığı büyük konaklama evleri olduğu da bilinmektedir. İnhisar’ın yaşlıları hükümet konağının bulunduğu yerde “Kırk Odalı Han” diye anılan büyük bir yapının bulunduğunu söyler.

Feridun Fazıl Tülbentçi’nin de “Osmanoğulları” adlı kitabında Söğüt’ün doğusunda Koca Göbekli Hasan Ağa Hanı olarak anlattığı, yeri tespit edilemeyen o hanın, İnhisar’daki “Kırk Odalı Han” olduğu sanılmaktadır. Bu ve bunun gibi bir çok eser, gerek İstiklal Harbi esnasındaki yangınlarda ve gerekse daha önceki zamanlarda tahribata uğrayarak yok olmuşlardır.

İnhisar’ın mevcut yerleşim alanının 1850’li yıllara kurulduğu sanılmaktadır. Merkez Cami 1890 yılında inşa edilmiştir, Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunan askerleri İnhisar’ı işgal etmiş, kaçan halk Sakarya Nehri’ni geçerek karşı köylere sığınmıştır. Hisar’a yerleşen düşmana zaman zaman baskınlar düzenlenmiştir.

Türk ordusunun gelmesiyle Yunan askerleri kaçmış, kaçarken köyün tamamını yakmışlardır. İşgalden kurtulduktan sonra İnhisar yeniden imar edilmiştir. Kent 1990 yılında Merkez Cami’nin arkasında gelişmeye başlamış ve şimdiki Cumhuriyet Meydanı’ndan yamaçlara doğru yayılmıştır.

1890-1930 yılları arasında fiziksel değişime uğrayarak, dikey gelişme göstermiştir. Ulaşım imkanlarının kısıtlı olduğu Cumhuriyet öncesi dönemlerde çevre köyler ihtiyaçlarının bir çoğunu İnhisar’dan temin etmişlerdir. O dönemde bölgenin en önemli geçim kaynağının üzüm olduğu bilinmektedir. Günümüzde kurulan cuma pazarı, o dönemlerde de kurulan bir pazardır. O yıllarda daha çok rağbet gördüğü söylenen pazar halen tüm bereketiyle kurulmaktadır.

Günümüzde İnhisar

İnhisar, Marmara Bölgesi’nin güney doğu bölümünde yer alır, Bilecik İline bağlı yedi ilçeden biridir. İl merkezine uzaklığı 56 km’dir. Doğusunda Mihalgazi ilçesi, batısında Söğüt İlçesi, kuzeyinde Gölpazarı ve Yenipazar ilçeleri, güneyinde ise Eskişehir ili bulunmaktadır. Engebeli bir arazi yapısına sahip olan İnhisar’ın yüzölçümü 341 km karedir.

İnhisar’ın ortasından geçen Sakarya Nehri, 3-4 km genişliğinde, 14 km uzunluğunda 50-55 km karelik bir vadi oluşturur. Sakarya Vadisi’nden kuzeye ve güneye doğru ilerledikçe yükseklik artar. İnhisar, merkezde 220 m rakıma sahipken Muratça Köyü’nde rakım 850 m’ye ulaşır. İnhisar; Batı Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada olması sebebiyle, geçit iklimine sahiptir. Batı Karadeniz Bölgesi’nin iklim özelliklerinin ağır bastığı bu bölgede İlkbahar geç, sonbahar erken gelir. Anck Sakarya Nehri’nin oluşturduğu Sakarya Vadisi’nde iklim ılıman etkisini her daim korur. Bilecik İnhisar İlçesi

Sakarya vadisi ve İnhisar

Sakarya Vadisi boyunc nar yetiştiriciliği yaygın olduğu için vadiye yeşil renk hakimdir. Vadinin etrafındaki yükseltiler genel olarak bozkır görünümünde olsa da, yükseklere çıktıkça kızılçam, karaçam ormanları ve düzensiz meşelik alanlar da sıkça görülmektedir.

2007 yılında yapılan sayımda, İnhisar’ın nüfusu, 1262 merkez olmak üzere toplam 3070 kişidir. İlçenin geçim kaynakları arasında en ön sırayı nar yetiştiriciliği alır. Sakarya vadisi boyunca Seracılık oldukça yaygındır. İpekböcekçiliğinin ve hayvancılığın yanı sıra madencilik de bölgede son yıllarda oldukça revaçtadır. İnhisar ilçesinin en önemli özelliklerinin başında, doğal güzelliklerini koruması gelir. İnsanlarının sıcakkanlılığı, misafirperverliği ve güleryüzlü olması ilçenin güzelliğine güzellik katmaktadır. İnhisar ve köylerde yaşayan yerel halkın çevre bilinci oldukça yüksek.

İnhisarlılar ilerlemenin ve gelişmenin teknolojisiz olmayacağını, ama teknolojik ya da ekonomik gelişme sağlanırken doğal güzelliklerini koruma gerekliliğini, çirkinleşen ve ölen doğada sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenin mümkün olmayacağını gayet iyi bilmekteler.

İnhisar ilçesi, coğrafi özelliklerinden dolayı doğa turizmine oldukça yatkındır. Özellikle outdoor ve ekstrem sporlar için çok elverişlidir. Harmanköy Kanyonu, İnhisar Mağarası, yamak paraşütü için alçak ve yüksek birçok tepe, off-road için çetin ceviz yollar, kaya tırmanışı için sarp kayalıklar, dağ bisikletleri ve motorlar için zorlu rotalar, trekking için şelaleler ve daha birçok aktiviteye uygun coğrafi yapısıyla İnhisar, özellikle ekstrem sporlarla ilgilenen doğaseverleri kucklamayı bekliyor. Sadece yapmanız gereken sırt çantanızı ve çadırınızı alıp çevredeki güzelliklerin tadını çıkarmak. Bilecik İnhisar İlçesi – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar